1. News

Farmer protest: আকৌ এবাৰ দিল্লীৰ ৰামলীলা মৈদানত কৃষকৰ ‘গৰ্জন ৰেলী’

RAHUL ALI
RAHUL ALI
আকৌ এবাৰ দিল্লীৰ ৰামলীলা মৈদানত কৃষকৰ ‘গৰ্জন ৰেলী’
আকৌ এবাৰ দিল্লীৰ ৰামলীলা মৈদানত কৃষকৰ ‘গৰ্জন ৰেলী’

আকৌ এবাৰ দিল্লীত কৃষকসকলৰ এক বিশাল প্ৰতিবাদ। দৰাচলতে, ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ নেতৃত্বত, ১৯ ডিচেম্বৰত সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ বিভিন্ন দাবীৰ বাবে দিল্লীৰ ৰামলীলা ময়দানত কিষাণ গৰ্জন ৰেলী আয়োজন কৰিবলৈ গৈ আছে। সমগ্ৰ দেশৰ ৫৫০ খন জিলাৰ ২ লাখতকৈও অধিক কৃষকে ইয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ মুখ্য দাবীবোৰ কি আমি জনাওঁ-

ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ মুখ্য দাবীবোৰ জানক

  • ব্যয়-আধাৰিত শস্যৰ লাভজনক মূল্য দিব লাগে

  • কৃষিজাত ইনপুটৰ ওপৰত জিএছটি বাতিল কৰিব লাগে

  • প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ পৰা প্ৰাপ্ত পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব লাগে

  • জি.এম. শস্যৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা

  • প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰত জলসিঞ্চনৰ পানীৰ চাহিদা

কি কৈছিল ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ নেতাসকলে

জয়পুৰত সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ ৰাজ্যিক সভাপতি দালাৰাম বেটচাৰে কয় যে শস্য উৎপাদনৰ বৰ্ধিত ব্যয় আৰু ব্যয়ৰ তলত শস্য বিক্ৰী কৰাৰ ফলত কৃষকসকলৰ ওপৰত বৰ্ধিত ঋণ চিন্তাৰ বিষয়। ইয়াৰ সমাধানৰ বাবে, কিষাণ ৰোজনা ৰেলী ঘোষণা কৰা হৈছে। এই সময়ছোৱাত তেওঁ কয় যে ভাৰতীয় কিষাণ সংঘই কৃষকসকলক ব্যয়-আধাৰিত লাভজনক মূল্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে নিৰন্তৰ চেষ্টা কৰি আহিছে।

ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ নেতৃত্বত ১৯ ডিচেম্বৰত দিল্লীৰ ৰামলীলা ময়দানত সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলে এক সমদল অনুষ্ঠিত কৰিব
ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ নেতৃত্বত ১৯ ডিচেম্বৰত দিল্লীৰ ৰামলীলা ময়দানত সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলে এক সমদল অনুষ্ঠিত কৰিব

ৰাজস্থান ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী জগদীশ কালমাণ্ডাই কৈছিল যে সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলে ১৯ নৱেম্বৰত দিল্লীৰ ৰামলীলা ময়দানত তেওঁলোকৰ শস্যৰ লাভজনক মূল্য দাবী কৰিবলৈ একত্ৰিত হ'ব।

জয়পুৰ ৰাজ্যৰ সাধাৰণ সম্পাদক সংৱাৰমাল চোলেটে কয় যে কৃষকসকলে গৰ্জনা ৰেলীৰ অধীনত নিম্নতম সমৰ্থন মূল্যৰ পৰিৱৰ্তে শস্যৰ ব্যয়-আধাৰিত লাভজনক মূল্য দাবী কৰি আছে।

যোধপুৰ প্ৰদেশৰ প্ৰায় ১৫,০০০ কৃষকে দিল্লীত ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ দ্বাৰা আয়োজিত হ'বলগীয়া কিষাণ গৰ্জন ৰেলীত অংশগ্ৰহণ কৰিব। কৃষকসকলে প্ৰদেশৰ পৰা ৰেল, বাছ আৰু ব্যক্তিগত বাহনযোগে দিল্লী পাব। যোধপুৰ প্ৰাদেশিক সংগঠনৰ মন্ত্ৰী হেমৰাজে কৈছিল যে যোধপুৰ প্ৰদেশৰ ১৫,০০০ কৃষক ১৯ নৱেম্বৰত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া গৰ্জন ৰেলীৰ বাবে দিল্লীলৈ ৰাওনা হ'ব।

১৯ ডিচেম্বৰত দিল্লীত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া কিষাণ গৰ্জন ৰেলীত ছত্তীশগড়ৰ প্ৰায় ২,০০০ কৃষকে অংশগ্ৰহণ কৰিব। সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ সৈতে জড়িত ভাৰতীয় কিষাণ সংঘৰ ৰাজ্যিক সভাপতি সুৰেশ চন্দ্ৰবংশীয়ে এই তথ্য প্ৰদান কৰিছে।

লগতে পঢ়ক-কৰ্ণাটকৰ টোলকৰৰ বৃদ্ধি সন্দৰ্ভত নীতিন গাডকাৰীক সাক্ষাৎ উডুপিৰ বিধায়কৰ

English Summary: Farmer Protest: Garjana Rally at Ramlila Maidan

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.