MFOI 2024 Road Show
  1. News

NCDEX এ 30 ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ বাবে ৰোবাষ্টা চেৰী এবি কফি ফিউচাৰ চুক্তি পুনৰ মুকলি কৰিব

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Globally, Coffee has been one of the top traded soft-commodity contracts.
Globally, Coffee has been one of the top traded soft-commodity contracts.

ভাৰতৰ আগশাৰীৰ সামগ্ৰী বিনিময়, নেচনেল কমোডিটি এণ্ড ডেৰিভেটিভচ এক্সচেঞ্জ লিমিটেডে (এনচিডিইএক্স) 30 ছেপ্টেম্বৰ, 2022 তাৰিখৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ বাবে ৰোবাষ্টা চেৰী এবি কফি ফিউচাৰ চুক্তি পুনৰ মুকলি কৰিব।

আৰম্ভণিতে, ফেব্ৰুৱাৰী 2023, মাৰ্চ 2023 আৰু এপ্ৰিল 2023 মাহত উকলি যোৱা মাহিলী চুক্তিবোৰ আৰম্ভণিৰ তাৰিখৰ পৰা ব্যৱসায়ৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হ'ব। চুক্তিখন কৰ্ণাটকৰ কুশলনগৰত এটা বাধ্যতামূলক বিতৰণ চুক্তি আৰু বিতৰণযোগ্য হ'ব। 

"দক্ষিণ ভাৰতৰ ৰাজ্যসমূহত কফীউৎপাদনত ক্ষুদ্ৰ খেতিয়কসকলৰ আধিপত্য আছে, যিসকলে ইয়াৰ বিশ্বব্যাপী সংযোগৰ বাবে ঘৰুৱা বজাৰত মূল্যৰ অস্থিৰতাৰ প্ৰতি অসুৰক্ষিত। আৰম্ভ কৰা চুক্তিয়ে এই উৎপাদকসকলক তেওঁলোকৰ মূল্যৰ বিপদাশংকা, ব্যক্তিগত আৰু সামূহিকভাৱে প্ৰতিহত কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব। তদুপৰি, যিহেতু সামগ্ৰীটোৰ এক শক্তিশালী গোলকীয় পদচিহ্ন আছে, আমাৰ কফি মূল্য শৃংখলাৰ অংশগ্ৰহণকাৰীসকলক মানদণ্ড মূল্যনিৰ্ধাৰণৰ এক থলুৱা উৎস প্ৰদান কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আত্মা নিৰ্ভৰতা (আত্মনিৰ্ভৰশীলতা) প্ৰাপ্ত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হ'ব। লগতে, এই চুক্তিৰ দ্বাৰা আমি বাণিজ্যৰ জটিলতা হ্ৰাস কৰিব আৰু ইয়াক সহজ কৰি তুলিব বুলি আশা কৰিছো," এনচিডিইএক্সৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অৰুণ ৰাষ্টে কয়।

তেওঁ কয় যে এনচিডিইএক্সৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা এই উৎক্ষেপণৰ এক বিশেষ গুৰুত্ব আছে কিয়নো ই প্ৰথমবাৰৰ বাবে দক্ষিণ ভাৰতলৈ প্ৰৱেশ কৰা এক্সচেঞ্জক চিহ্নিত কৰে কিয়নো ভাৰতীয় কফি প্ৰায় সম্পূৰ্ণৰূপে কৰ্ণাটক, কেৰালা আৰু তামিলনাডুত উৎপাদন কৰা হয়।

 

চুক্তিৰ দৈনিক মূল্যসীমা 6% (4% + 2%) থাকিব, যাৰ অৰ্থ হৈছে দুয়োফালে মূল্য 4% সীমাত উপনীত হোৱাৰ পিছত 15 মিনিটৰ শীতল ম্যাদৰ বাবে ব্যৱসায় বন্ধ কৰা হ'ব, যাৰ পিছত অধিৱেশনৰ শেষলৈকে একেফালে আন 2% চলাচলৰ অনুমতি দিব পাৰি। সামগ্ৰীৰ ভৌতিক ব্যৱসায়ৰ সৈতে সংগতি ৰাখি চুক্তিৰ লট আকাৰ ১ মেট্ৰিক টনত নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।

"বিশ্বব্যাপী, কফি হৈছে শীৰ্ষ ব্যৱসায় কৰা কোমল-সামগ্ৰীৰ চুক্তিবোৰৰ ভিতৰত এটা। কিন্তু ঘৰুৱাভাৱে কোনো হেজিং সঁজুলিৰ অনুপস্থিতিত, ভাৰতীয় উৎপাদকসকলৰ ওচৰত এনে কাৰ্যকলাপৰ সুবিধা লোৱাৰ বাবে কেইটামান বিকল্প উপলব্ধ আছিল। আনকি মূল্য আৱিষ্কাৰৰ বাবেও, তেওঁলোকে সম্পূৰ্ণৰূপে আন্তৰ্জাতিক বিনিময়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লগা হৈছিল। যিহেতু ভাৰতে 60% তকৈ অধিক উৎপাদন ৰপ্তানি কৰে, থলুৱা কফি ফিউচাৰ চুক্তি ঘৰুৱাভাৱে মূল্য বিপদাশংকা ব্যৱস্থাপনা ব্যৱহাৰ কৰাত ৰপ্তানিকৰ্তাসকলৰ বাবে এক আশীৰ্বাদ হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব," এনচিডিইএক্সৰ মুখ্য ব্যৱসায়িক বিষয়া শ্ৰীকপিল দেৱে কয়।

প্ৰতি বছৰে প্ৰায় 350,000 টন, বিশ্বব্যাপী কফী উৎপাদনৰ 3.5-4.0% হৈছে প্ৰায় 10 নিযুত টন। কৰ্ণাটকৰ মুঠ উৎপাদনৰ প্ৰায় 71% আৰু তাৰ পিছত কেৰালাত 21% আৰু তামিলনাডু5%। উৎপাদনৰ প্ৰায় 65% ৰপ্তানি কৰা হয় আৰু বাকীখিনি দেশত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ঘৰুৱা বজাৰতো কফীৰ চাহিদা বাঢ়ি আহিছে আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, উৰিষ্যা আৰু উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ অ-পৰম্পৰাগত অঞ্চলত বৃক্ষৰোপণৰ সম্প্ৰসাৰণো বৃদ্ধি পাইছে।

লগতে পঢ়কঃ Natural Tea: প্ৰাকৃতিক চাহৰ উপকাৰীতা

English Summary: NCDEX COFEE

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.