1. News

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিবলৈ চৰকাৰক আহ্বান কৃষক গোটৰ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Union Finance Minister Chaired 4th Pre Budget 2023 consultation with the experts on Tuesday
Union Finance Minister Chaired 4th Pre Budget 2023 consultation with the experts on Tuesday

কৃষক গোটসমূহে মঙলবাৰে (22 নৱেম্বৰ) প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ (PM Kisan) অধীনত কৃষকসকলক বিত্তীয় সাহায্য বৃদ্ধি কৰা, সাৰ ৰাজসাহায্যৰ বাবে ডিবিটি  আৰু চৰকাৰে ঘোষণা কৰা নিম্নতম সমৰ্থন মূল্যতকৈ (MSP) ভূমিব্যয় কম হোৱা, কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ আমদানি নিষিদ্ধ কৰাৰ নীতিকে ধৰি কেইবাটাও পদক্ষেপৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়।

কৃষি আৰু কৃষি-খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ উদ্যোগৰ বিশেষজ্ঞসকলৰ সৈতে বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে আয়োজিত প্ৰাক-বাজেট আলোচনাৰ সময়ত কৃষকসকলে কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণক পুঁজিৰ সৰ্বোত্তম বিতৰণ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে হিতাধিকাৰীসকলৰ দ্বাৰা সকলো চৰকাৰী আঁচনি পৰীক্ষা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়।

ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ (BKU) সাধাৰণ সম্পাদক মোহিনী মোহন সিঙে সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয় যে "শেহতীয়া বছৰবোৰত কৃষিজাত ইনপুটৰ মূল্য বৃদ্ধিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ অধীনত কৃষকসকলক দিয়া বিত্তীয় সাহায্য বৃদ্ধি কৰিব লাগে।"তেওঁ লগতে কয় যে কোনো পাৰ্থক্য অবিহনে সকলো খেতিয়কক সমৰ্থন দিয়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় হৈছে আইএছ বি-য়ে কৃষকসকলক সাৰৰ ৰাজসাহায্যসহ পুঁজি স্থানান্তৰৰ এক প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ প্ৰণালী অনুকূলিত কৰে।

ইয়াৰ উপৰিও কৃষক দলটোৱে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড (KCC) আঁচনিৰ অধীনত ঋণ সীমাত অনাকাংক্ষিত, কৃষি ইনপুটৰ বাবে ইনপুট ক্ৰেডিট প্ৰাপ্ত কৰাৰ ব্যৱস্থা  আৰু কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰসমূহৰ বাবে বিত্তীয় মানৱ সম্পদ আৱণ্টন (KVK) দাবী কৰে। 

উল্লেখ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ অধীনত, চৰকাৰে বছৰি 6,000 টকা 3 টা সমান কিস্তিত 100 নিযুত কৃষকৰ বেংক একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰে। এই পৰ্যন্ত চৰকাৰে আঁচনিখনৰ অধীনত 12 টা কিস্তি মুকলি কৰিছে আৰু অন্তিমটো 17 অক্টোবৰ 2022 তাৰিখে পৰিশোধ কৰা হৈছিল। এতিয়া কৃষকসকলে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ ১৩ তম কিস্তিৰ বাবে আগ্ৰহেৰে অপেক্ষা কৰি আছে, যিটো ডিচেম্বৰৰ পৰা মাৰ্চৰ ভিতৰত মুকলি কৰা হ'ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ  ১৩ তম  কিস্তি আপডেট

বিগত বছৰ ১ জানুৱাৰীত হিতাধিকাৰীসকললৈ ধন স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল। সেয়েহে, এয়া সম্পূৰ্ণ সম্ভৱ যে এইবাৰো হিতাধিকাৰীসকলে জানুৱাৰীৰ প্ৰথম সপ্তাহত বিত্তীয় সাহায্য লাভ কৰিব।

সোমবাৰে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সংবাদ মাধ্যমক কৈছিল যে আঁচনিখনৰ অধীনত হিতাধিকাৰীৰ সংখ্যা দহ কোটি অতিক্ৰম কৰিছে যি ২০১৯  তকৈ তিনিগুণ অধিক আছিল। কংগ্ৰেছ সভাপতি মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে অভিযোগ কৰাৰ পিছত বিবৃতিটো আহিছিল যে প্ৰতিটো কিস্তিৰ সৈতে হিতাধিকাৰীৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাইছে।

লগতে পঢ়ক-বহু কৃষকে সফলতা লাভ কৰিছে এই আঁচনিসমূহৰ সুবিধা লাভ কৰি

English Summary: Farmers Demand to Increase PM Kisan Amount

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.