MFOI 2024 Road Show
  1. News

দেশৰ ১৫ তম ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে শপত দ্ৰৌপাদি মুৰ্মুৰঃ ২৫ জুলাই'তে কিয় অনুষ্ঠিত হয় এই শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠান?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Draupadi Murmu takes oath as the 15th President of the country
Draupadi Murmu takes oath as the 15th President of the country

দ্ৰৌপাদি মুৰ্মুৱে আজি (25 জুলাই 2022) ভাৰতৰ 15 তম ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰে। মুৰ্মু হৈছে দেশৰ দ্বিতীয় গৰাকী মহিলা ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু সৰ্বোচ্চ সাংবিধানিক পদত অধিষ্ঠিত হোৱা প্ৰথম জনজাতীয় মহিলা। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী, প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দ, ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনা আৰু আন বহুতো ৰাজনৈতিক নেতাৰ উপস্থিতিত সংসদৰ কেন্দ্ৰীয় হলত অনুষ্ঠিত হয় শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানৰ।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তেওঁৰ টুইটত কয় যে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত মুৰ্মুয়ে ভাষণত তেওঁ আশা আৰু সহানুভূতিৰ বাৰ্তা প্ৰদান কৰে। মুৰ্মুৱে ভাৰতৰ সফলতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে আৰু এনে এক সময়ত আগন্তুক পথৰ এক ভৱিষ্যত দৃষ্টি উপস্থাপন কৰে যত আমাৰ দেশখনে আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱক উৎযাপন কৰিবলৈ গৈ আছে।

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে কিয় 25 জুলাইত শপত লয়

তথ্য অনুসৰি, প্ৰতিজন ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে 1977 চনৰ পৰা 25 জুলাইত শপত গ্ৰহণ কৰিছে। ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদে 1950 চনৰ 26 জানুৱাৰীত শপত গ্ৰহণ কৰে, যিদিনা দেশৰ গণৰাজ্য দিৱস।

তেওঁ 1952 চনত প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত জয়ী হৈছিল। তেওঁ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনত জয়ী হৈছিল আৰু 1962 চনৰ মে মাহলৈকে ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণনে 1962 চনৰ 13 মে'ত ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰে আৰু 1967 চনৰ 13 মেলৈকে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰে।

জাকিৰ হুছেইন আৰু ফখৰুদ্দিন আলী আহমেদ নামৰ দুজন ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেওঁলোকৰ কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰিব পৰা নাছিল কিয়নো তেওঁলোক কাৰ্যালয়ত থাকোতে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

1977 চনৰ 25 জুলাইত ভাৰতৰ ষষ্ঠ ৰাষ্ট্ৰপতি নীলম সঞ্জীৱ ৰেড্ডীয়ে শপত গ্ৰহণ কৰে। তেতিয়াৰ পৰা, উত্তৰাধিকাৰী ৰাষ্ট্ৰপতিসকলে 25 জুলাইত শপত গ্ৰহণ কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে গিয়ানি জাইল সিং, আৰ ভেংকটৰমণ, শংকৰ দয়াল শৰ্মা, কে আৰ নাৰায়ণন, এ পি জে আব্দুল কালাম, প্ৰতিভা পাটিল, প্ৰণৱ মুখাৰ্জী আৰু ৰামনাথ কোবিন্দ। 64 বছৰীয়া মুৰ্মুৱে যোৱা বৃহস্পতিবাৰে বিৰোধী ৰাষ্ট্ৰপতি পদৰ প্ৰাৰ্থী যশৱন্ত সিনহাক সহজে পৰাজিত কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতৰ প্ৰথম জনজাতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি।

নিৰ্বাচনত সাংসদ আৰু বিধায়কসকলে দিয়া বৈধ ভোটৰ 64% তকৈও অধিক লাভ কৰাৰ পিছত মুৰ্মুৱে সিনহাক ব্যাপক সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে পৰাজিত কৰি দেশৰ 15 তম ৰাষ্ট্ৰপতি হয়। সিনহাৰ 3,80,177 টা ভোটৰ বিপৰীতে মুৰ্মুৱে 6,76,803 টা ভোট লাভ কৰিছিল।

লগতে পঢ়ক-শিশু ৰক্ষা মোবাইল এপ আৰু টিকাকৰণ কেন্দ্ৰ মুকলি কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ

English Summary: Draupadi Murmu take oath As 15th President of India

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.