MFOI 2024 Road Show
  1. News

MFOI Samridh Kisan Utsav in Meerut : মিৰাটত MFOI সমৃদ্ধ কিষাণ মেলা আয়োজন, কৃষকক সম্বৰ্ধনা

KJ Staff
KJ Staff
MFOI Samridh Kisan Utsav in Meerut
MFOI Samridh Kisan Utsav in Meerut

এম এফ অ’ আই সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱঃ কৃষি সাংবাদিকতাৰ বাবে পৰিচিত কৃষি জাগৰণে বিগত ২৭ বছৰ ধৰি কৃষক আৰু কৃষি খণ্ডৰ উন্নয়নৰ বাবে অবিৰতভাৱে কাম কৰি আহিছে। কৃষি জাগৰণে সময়ে সময়ে কৃষকৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰি থাকে। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিতত কৃষি জাগৰণে এইকেইদিন সমগ্ৰ দেশতে ‘MFOI Samriddh Kisan Utsav 2024’ৰ আয়োজন কৰিছে। এম এফ অ’ আই সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক এক মঞ্চ প্ৰদান কৰা। যাতে কৃষকসকলে খেতিৰ নতুন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰি আয় বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, কৃষিৰ নতুন কৌশলকে ধৰি খেতিৰ লগত জড়িত তথ্য লাভ কৰিব পাৰে আৰু লগতে তেওঁলোকৰ ধাৰণাও ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰি সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱৰ সময়ত কৃষি জাগৰণৰ বিশেষ পদক্ষেপ ‘ভাৰতৰ মিলিয়নাৰ কৃষক’ বঁটাৰ বিষয়েও কৃষকসকলক সজাগ কৰা হৈছে। যাতে কৃষকসকলে এম এফ অ’ আইৰ বিষয়ে অধিক জানিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ সময়ত খেতিৰ ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্ট কাম কৰা কৃষকসকলকো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হৈছে। এই ধাৰাবাহিকতা ৰাখি উত্তৰ প্ৰদেশৰ হস্তিনাপুৰত ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ৰ আয়োজন কৰা হয়। হস্তিনাপুৰৰ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰত আয়োজিত এই ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ, ধনুকাকে ধৰি বহু কৃষি বিশেষজ্ঞ, কৃষি বিভাগৰ বিষয়া, মিলিয়নাৰ কৃষক আৰু বহু প্ৰগতিশীল কৃষকে কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত বহু কোম্পানীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। এই সময়ছোৱাত শস্যৰ ৰোগ আৰু কীট-পতংগ ব্যৱস্থাপনা, নতুন খেতি কৌশল, কৃষি সঁজুলি আদি বহুতো বিষয়ৰ ওপৰত আলোচনা কৰা হয়।

প্ৰগতিশীল কৃষকক সম্বৰ্ধনা

কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ হস্তিনাপুৰত আয়োজিত এই ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত ২৫০ জনতকৈ অধিক কৃষকে অংশগ্ৰহণ কৰে। অনুষ্ঠানটোত কৃষি ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্টতা প্ৰদৰ্শন কৰা ২৫ গৰাকী প্ৰগতিশীল কৃষককো সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়। এই কৃষকসকলৰ ভিতৰত আছে সিদ্ধাৰ্থ শংকৰ, যোগেন্দ্ৰ, দেৱৰাজ, যোগেন্দ্ৰ কুমাৰ, মহৰ সিং, সঞ্জয় ত্যাগী, কোশীৰাম, অজিত কুমাৰ, প্ৰবীণ, দীনেশ, মালক সিং, অম্ভু ত্যাগী, পুনীত ত্যাগী, গজেন্দ্ৰ, অজয় ​​কুমাৰ, ৰাকেশ শৰ্মা, প্ৰেম সিং, কৰ সিং, অমিত ত্যাগী আৰু বিজয় ত্যাগী।

বহু বিশেষজ্ঞ উপস্থিত আছিল

কৃষি খণ্ডৰ সৈতে জড়িত বহু কোম্পানীৰ বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰতিনিধিয়েও ‘সমৃদ্ধ কিষাণ উৎসৱ’ত অংশগ্ৰহণ কৰে। যিয়ে কৃষি আৰু খেতিৰ লগত জড়িত বিভিন্ন বিষয়ত তেওঁৰ মতামত ভাগ কৰিছিল। ইয়াৰ ভিতৰত ড° ওমবীৰ সিং, কেভিকেৰ মুৰব্বী-হস্তিনাপুৰ, ড° নবীন চন্দ্ৰ (সহকাৰী অধ্যাপক- উদ্ভিদ সুৰক্ষা), ৰাকেশ তিৱাৰী (সহকাৰী অধ্যাপক (মাটি বিজ্ঞান), ড° জে কে আৰিয়া (সহকাৰী অধ্যাপক- প্ৰাকৃতিক কৃষি)কে ধৰি বহুতো বিশেষজ্ঞ উপস্থিত আছিল।

লগতে পঢ়ক- 

MFOI Samridh Kisan Utsav : মহাৰাষ্ট্ৰৰ কানেৰীত MFOI কিষাণ সমৃদ্ধি উৎসৱ

English Summary: MFOI Samridh Kisan Utsav in Meerut

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.