MFOI 2024 Road Show
  1. News

উত্তৰ প্ৰদেশৰ হপৰাত MFOI সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ, চুপাৰিৰ খেতি সন্দৰ্ভত বিশদ আলোচনা

KJ Staff
KJ Staff
MFOI Samridh Kisan Utsav in Maharastra
MFOI Samridh Kisan Utsav in Maharastra

কৃষকক সন্মান জনোৱাৰ পদক্ষেপৰ অংশ হিচাপে দেশৰ আগশাৰীৰ কৃষি মিডিয়া হাউছ ‘কৃষি জাগৰণ’ৰ উদ্যোগত সমগ্ৰ দেশতে ‘এম এফ অ’ আই সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ ২০২৪’ৰ আয়োজন কৰা হৈছে। যাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক এখন মঞ্চ প্ৰদান কৰা। যাতে কৃষকসকলে খেতিৰ নতুন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰি আয় বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, কৃষিৰ নতুন কৌশলকে ধৰি খেতিৰ লগত জড়িত তথ্য লাভ কৰিব পাৰে আৰু লগতে তেওঁলোকৰ ধাৰণাও ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ সময়ত কৃষি জাগৰণৰ বিশেষ পদক্ষেপ ‘ভাৰতৰ মিলিয়নাৰ কৃষক’ বঁটাৰ বিষয়েও কৃষকসকলক সজাগ কৰা হয়। যাতে কৃষকসকলে এম এফ অ’ আইৰ বিষয়ে অধিক জানিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ সময়ত খেতিৰ ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্ট কাম কৰা প্ৰগতিশীল কৃষককো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হৈছে। এই ধাৰাবাহিকতা ৰক্ষা কৰি হাপুৰত ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ আয়োজন কৰা হয়। হাপুৰৰ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰত আয়োজিত এই ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ, ধনুকাকে ধৰি কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত বহু কোম্পানী, বহু কৃষি বিশেষজ্ঞ, কৃষি বিভাগৰ বিষয়া, কোটিপতি কৃষক আৰু বহু প্ৰগতিশীল কৃষকে অংশগ্ৰহণ কৰে। অনুষ্ঠানটোত চুপাৰিৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ ব্যৱস্থাপনা, বাজৰাৰ খেতি আৰু ট্ৰেক্টৰ উদ্যোগত নতুন নতুন উদ্ভাৱন আৰু ট্ৰেক্টৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ আদি বিষয়সমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰা হয়।

প্ৰগতিশীল কৃষকক সম্বৰ্ধনা

হাপুৰত আয়োজিত এই ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ সময়ত খেতিৰ ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্ট দেখুওৱা প্ৰগতিশীল কৃষকসকলকো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়। ইয়াৰ ভিতৰত আছিল মুনেন্দ্ৰ সিং, নৰেন্দ্ৰ সিং, অনিল কুমাৰ, স্নেহলতা, অৰ্চনা, জয় প্ৰকাশ ত্যাগী, অৰবিন্দ শৰ্মা, হৰিশ যাগী, লোকেন্দ্ৰ সিং, গজেন্দ্ৰ সিং, সুৰেশকে ধৰি বহু কৃষক।

বহু বিশেষজ্ঞ উপস্থিত আছিল

‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত বহু কোম্পানীৰ বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰতিনিধিয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। যিয়ে কৃষি আৰু খেতিৰ লগত জড়িত বিভিন্ন বিষয়ত তেওঁৰ মতামত ভাগ কৰিছিল। এই সময়ত ডাঃ আশীষ ত্যাগীয়ে (বিজ্ঞানী উদ্ভিদ সুৰক্ষা, কে ভি কে হাপুৰ) কৃষকসকলৰ সৈতে চুপাৰিৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ নিয়ন্ত্ৰণৰ বিষয়ে তথ্য ভাগ-বতৰা কৰে। কৃষকসকলক মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ আৰু ট্ৰেক্টৰ উদ্যোগত উদ্ভাৱনৰ তথ্যও দিয়া হয়। ইয়াৰ উপৰিও ডাঃ নীলম কুমাৰীয়ে কৃষকসকলক মিলেট খেতিৰ বিষয়ে, আৰ কে ধুৰীয়া (বিষয় বিশেষজ্ঞ, ধনুকা এগ্ৰিটেক লিমিটেড)ক শস্যৰ যত্নৰ বিষয়ে আৰু ডাঃ বীৰেন্দ্ৰ পাল গংগৱাৰে (জ্যেষ্ঠ বিজ্ঞানী আৰু কে ভি কে মুৰব্বী) কৃষকসকলক উদ্যান শস্যৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে ।

লগতে পঢ়ক- 

MFOI Samridh Kisan Utsav : মহাৰাষ্ট্ৰৰ কানেৰীত MFOI কিষাণ সমৃদ্ধি উৎসৱ

English Summary: MFOI Samridh Kisan Utsav in Hopora of UP

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.