MFOI 2024 Road Show
  1. News

কৃষকে কিষাণ কাৰ্ড আৰু আধাৰ কাৰ্ড থাকিলেই লাভ কৰিব ডেৰ লাখ টকাৰ লোণ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
Now farmers will get loan at 4%, do this work today
Now farmers will get loan at 4%, do this work today

দেশৰ কৃষকসকলৰ সমস্যাসমূহ দূৰ কৰা বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিভিন্ন পৰিকল্পনা অব্যাহত ৰাখিছে। কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড চৰকাৰৰ এনে পৰিকল্পনামূহৰ ভিতৰত অন্যতম। এই পৰিকল্পনাৰ অধীনত কম সুতৰ হাৰত কৃষকসকলক বেংকে ঋণ প্ৰদান কৰিব। চৰকাৰৰ এই আঁচনিৰ সৰ্বোত্তম বৈশিষ্ট্য হ’ল- এই ঋণত ১.৬০ লাখ টকা পৰ্যন্ত কৃষকক কোনো নিশ্চয়তা নোহোৱাকৈ দিয়া হয়। কৃষকসকলৰ উন্নতিৰ বাবে চৰকাৰে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডক প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি আঁচনিৰ সৈতেও সংযোগ কৰিছে। গতিকে আহকচোন এতিয়া কৃষকসকলে এই আঁচনিসমূহৰ সুবিধা কেনেকৈ আৰু কিমান লাভ কৰিব পাৰিব।

কৃষকক দিয়া ঋণৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰে বহু পৰিৱৰ্তন কৰিলে

শেহতীয়াকৈ কেন্দ্রীয় চৰকাৰে কৃষকসকলৰ বাবে উপলব্ধ ঋণৰ সুবিধাৰ বহু পৰিৱৰ্তন কৰিছে৷ ২০২২ চনৰ ১৭ আগষ্টত চৰকাৰে ঘোষণা কৰিছিল যে কৃষকক দিয়া ঋণসমূহ হ্ৰস্বম্যাদী ৩ লাখ টকাত ১.৫ শতাংশ সুতৰ হাৰত দিয়া হ’ব। চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ লগে লগে বেংকসমূহে কৃষকক দিয়া সস্তীয়া ঋণৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব। আপোনালোকক কওঁ যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।

লগতে পঢ়ক- 

গৰুৰ বাবেই ৫০ বছৰ পিছুৱাই আছে অসমৰ কৃষিখণ্ড!

চৰকাৰৰ এই আঁচনিখনত বছৰি ৭ শতাংশ পৰ্যন্ত সুতৰ হাৰত দেশৰ কৃষকসকলক ঋণ প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও ঋণ পৰিশোধ কৰা কৃষকসকলক অতিৰিক্তভাৱে ৩ শতাংশ ৰাজসাহায্য দিয়া হয় আৰু আনফালে যদি কৃষকে সময়মতে ঋণ পৰিশোধ কৰে, তেতিয়া তেওঁ আঁচনিৰ অধীনত ৪ শতাংশ সুতত ঋণ পায়। আপোনালোকৰ তথ্যৰ বাবে জনাওঁ যে বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকসমূহক কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ গ্ৰাহকসকলক সহজ ঋণ প্ৰদান কৰি গাওঁবাসীৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। আপোনালোকক জনাওঁ যে কিছুদিন পূৰ্বে বিত্তমন্ত্ৰীয়ে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকসমূহৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া (CEO) সকলৰো এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিছিল। য’ত তেওঁ প্ৰযুক্তিৰ উন্নীতকৰণৰ ক্ষেত্ৰত আঞ্চলিক গ্ৰাম্য বেংকৰ সহায় বিচাৰিছিল।

ঋণৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব

  • যদি আপুনি চৰকাৰৰ এই আঁচনিৰ পৰা ঋণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব বিচাৰে তেন্তে ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰথমে দেশৰ এজন কৃষক হ’ব লাগিব।
  • ইয়াৰ পিছত চৰকাৰৰ অফিচিয়েল ৱেবচাইটলৈ যাব লাগিব।
  • তাৰ পিছত চাইটটোৰ Apply New KCC ৰ বিকল্পটোত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • তেনে কৰাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ CDC ID আৰু পাছৱৰ্ড দিবলৈ কোৱা হ’ব।
  • ইয়াৰ পিছত, আপোনাৰ সন্মুখত নতুন KCC প্ৰয়োগ কৰক ক্লিক কৰি পৰৱৰ্তী প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰক।
  • ইয়াৰ পিছত আপোনালোকক আধাৰ নম্বৰটো দিবলৈ কোৱা হ’ব, কিন্তু এইটোও মনত ৰখা উচিত যে যিসকল কৃষকৰ নাম কিষাণ সন্মান নিধি আঁচনিৰ লগত জড়িত, কেৱল তেওঁলোকৰ আধাৰহে এই আঁচনিত বৈধ হ’ব।
  • আধাৰ নম্বৰটো দিয়াৰ লগে লগে আপোনাৰ সন্মুখত PM Kisan Financial Detail ৰ ফৰ্মখন ওলাব।
  • তাৰ পিছত Issue of Fresh KCC ত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • এই সকলোবোৰ কৰাৰ পিছত আপোনাক আপোনাৰ সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য দিবলৈ কোৱা হ’ব।
  • শেষত submit বুটামত ক্লিক কৰি এই প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰক।

পৰৱৰ্তী সময়তে আপুনি দাখিল কৰা তথ্যসমূহ পৰীক্ষা কৰিব বিভাগীয় কৰ্তৃপক্ষই আৰু সবিশেষ আপোনাক জনাব।

লগত পঢ়ক- 

সৰ্বভাৰতীয় প্ৰেক্ষাপটত অসমৰ কৃষিখণ্ড পিছপৰি ৰোৱা কেইটামান কাৰণ

English Summary: Now farmers will get loan at 4%, do this work today

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.