MFOI 2024 Road Show
  1. News

আৰম্ভ হ’ল বহু প্ৰত্যাশিত উৰিষ্যাৰ OUAT কৃষক মেলা 2023

RAHUL ALI
RAHUL ALI
OUAT Farmers Fair 2023
OUAT Farmers Fair 2023

ভাৰতৰ দ্বিতীয় পুৰণি কৃষি প্ৰতিষ্ঠান-উৰিষ্যা কৃষি আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ (OUAT) দ্বাৰা আয়োজিত বহু প্ৰত্যাশিত ও.ইউ.এ.টি. কৃষক মেলা 2023 আজিৰে ভূৱনেশ্বৰত পৰা আৰম্ভ হয়। ২ দিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে আয়োজিত এই আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মেলাৰ ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীত সমাপ্ত ঘটিব।

মেলাখনত মুখ্যতঃ বীজ, পুলি আৰু কিউপিএম, টিছু কালচাৰ প্লাণ্টচ, কাঠফুলা স্পাউন, ফিংগাৰলিং, ইয়াৰলিং কুকুৰা, জৈৱসাৰ, জৈৱকীটনাশক আৰু ভাৰ্মিকম্পষ্টৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হয়।

উদ্বোধনী অধিৱেশনৰ উপৰিও, অনুষ্ঠানটোৰ প্ৰথম দিনটোত অংশগ্ৰহণকাৰী কৃষক আৰু কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত অন্যান্যসকলৰ বাবে দুটা পৰ্যায়ৰ কাৰিকৰী অধিৱেশন অনুষ্ঠিত হ'ব।

মেলাৰ দ্বিতীয় দিনটোত কাৰিকৰী অধিৱেশন-III (কৃষক-বিজ্ঞানীৰ বাৰ্তালাপ,  উদ্যোগ-কৃষক আন্তঃপৃষ্ঠ আৰু এখন পূৰ্ণাংগ অধিৱেশন অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।

কৃষক, কৃষি মহিলা, কৃষি উদ্যোগী, এফপিঅ', কৃষি আৰু সহযোগী বিভাগ, আইচিএআৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ লগতে ৰাজহুৱা আৰু ব্যক্তিগত বীজ সংস্থাসমূহে অংশগ্ৰহণ কৰিব এই মেলাত।

OUAT Farmers Fair 2023
OUAT Farmers Fair 2023

অনুষ্ঠানটোৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে কৃষিৰ আটাইতকৈ শেহতীয়া বিকাশ আৰু উদ্যোগ-সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিবোৰক সমৰ্থন কৰা। মেলালৈ অহা কৃষকসকলে ব্যৱসায়িক নেতাসকলৰ সৈতে নেটৱৰ্ক কৰাৰ আৰু শেহতীয়া বৈজ্ঞানিক উন্নতি, প্ৰযুক্তিগত উন্নতি, আৰু বহনক্ষম কৃষি পদ্ধতিৰ বিষয়ে জ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰাৰ সুযোগ লাভ কৰিব।

উল্লেখ্য যে, শেহতীয়াকৈ, ও.ইউ.এ.টি.-ৰ উপাচাৰ্য প্ৰৱত কুমাৰ ৰৌলে উৰিষ্যাৰ চেঞ্চুৰিয়ান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এম এছ স্বামীনাথন স্কুল অৱ এগ্ৰিকালচাৰত দ্বিতীয় উৎকল কৃষি মেলাত মুখ্য অতিথি হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

চেঞ্চুৰিয়ান ইউনিভাৰ্চিটি অৱ টেকন'লজী এণ্ড মেনেজমেণ্ট (চিইউটিএম) আৰু কৃষি জাগৰণৰ দ্বাৰা যুটীয়াভাৱে আয়োজিত এই অনুষ্ঠানত ভিচিয়ে কয় যে ইমান বৃহৎ পৰিমাণৰ কৃষক/কৃষি মেলা' উৰিষ্যাৰ কৃষি খণ্ডৰ বাবে এক যুগান্তকাৰী পৰিৱৰ্তন হ'ব।

লগতে পঢ়ক-কাইলৈ বিয়লি ৩ বজাত কৃষকৰ একাউণ্টত সোমাব ২০০০ কৈ টকা

English Summary: OUAT Farmers Fair 2023

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.