MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

Good News for Farmers: শীঘ্ৰেই লাভ কৰিব পি-এম কিষাণ আচঁনিৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধন?

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan 12th Installment Big Update for Farmers
PM Kisan 12th Installment Big Update for Farmers

PM Kisan 12th Instalment Latest Update:  কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা (PM Kisan Yojana) সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলৰ বাবে যথেষ্ট সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হৈছে, কিয়নো এই আঁচনিৰ জৰিয়তে চৰকাৰে কৃষকৰ একাউণ্টলৈ ৬০০০ টকাৰ বিত্তীয় সাহায্য প্ৰেৰণ কৰে। এই পৰিমাণটো 1 বছৰত 3 টা কিস্তিৰ জৰিয়তে প্ৰেৰণ কৰা হয়।

উল্লেখ্যে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ ১১ টা কিস্তি চৰকাৰে কৃষকসকলৰ একাউণ্টলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে আৰু এতিয়া চৰকাৰে আঁচনিখনৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধন মুকলি কৰিবলৈ গৈ আছে। এনে পৰিস্থিতিত, কৃষকসকলে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

কিন্তু এই আঁচনিৰ বাবে e-KYC ৰ অন্তিম তাৰিখ পাৰ হৈ গৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ হিতাধিকাৰীসকলৰ যিসকলে ই-কেৱাইচি কৰা নাই তেওঁলোকে এইবাৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধনৰ বাবে যথেষ্ট সমস্যাত পৰিব পাৰে।

কেতিয়া আহিব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ পৰৱৰ্তী কিস্তি?

কৃষকসকলৰ বাবে ভাল খবৰ টো হ'ল যে ৫ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ দ্বাদশ কিস্তি দেশৰ সকলো কৃষকৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, জানিব পৰা গৈছে যে পৰৱৰ্তী কিস্তিটো সেই কৃষকসকলৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব যাৰ বেংক একাউণ্ট আধাৰৰ সৈতে সংযুক্ত।

70 লাখ কৃষক প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ পৰা বঞ্চিত হ'ব পাৰে

তথ্য অনুসৰি, দেশৰ প্ৰায়  ৭০ লাখ কৃষক আঁচনিখনৰ পৰৱৰ্তী কিস্তিৰ পৰা বঞ্চিত হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, চৰকাৰৰ দ্বাৰা বঞ্চিত হোৱা হিতাধিকাৰীসকলৰ তথ্য এতিয়াও প্ৰাপ্ত কৰা হোৱা নাই। কিন্তু খবৰটো হ'ল যে তেওঁলোকৰ সংখ্যা পৰৱৰ্তী ১ ৰ পৰা ২ দিনৰ ভিতৰত নিশ্চিত কৰিব পাৰি।

অধিক তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে কোটি কোটি কৃষকে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ সুবিধা লৈ খেতি কৰি আছে। চৰকাৰৰ এই আঁচনিখন কৃষকসকলৰ বাবে যথেষ্ট সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হৈছে, সেয়েহে কৃষকসকলে দিনে দিনে এই আঁচনিত যোগদান কৰিছে।

লগতে পঢ়ক-APL / BPL ৰেচন কাৰ্ড হোল্ডাৰসকলৰ বাবে সাৰ্বজনীন বৃদ্ধ পেঞ্চন আঁচনি

English Summary: PM Kisan 12th Installment Big Update for Farmers

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.