MFOI 2024 Road Show
  1. News

MFOI Kisan Bharat Yatra 2024: আজি মধ্য ভাৰতৰ পৰা পশ্চিম ভাৰতলৈ ‘কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা’ৰ শুভাৰম্ভ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
MFOI Kisan Bharat Yatra 2024
MFOI Kisan Bharat Yatra 2024

MFOI Kisan Bharat Yatra 2024: ভাৰত এখন কৃষিপ্ৰধান দেশ। দেশৰ উন্নয়নৰ গতিত কৃষকে সদায় গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। কিন্তু তেওঁ কেতিয়াও প্ৰাপ্য স্বীকৃতি নাপালে। কৃষকসকলক এই স্বীকৃতি প্ৰদানৰ বাবে দেশৰ আগশাৰীৰ কৃষি মিডিয়া হাউচ কৃষি জাগৰণে ‘মিলিয়নাৰ ফাৰ্মাৰ অৱ ইণ্ডিয়া কৃষক’ বঁটা (এম এফ অ’ আই)ৰ আৰম্ভ কৰিছে। যাৰ অধীনত কৃষিৰ উন্নয়নত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱা আৰু কৃষি খণ্ডতো অবিৰতভাৱে অগ্ৰগতি লাভ কৰা কৃষকসকলক সন্মান জনোৱা হ’ব।

এম এফ অ' আইৰ এই পদক্ষেপৰ বিষয়ে কৃষকসকলক সজাগ কৰাৰ বাবে কৃষি জাগৰণে ‘কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা’ও আৰম্ভ কৰিছে। যিয়ে দেশৰ চুক-কোণে গৈ কৃষকসকলক মিলিয়নাৰ ফাৰ্মাৰ অৱ ইণ্ডিয়া কৃষক বঁটাৰ বিষয়ে জনাব আৰু কৃষকসকলৰ মাজত কৃষিৰ সজাগতা সৃষ্টি কৰিব।

লগতে পঢ়ক- 

Paddy Farming ধান খেতিৰে লাখ টকা উপাৰ্জনৰ বাবে এইদৰে খেতি কৰক

আজিৰ পৰা মধ্য পশ্চিম ভাৰতলৈ MFOI কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা 

বৰ্তমানলৈ 'এম এফ অ' আই কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা'ৰ দুটা পৰ্যায় সম্পূৰ্ণ হৈছে। প্ৰথম যাত্ৰা ২০২৪ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত দিল্লীৰ পৰা উত্তৰ ভাৰতৰ অভিমুখে ৰাওনা হয়, আনহাতে দ্বিতীয় যাত্ৰা ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত কইম্বাটুৰৰ পৰা ৰাওনা হয়। একে সময়তে এতিয়া মধ্য আৰু পশ্চিম ভাৰতৰ বাবে ‘এম এফ অ’ আই কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা’ মঙলবাৰে অৰ্থাৎ আজি ​​৫ মাৰ্চ, ২০২৪ তাৰিখে যাত্ৰা কৰে। যাৰ বাবে উত্তৰ প্ৰদেশৰ ঝান্সীত এক কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হৈছে, য’ত এই ভ্ৰমণৰ নেতৃত্ব দিব আৰ এল বি কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য তথা নতুন দিল্লীৰ আই চি এ আৰৰ প্ৰাক্তন উপ-সঞ্চালক প্ৰধান (কৃষি সম্প্ৰসাৰণ) ড০ অশোক কুমাৰ সিঙে। অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থাকিব কৃষি জাগৰণ মিডিয়া গ্ৰুপৰ মুখ্য সম্পাদক এম চি ডমিনিক আৰু সঞ্চালক শ্বাইনি ডমিনিক।

পুৱা ১১ বজাত আয়োজন কৰা হয়। কাৰ্যসূচী উপলক্ষে উপস্থিত থকা প্ৰগতিশীল কৃষক সকলক সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়। আটাইতকৈ আনন্দৰ কথা আৰু গৌৰৱৰ কথা এই উপলক্ষে জৈন জলসিঞ্চন ব্যৱস্থা লিমিটেড নামৰ এটা কোম্পানীয়ে এই অনুষ্ঠানৰ পৃষ্ঠপোষকতা কৰে।

লগতে পঢ়ক- 

MFOI-2024 : আহি আছে Millionaire Farmer of India 2024 কৃষক বঁটা

English Summary: MFOI Kisan Bharat Yatra 2024

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.