MFOI 2024 Road Show
  1. News

MFOI Samridh Kisan Utsav in Satara : মহাৰাষ্ট্ৰৰ সতৰাত MFOI সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR

এম এফ অ’ আই সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱঃ কৃষি সাংবাদিকতাৰ বাবে পৰিচিত কৃষি জাগৰণে বিগত ২৭ বছৰ ধৰি কৃষক আৰু কৃষি খণ্ডৰ উন্নয়নৰ বাবে অবিৰতভাৱে কাম কৰি আহিছে। কৃষি জাগৰণে সময়ে সময়ে কৃষকৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰি থাকে। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিতত কৃষি জাগৰণে এইকেইদিন সমগ্ৰ দেশতে ‘MFOI Samriddh Kisan Utsav 2024’ৰ আয়োজন কৰিছে। এম এফ অ’ আই সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক এক মঞ্চ প্ৰদান কৰা। যাতে কৃষকসকলে খেতিৰ নতুন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰি আয় বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, কৃষিৰ নতুন কৌশলকে ধৰি খেতিৰ লগত জড়িত তথ্য লাভ কৰিব পাৰে আৰু লগতে তেওঁলোকৰ ধাৰণাও ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱৰ সময়ত কৃষি জাগৰণৰ বিশেষ পদক্ষেপ ‘ভাৰতৰ মিলিয়নাৰ কৃষক’ বঁটাৰ বিষয়েও কৃষকসকলক সজাগ কৰা হৈছে। যাতে কৃষকসকলে এম এফ অ’ আইৰ বিষয়ে অধিক জানিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ সময়ত কৃষি ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্টতা প্ৰদৰ্শন কৰা কৃষককো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়। এই ধাৰাবাহিকত ৰক্ষা কৰি মহাৰাষ্ট্ৰৰ সতৰাত ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ আয়োজন কৰা হয়।বৰগাঁৱৰ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰত আয়োজিত এই ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ, ধনুকাকে ধৰি বহু কৃষি বিশেষজ্ঞ, কৃষি বিভাগৰ বিষয়া, কোটিপতি কৃষক আৰু বহু প্ৰগতিশীল কৃষকে কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত বহু কোম্পানীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। ইয়াৰ সময়ত চুপাৰিৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ ব্যৱস্থাপনা, বাজৰাৰ খেতি আৰু ট্ৰেক্টৰ উদ্যোগত নতুন নতুন উদ্ভাৱন আৰু ট্ৰেক্টৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ আদি বিষয়সমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰা হয়।

প্ৰগতিশীল কৃষকক সম্বৰ্ধনা

সতৰাৰ বৰগাঁৱত আয়োজিত এই ‘সমৰুধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ সময়ত খেতিৰ ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্ট কাম কৰা প্ৰগতিশীল কোটিপতি কৃষকসকলকো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়। এই কৃষকসকলৰ ভিতৰত আছে যুৱৰাজ আনন্দ, বিজয় মহোহৰ, ধনজী ডাংগে, অশোক জাধৱ, বিক্ৰম বালকৃষ্ণ চাৱন, সতীশ কটকৰ, ৰাহুল সোমনাথ বাসল, সন্তোষ কলভোৰ, ৰাধেশম, শচীন ঘোৰপাড়ে, অজয় ​​চালুনখে, প্ৰশান্ত কদম, সুনীল জগতাপ, শ্ৰীকান্ত ঘোষপদে, বিঠাল মানে, দীপাক । ইয়াৰ উপৰিও কিছু কৃষক উৎপাদক সংগঠনকো সন্মান জনোৱা হয়।

বহু বিশেষজ্ঞ উপস্থিত আছিল

‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত বহু কোম্পানীৰ বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰতিনিধিয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। অনুষ্ঠানটোত ড০ সুৰজ নালোডে (সহকাৰী অধ্যাপক উদ্ভিদ সুৰক্ষা, কেন্দ্ৰীয় চুপাৰি গৱেষণা কেন্দ্ৰ, পাডেগাঁও, সতৰা) চুপাৰিৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ নিয়ন্ত্ৰণৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে। হৰ্শাল ছেবলে (ডিলাৰ, মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ) ট্ৰেক্টৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ আৰু ট্ৰেক্টৰ উদ্যোগৰ উদ্ভাৱনৰ বিষয়ে ব্যক্ত কৰে, ড. কল্যাণ বাবৰে (এছ এম এছ ফুড ছায়েন্স এণ্ড টেকন’লজি, কে ভি কে বৰগাঁও, সতৰা) কৃষকসকলক বাজৰা খেতিৰ বিষয়ে  আৰু সতীশ ভায়ালে (চেলছ এক্সিকিউটিভ, সতৰা, ধনুকা এগ্ৰিটেক লিমিটেড) কৃষকসকলক ধনুকা কোম্পানীৰ শস্যৰ যত্ন আৰু উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে।

লগতে পঢ়ক- 

উত্তৰ প্ৰদেশৰ হপৰাত MFOI সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ, চুপাৰিৰ খেতি সন্দৰ্ভত বিশদ আলোচনা

English Summary: MFOI Samridh Kisan Utsav in Satara of Maharastra

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.