MFOI 2024 Road Show
  1. News

লাখ লাখ কৃষকে সামূহিকভাৱে সংগঠিত দুগ্ধ খণ্ডত বিপ্লৱ আনিছে: এনডিডিবিৰ অধ্যক্ষ

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Meenesh Shah, Chairman of the National Dairy Development Board
Meenesh Shah, Chairman of the National Dairy Development Board

ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ অধ্যক্ষ মীনেশ শ্বাহে কয় যে, কৃষকসকলৰ মালিকানাধীন গাখীৰ উৎপাদক সংগঠনসমূহৰ গাখীৰ ক্ৰয় এতিয়া ৫৫৭৫ কোটি টকাৰ পৰা ১৮,০০০ কোটি টকাৰ অধিক মূল্যত উপনীত হৈ তিনিগুণ হ'বলৈ সাজু হৈছে, যাৰ দৈনিক পৰিমাণ ১০০ লাখ লিটাৰৰো অধিক হ'ব।

তেওঁ লগতে আশ্বাস দিয়ে যে এনডিডিবিয়ে ইয়াৰ শাখা এনডিডিবি ডেইৰী চাৰ্ভিচেছৰ জৰিয়তে উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰৰ অনুৰোধত যি কৰা হৈছে তাৰ দৰে অধিক সংগঠনক সহায় কৰিব আৰু লগতে কয় যে মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথে আইডিএফ বিশ্ব দুগ্ধ সন্মিলন ২০২২ ত ভাষণ দিবলৈ অহাৰ সময়ত পুনৰ এবাৰ বিষয়টো উত্থাপন কৰিছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৪ দিনীয়া সন্মিলনৰ উদ্বোধনৰ পিছত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কৈছিল যে, কেৱল ৰাজ্যখনত আৰু ৫খন এমপিচি থাকিব (মুঠ সংখ্যা ১০ লৈ) নহয়, তেওঁ এবছৰ বা দুবছৰৰ ভিতৰত কাৰ্যকৰী কৰিব বিচৰা ৯টা আগন্তুক গাখীৰ প্ৰক্ৰিয়াকৰণ প্ৰকল্পৰ সঠিক ব্যৱস্থাপনা আৰু পৰিচালনাৰ ক্ষেত্ৰত এনডিডিবিৰ সমৰ্থন বিচাৰিছে।

"আমি প্ৰতিখন উচ্চাকাংক্ষী জিলাত গাখীৰ উৎপাদক সংগঠনবিলাক সম্প্ৰসাৰিত কৰিম আৰু সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষৰ পৰা অনুৰোধ কৰিম," তেওঁ কয় যে সমবায় আৰু এমপিচিয়ে দেশৰ সমগ্ৰ দৈৰ্ঘ্য আৰু প্ৰস্থ সামৰি ল'ব। "ষ্টাৰ্ট-আপ ধাৰণাটো শেহতীয়াকৈ আহিব পাৰে কিন্তু এমপিচিবোৰ হৈছে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কাম কৰা প্ৰকৃত ষ্টাৰ্ট-আপ," তেওঁ কৌতুক কৰি কয়।

শ্বাহে কয়, ৭০ শতাংশৰো অধিক মহিলাকে ধৰি প্ৰায় ৭,৫০,০০০ কৃষকে হৃদয়, মন আৰু কামৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতামূলক নীতি গ্ৰহণ কৰি প্ৰায় ২০ টা উৎপাদক-মালিকানাধীন প্ৰতিষ্ঠান (এমপিচি) সৃষ্টি কৰিছে আৰু এক উদাৰ আৰু অনুকূল আইনী পৰিকাঠামোৰ সৈতে সংখ্যা আৰু অধিক বৃদ্ধি হ'বলৈ সাজু হৈছে। এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰে যোৱা বছৰ দেশৰ শীৰ্ষ দুগ্ধখেলুৱৈসকলৰ ভিতৰত গণ্য হ'বলৈ প্ৰায় 5,600 কোটি টকাৰ ব্যৱসায় কৰিছিল।

 

"প্ৰথম কৃষক সংগঠনৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই, এতিয়ালৈকে সংখ্যা ২০ লৈ বৃদ্ধি পাইছে। মুঠতে কৃষক সদস্যসকলক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ সংগঠনলৈ ঢালি দিয়া গাখীৰৰ পৰিৱৰ্তে যোৱা বিত্তীয় বৰ্ষলৈকে প্ৰায় ২৭,৫০০ কোটি টকা পৰিশোধ কৰা হৈছে," চাৰিওটা মহিলা সংগঠনকে ধৰি ছয়খন এমপিচিৰ দ্বাৰা মূল্য সংযোজিত দুগ্ধজাত সামগ্ৰী উন্মোচন উপলক্ষে শ্বাহে কয়।

বুন্দেলখণ্ডৰ এক পিছপৰা অঞ্চলৰ বালিনী, যাক আদিত্যনাথৰ দ্বাৰা উন্নয়নৰ দিশত মহিলা সৱলীকৰণৰ উদাহৰণ হিচাপে অভিহিত কৰা হৈছিল, উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু মধ্য প্ৰদেশৰ বজাৰসমূহ কভাৰ কৰিবলৈ গৰু ঘিউ উন্মোচন কৰা সকলৰ ভিতৰত আছে। 

তেওঁলোকে ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা শ্বেত বিপ্লৱৰ উত্তৰাধিকাৰীক আগুৱাই লৈ গৈছে, যিয়ে এই কৃষক সংগঠনসমূহৰ সৃষ্টিৰ ধাৰণা কৰিছে, আৰু সুবিধা আৰু কাৰিকৰী আৰু সাংগঠনিক সহায়ৰ বাবে এটা সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন কোম্পানী এনডিডিবি ডেইৰী চাৰ্ভিচেছ (এনডিএছ)," শ্বাহে কয়।

 

আনহাতে এই 20 টা কৃষক-মালিকানাধীন সংগঠনৰ 18 টা কাৰ্যক্ষম হৈছে আৰু যোৱা বিত্তীয় বৰ্ষৰ শেষত প্ৰতিদিনে 40 লাখ লিটাৰৰ অধিক গাখীৰ ক্ৰয় কৰিছে। এই কৃষকসকলে যোৱা দহ বছৰত ১৭৫ কোটি টকাৰ অধিক ধন সংগ্ৰহ কৰিছে আৰু সামূহিকভাৱে ৪০০ কোটি টকাৰ অধিক সঞ্চয় আৰু অতিৰিক্ত হিচাপে লাভ কৰিছে, শ্ৰী শ্বাহে কয় যে চৰকাৰে নীতি প্ৰণালী আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ পৰিকল্পনা, ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য জীৱিকা মিছনৰ দৰে বিভিন্ন আঁচনিৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক নিজকে সংগঠিত কৰাৰ বাবে বিত্তীয় সহায় আগবঢ়াই ছে – অনাগত বছৰবোৰত কৃষকৰ উপাৰ্জন দুগুণ কৰাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ এক পদক্ষেপ।

এই কৃষক সংগঠনবোৰে, 5 লাখৰো অধিক মহিলা সদস্যসহ সদস্যসকলক বিক্ৰী উপাৰ্জনৰ 85% লৈকে ঘূৰাই আনে, এনেদৰে, পৰিয়ালৰ ৰুটি উপাৰ্জনকাৰী হিচাপে মহিলাসকলৰ সৱলীকৰণ প্ৰতিফলিত কৰে আৰু মহিলাৰ সৱলীকৰণৰ প্ৰকৃত অৰ্থত তেওঁলোকৰ সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক স্থিতি উত্তোলন কৰে।

উল্লেখযোগ্য যে, এই ১৮ টা কাৰ্যকৰী প্ৰতিষ্ঠানৰ ১২ টাৰ মালিকীস্বত্ব মহিলা সদস্যৰে পৰিপূৰ্ণ। শ্ৰীজা মিল্ক প্ৰডিউচাৰ কোম্পানীয়ে তিৰুপতিৰ বালাজী মন্দিৰৰ পাদদেশত প্ৰথম আৰু বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সৰ্ব-মহিলা কৃষক সংগঠন হোৱাৰ গৌৰৱ লাভ কৰিছে। সখী আৰু আশাৰ দৰে মহিলা কেন্দ্ৰিকতাক সূচিত কৰা নামবোৰো এনে সকলো মহিলা সত্তাই গ্ৰহণ কৰিছে।

লগতে পঢ়কঃ বিমানত কৃষকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী কিদৰে বহিঃৰাজ্যলৈ নিব!

English Summary: Lakhs of Farmers Collectively Revolutionizing Organized Dairy Sector: NDDB Chairman

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.