MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Gir Cow: কেবল দুগ্ধ উৎপাদনেই নহয়; গীৰ গাইৰ গো-মূত্ৰৰো আছে অসংখ্য লাভালাভ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
ভাৰতীয় গীৰ গাইৰ গাখীৰ আৰু গো-মূত্ৰৰ লাভালাভ!
ভাৰতীয় গীৰ গাইৰ গাখীৰ আৰু গো-মূত্ৰৰ লাভালাভ!

গীৰ গাই হৈছে ভাৰতত উৎপন্ন হোৱা অন্যতম প্ৰধান জেবু প্ৰজাতি। ইয়াক স্থানীয়ভাৱে ৰঙা সিন্ধি আৰু চাহিৱালকে ধৰি অন্যান্য প্ৰজাতিৰ উন্নতিত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। ব্ৰাজিল আৰু অন্যান্য দক্ষিণ আমেৰিকাৰ দেশবোৰত গীৰ সঘনাই ব্যৱহাৰ কৰা হয় কিয়নো, বোচ ইণ্ডিকাছ প্ৰজাতি হিচাপে  ই গৰম উষ্ণতা আৰু ক্ৰান্তীয় ৰোগ প্ৰতিৰোধী। ইয়াৰ উপৰিও গাখীৰ উৎপাদনৰ গুণাগুণৰ বাবে ই অতি জনাজাত আৰু প্ৰায়ে গিৰোলেণ্ডো প্ৰজাতি তৈয়াৰ কৰিবলৈ ফ্ৰিজিয়ান গৰুৰ সৈতে প্ৰজনন কৰা হয়।

গীৰ দেখাত স্বকীয়, সাধাৰণতে এক বৃত্তাকাৰ আৰু গম্বুজযুক্ত কপাল, দীঘল পেণ্ডুলাছ কাণ আৰু শিং যি বাহিৰলৈ আৰু পিছলৈ ঘূৰি যায়। সাধাৰণতে ৰঙাৰ পৰা হালধীয়াৰ পৰা বগালৈকে ৰঙৰ সৈতে দাগযুক্ত হয়। ই গুজৰাট ৰাজ্যৰ দক্ষিণ-পশ্চিম ভাৰতত উৎপন্ন হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা চুবুৰীয়া মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু ৰাজস্থানলৈ বিয়পি পৰিছে।

গীৰ গাইৰ ওজন গড়ে 385 কিগ্ৰা আৰু উচ্চতা 130 চেমি আৰু ষাঁড়ৰ ওজন 545 কিলোগ্ৰাম, উচ্চতা 140 চেমি। জন্মৰ সময়ত, পোৱালীবোৰৰ ওজন প্ৰায় 20 কিগ্ৰা। গীৰ গাইৰ গাখীৰ উৎপাদন হৈছে প্ৰতি স্তন্যপানকৰ বাবে গড়ে 1590 লিটাৰ, কিন্তু ভাৰতত 3182 লিটাৰৰ অভিলেখ উৎপাদন। 2003 চনত গীৰৰ সংখ্যা আছিল প্ৰায় 915 000, বা গুজৰাটৰ সৌৰাষ্ট্ৰ অঞ্চলৰ 2.5 নিযুত গৰুৰ জনসংখ্যাৰ 37%।

দেশীয় গাখীৰ উৎপাদনকাৰী প্ৰজাতিৰ গৰুৰ ভিতৰত গীৰ অন্যতম। প্ৰজাতিটোক "ভোদালি", "দেশন", "গুজৰাটী", "কঠিয়াৱাৰী", "চৰ্টি", আৰু "চুৰাটি" বুলিও কোৱা হয়। প্ৰজাতিটোৰ অৱস্হান গুজৰাটৰ আমৰেলী, ভাৱনগৰ, জুনাগড় আৰু ৰাজকোট জিলা অন্তৰ্ভুক্ত আছে আৰু ইয়াক গীৰ বনাঞ্চলৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে, যি হৈছে প্ৰজাতিটোৰ উৎপত্তিৰ ভৌগোলিক এলেকা। 

ই হৈছে এক বিশ্ববিখ্যাত প্ৰজাতি যি প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিত সহনশীলতাৰ বাবে জনাজাত। ক’ম খাদ্যৰ সৈতে ইয়াৰ অধিক গাখীৰ উৎপাদন কৰাৰ ক্ষমতা আছে আৰু ই বিভিন্ন ক্ৰান্তীয় ৰোগ প্ৰতিৰোধী। এই বিশেষ গুণাগুণৰ বাবে, এই প্ৰজাতিৰ প্ৰাণীবোৰ ব্ৰাজিল, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ভেনিজুৱেলা আৰু মেক্সিকোৰ দৰে দেশবোৰে আমদানি কৰিছে আৰু তাত সফলতাৰে প্ৰজনন কৰা হৈছে। জন্তুবোৰ ৰঙা ৰঙৰ। বহুতো জন্তুৰ বগা দাগ থাকে। ৰঙা ৰঙৰ বিভিন্ন শ্বেড থকা প্ৰকাৰবোৰো উপলব্ধ। সাধাৰণতে গম্বুজ আকৃতিৰ মুৰ আৰু দীঘল কাণ থাকে। প্ৰতিটো স্তন্যপানকৰ বাবে গড় গাখীৰ উৎপাদন 2110 লিটাৰ।

গীৰ গাইৰ গাখীৰৰ লাভালাভ

বিশুদ্ধ গীৰ গৰুৰ গাখীৰত কেলচিয়াম, ফছফৰাছ, সমৃদ্ধ চৰ্বি, পটাছিয়াম থাকে যি ৰক্তচাপ বজাই ৰখাত সহায় কৰে। ইয়াত এক সংযোজিত লিনোলিক এচিড হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ এচিড যি বেয়া কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে এনেদৰে ই সামগ্ৰিক হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে।

প্ৰস্ৰাৱৰ লাভালাভ

গৰ্ভৱতী গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱ বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয়।  ইয়াত বিশেষ হৰমন আৰু খনিজ পদাৰ্থ আছে বুলি দাবী কৰা হয়। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, গোমুত্ৰ (Cow Urine)ই কুষ্ঠ ৰোগ, জ্বৰ, পেপ্টিক আলচাৰ, যকৃতৰ ৰোগ, বৃক্কৰ বিকাৰ, হাপানি, কিছুমান এলাৰ্জি, ছালৰ সমস্যা যেনে চ'ৰিয়েচিছ, ৰক্তহীনতা আৰু আনকি কৰ্কট ৰোগ নিৰাময় কৰিব পাৰে।

তলত গীৰ গাইৰ প্ৰস্ৰাৱৰ কিছুমান আশ্চৰ্যকৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা সম্পৰ্কে উল্লেখ কৰা হ’ল-

  • কুষ্ঠ ৰোগ, পেটৰ শূলৰ বিষ, ফুলা আৰু আনকি কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাত গো-মূত্ৰ সহায়ক বুলি দাবী কৰা হয়।

  • ইয়াক জ্বৰৰ চিকিৎসাত ইয়াক ক'লা জালুক, দৈ আৰু ঘিউৰ সৈতে মিহলি কৰি ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

  • ৰক্তহীনতাত গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱ, ত্ৰিফালা (এক ভেষজ মিশ্ৰণ), আৰু গৰুৰ গাখীৰৰ মিশ্ৰণৰ দ্বাৰাও চিকিৎসা কৰিব পাৰি।

  • গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱ পেপ্টিক আলচাৰ, হাপানি আৰু যকৃতৰ কিছুমান ৰোগৰ চিকিৎসাত সহায়ক বুলিও কোৱা হয়।

  • মৃগীৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে গোমুত্ৰ আৰু ধাৰুহাৰীদ্ৰৰ মিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

  • গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱে সকলো বিষাক্ত পদাৰ্থ উলিয়াই মানুহৰ শৰীৰক ভিতৰৰ পৰা বিশুদ্ধ কৰে, যাৰ ফলত ডায়েবেটিচ, মেদবহুলতা, উচ্চ ৰক্তচাপ আদিকে ধৰি বৃহৎ সংখ্যক স্বাস্থ্যৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস হয় বুলি বহুতে দাবী কৰে।

  • গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱ ঘৰৰ লগতে কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত কীট নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে স্প্ৰে হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

  • ইয়াৰ উপৰিও, চাবোন আৰু চেম্পুৰ দৰে প্ৰসাধনসামগ্ৰী আছে যিবোৰ গো মূত্ৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক-অধিক গাখীৰ উৎপাদন বিছাৰে? তেনেহলে পালন কৰক এই প্ৰজাতিৰ গৰু!

English Summary: Indian Gir Cow: Milk and Urine Benefit

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.