MFOI 2024 Road Show
  1. News

MFOI Samridh Kisan Utsav : মহাৰাষ্ট্ৰৰ কানেৰীত MFOI কিষাণ সমৃদ্ধি উৎসৱ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
MFOI Samridh Kisan Utsav in Maharastra
MFOI Samridh Kisan Utsav in Maharastra

কৃষকসকলক সন্মান জনোৱাৰ উদ্দেশ্যে দেশৰ আগশাৰীৰ কৃষি মিডিয়া হাউছ ‘কৃষি জাগৰণ’ৰ উদ্যোগত এইকেইদিন সমগ্ৰ দেশতে ‘এম এফ অ’ আই কিষাণ সমৃদ্ধি  উৎসৱ ২০২৪’ৰ আয়োজন কৰা হৈছে। যাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক এখন মঞ্চ প্ৰদান কৰা। যাতে কৃষকসকলে খেতিৰ নতুন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰি আয় বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, কৃষিৰ নতুন কৌশলকে ধৰি খেতিৰ লগত জড়িত তথ্য লাভ কৰিব পাৰে আৰু লগতে তেওঁলোকৰ ধাৰণাও ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও কৃষি জাগৰণৰ বিশেষ পদক্ষেপ ‘ভাৰতৰ মিলিয়নাৰ কৃষক’ বঁটাৰ বিষয়েও কৃষকসকলক সজাগ কৰা হৈছে।

মহাৰাষ্ট্ৰত আয়োজন কৰা 'কিষাণ সমৃদ্ধি উৎসৱ'

মহাৰাষ্ট্ৰৰ কলহাপুৰ জিলাৰ কানেৰী গাঁৱত আজি ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ আয়োজন কৰা হয়। মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ, ধনুকা কোম্পানী, কৃষি বিশেষজ্ঞ, কৃষি বিভাগৰ বিষয়া আৰু বহু প্ৰগতিশীল কৃষকে এই ‘কিষাণ সমৃদ্ধু উৎসৱ’ত অংশগ্ৰহণ কৰে। মহাৰাষ্ট্ৰৰ এই ‘সমৰুধ কিষাণ উৎসৱ’ত চুপাৰিৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ নিয়ন্ত্ৰণ, বাজৰাৰ খেতি আৰু ট্ৰেক্টৰ উদ্যোগত নতুন আৱিষ্কাৰ আৰু ট্ৰেক্টৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হয়। 

প্ৰগতিশীল কৃষকক সম্বৰ্ধনা

মহাৰাষ্ট্ৰত আয়োজিত এই ‘কিষাণ সমৃদ্ধি উৎসৱত কৃষি ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্টতা প্ৰদৰ্শন কৰা প্ৰগতিশীল কৃষকসকলকো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়। এই কাৰ্যসূচীত কৃষকসকলেও নিজৰ মতামত প্ৰকাশ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও অনুষ্ঠানত উপস্থিত থকা কেভিকে ডাঃ পৰাগ তুৰ্খাড়ে চুপাৰিৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ নিয়ন্ত্ৰণৰ বিষয়ে তথ্য ভাগ-বতৰা কৰে। মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ ৰামদাস উকালে ট্ৰেক্টৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ আৰু ট্ৰেক্টৰ উদ্যোগৰ উদ্ভাৱনৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে। 

অনুষ্ঠানটোত ধনুকা এগ্ৰিটেক লিমিটেডৰ আঞ্চলিক প্ৰবন্ধক সুদৰ্শন ৱালভেকাৰে কৃষকসকলক শস্যৰ যত্ন আৰু কোম্পানীটোৰ উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে। কলহাপুৰ সাহু চেনি কাৰখানাৰ সঞ্চালক শিৱাজী পাটিলে চুপাৰী খেতিয়কৰ আয় বৃদ্ধিত কেনেদৰে সহায় কৰিব পাৰে বুলি প্ৰশ্ন কৰে। তদুপৰি পশুপালন বিভাগৰ ৰাধনগৰী পশুধন উন্নয়ন বিষয়া, কলহাপুৰৰ ডাঃ বর্ষা ৰাণী বাগ, ব্লক-কাৰবীৰ, গাঁও-কানেৰী নিশান্ত পাটিল বহু গণ্যমাণ্য ব্যক্তি উপস্থিত থাকে। 

লগতে পঢ়ক- 

Vermicomposting Process : ঘৰতে কম খৰচতে কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰিব কেঁচু সাৰ

English Summary: MFOI Samridh Kisan Utsav in Maharastra

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.