MFOI 2024 Road Show
  1. News

MFOI BHARAT KISHAN YATRA : মধ্য আৰু পশ্চিম ভাৰতত MFOI কিষাণ ভাৰত যাত্ৰাৰ শুভাৰম্ভ

KJ Staff
KJ Staff
MFOI BHARAT KISHAN YATRA STRAT MIDDLE & WEST INDIA
MFOI BHARAT KISHAN YATRA STRAT MIDDLE & WEST INDIA

ভাৰত এখন কৃষিপ্ৰধান দেশ।দেশৰ উন্নয়নত কৃষকসকলে সদায় গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। কিন্তু আজিলৈকে তেওঁলোকক প্ৰাপ্য স্বীকৃতি দিয়া নাই। আমি কোৱাৰ কাৰণটো হ'ল যেতিয়া আমি আন যিকোনো ক্ষেত্ৰৰ শ্ৰেষ্ঠ ব্যক্তিৰ কথা ভাবো তেতিয়া সকলো তথ্য সহজেই পোৱা যায়।   কিন্তু, যদি আমি এজন শ্ৰেষ্ঠ কৃষকৰ কথা কওঁ, তেন্তে আজিলৈকে আমি এনে কোনো নিৰ্দিষ্ট তথ্যৰ সন্মুখীন হোৱা নাই। কৃষকসকলক এই মৰ্যাদা দিবলৈ দেশৰ আগশাৰীৰ কৃষি সংবাদ মাধ্যম সংস্থা কৃষি জাগৰণ মিডিয়া গ্ৰুপে মহিন্দ্ৰা টেক্টৰছৰ পৃষ্ঠপোষকতাত ‘মিলিয়নাৰ ফাৰ্মাৰ অৱ ইণ্ডিয়া এৱাৰ্ড’ অৰ্থাত এম এফ অ' আই কৃষক বঁটা আয়োজন কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত কৃষি খণ্ডৰ উন্নয়নত অৰিহণা যোগোৱা আৰু নিৰন্তৰ অগ্ৰগতি লাভ কৰা কৃষকসকলক সন্মান জনোৱা হ’ব। কৃষকসকলক এম এফ অ’ আইৰ পদক্ষেপৰ বিষয়ে সংবেদনশীল কৰি তুলিবলৈ কৃষি জাগৰণে ‘এম এফ অ’ আই কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা’ আৰম্ভ কৰিছে, যিটো দেশৰ চুকে-কোণে গৈ কৃষকসকলক ‘মিলিয়নাৰ ফাৰ্মাৰ অৱ ইণ্ডিয়া এৱাৰ্ড’ বঁটাৰ বিষয়ে অৱগত কৰাৰ লগতে সকলোকে এই কাৰ্যসূচীত যোগদান কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব।

এই ধাৰাবাহিকতা ৰক্ষা কৰি মধ্য আৰু পশ্চিম ভাৰতৰ ‘এম এফ অ’ আই কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা’ মঙলবাৰে (৫ মাৰ্চ, ২০২৪) ঝান্সীত ফ্লেগ অফ কৰা হয়, যিয়ে মধ্য আৰু পশ্চিম ভাৰতৰ গ্ৰাম্য অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিব আৰু কৃষকসকলৰ মাজত এম এফ অ’ আইৰ পদক্ষেপৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টিৰ কাম কৰিব। ঝান্সিৰ বাই কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ত এক কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হয় য'ত কৃষকসকলক এই পদক্ষেপৰ বিষয়ে অৱগত কৰা হয় আৰু কৃষিক্ষেত্ৰত পাৰদৰ্শিতা প্ৰদৰ্শন কৰা কোটিপতি কৃষকসকলক সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়।

লগতে পঢ়ক- 

MFOI Kisan Bharat Yatra 2024: আজি মধ্য ভাৰতৰ পৰা পশ্চিম ভাৰতলৈ ‘কিষাণ ভাৰত যাত্ৰা’ৰ শুভাৰম্ভ

ফ্লেগ অৱ কাৰ্যসূচীত কৃষি জাগৰণৰ সঞ্চালক ছাইনি ডমিনিকে সকলোকে আদৰণি জনাই কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ পিছতে কৃষি জাগৰণৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সম্পাদক এম চি ডমিনিকে কৃষকসকলক সম্বোধন কৰি কয়- মই সুখী, আজি মই দেশক খোৱাই থকা লোকসকলৰ ভিতৰত আছো। তেওঁ কয় যে মই নিজেই এটা কৃষক পৰিয়ালৰ পৰা আহিছো আৰু সৰুতে মোৰো গাঁৱৰ আটাইতকৈ ধনী কৃষক হোৱাৰ সপোন আছিল।কিন্তু, মই কেতিয়াও সেই সুযোগ নাপালোঁ।দেশৰ বহু কৃষকৰ এই সপোন আছে। কিন্তু, তেওঁলোকক কোনো সুযোগ দিয়া নহয় বা তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টাৰ শলাগ লোৱা নহয়।এই কথা মনত ৰাখি আমি MFOI l আৰম্ভ কৰিছো য’ত কৃষক উন্নয়নত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱা এনে কৃষকসকলক সম্বৰ্ধনা জনোৱা হ’ব।

ফ্লেগ অৱ কাৰ্যসূচীত কৃষি জাগৰণৰ সঞ্চালক ছাইনি ডমিনিকে সকলোকে আদৰণি জনাই কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ পিছতে কৃষি জাগৰণৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সম্পাদক এম চি ডমিনিকে কৃষকসকলক সম্বোধন কৰি কয়- মই সুখী, আজি মই দেশক খোৱাই থকা লোকসকলৰ ভিতৰত আছো। তেওঁ কয় যে মই নিজেই এটা কৃষক পৰিয়ালৰ পৰা আহিছো আৰু সৰুতে মোৰো গাঁৱৰ আটাইতকৈ ধনী কৃষক হোৱাৰ সপোন আছিল।কিন্তু, মই কেতিয়াও সেই সুযোগ নাপালোঁ।দেশৰ বহু কৃষকৰ এই সপোন আছে। কিন্তু, তেওঁলোকক কোনো সুযোগ দিয়া নহয় বা তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টাৰ শলাগ লোৱা নহয়।এই কথা মনত ৰাখি আমি MFOI l আৰম্ভ কৰিছো য’ত কৃষক উন্নয়নত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱা এনে কৃষকসকলক সম্বৰ্ধনা জনোৱা হ’ব।

লগতে পঢ়ক- 

Paddy Farming ধান খেতিৰে লাখ টকা উপাৰ্জনৰ বাবে এইদৰে খেতি কৰক

English Summary: MFOI BHARAT KISHAN YATRA STRAT MIDDLE & WEST INDIA

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.