MFOI 2024 Road Show
  1. News

৩ লাখ টকালৈকে ঋণৰ ওপৰত ৰেহাই অনুমোদন কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডত ৩ লাখ টকালৈকে ঋণৰ ওপৰত ৰেহাই অনুমোদন জনাইছে। কৃষকসকলক ১.৫ শতাংশ সূতৰ হাৰত ৰেহাই দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে কৈছিল যে এতিয়ালৈকে ৩ কোটিতকৈও অধিক লোক এই আঁচনিৰ পৰা লাভান্বিত হৈছে। চৰকাৰে আঁচনিখনৰ ঋণ গেৰাণ্টি ৪.৫ কোটি টকাৰ পৰা ৫ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

উল্লেখ্য যে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড কৃষিৰ বাবে ৭ শতাংশ সূতৰ হাৰত উপলব্ধ। কিন্তু সময়মতে ঘূৰাই দিলে 3 শতাংশ অধিক ৰেহাই উপলব্ধ। এনেদৰে, কৃষকসকলৰ বাবে 4 শতাংশ সূতত ঋণৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। এই আঁচনিৰ অধীনত, কৃষকসকলে 3 লাখ টকালৈকে ঋণ লাভ কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে বুধবাৰে জৰুৰীকালীন ক্ৰেডিট লাইন গেৰাণ্টি আঁচনিৰ (ECGLS) ব্যয় ব্যয় ৫০,০০০ কোটি টকা বৃদ্ধি কৰি ৫ লাখ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰিবলৈ অনুমোদন জনাইছে। লগতে, অতিৰিক্ত পৰিমাণটো হস্পিতেলিটি আৰু সম্পৰ্কিত খণ্ডত উদ্যোগবোৰৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰা হ'ব।

২০২২-২৩ বৰ্ষৰ কেন্দ্ৰীয় বাজেটত কৰোনা ভাইৰাছ মহামাৰীৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হস্পিতেলিটি খণ্ডক সহায় কৰিবলৈ ইচিজিএলএছৰ সীমা ৪.৫ লাখ টকাৰ পৰা ৫ লাখ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল।

কেবিনেটৰ দ্বাৰা লোৱা বিভিন্ন সিদ্ধান্তৰ বিষয়ে সংবাদ মাধ্যমক অৱগত কৰি তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰী অনুৰাগ সিং ঠাকুৰে কয় যে হস্পিতেলিটি আৰু সম্পৰ্কিত খণ্ডত মহামাৰীৰ ফলত হোৱা গুৰুতৰ ব্যাঘাতৰ ফলত এই পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। তেওঁ কয় যে ৫ আগষ্ট, ২০২২ লৈকে ইচিএলজিএছৰ অধীনত প্ৰায় ৩.৬৭ লাখ কোটি টকাৰ ঋণ মঞ্জুৰ কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়ক-Post office Scheme: ডাকঘৰৰ চাৰিখন শ্ৰেষ্ঠ আঁচনিৰ বিষয়ে জানো আহক!

English Summary: KCC Update

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.