MFOI 2024 Road Show
  1. News

"কৃষকক ডিজিটেল কৰাৰ উদ্দেশ্যে ডিজিটেল কৃষি অভিযান":কেন্দ্ৰীয় কৃষি সচিব মনোজ আহুজা

Pranita Chutia
Pranita Chutia
কৃষকক ডিজিটেল কৰাৰ উদ্দেশ্যে ডিজিটেল কৃষি অভিযান
কৃষকক ডিজিটেল কৰাৰ উদ্দেশ্যে ডিজিটেল কৃষি অভিযান

কৃষকক ডিজিটেল কৰাৰ উদ্দেশ্যে আৰম্ভ হৈছে ডিজিটেল কৃষি অভিযান। কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ সচিব মনোজ আহুজাই "কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি" সন্দৰ্ভত এফ.আই.চি.চি.আই.ৰ সংকলন মুকলি কৰে। এই অনুষ্ঠানত মনোজ আহুজাই কয় যে কৃষিৰ সৈতে জড়িত যিকোনো লোকৰ বাবে প্ৰাসংগিক আৰু সঠিক তথ্যৰ যথেষ্ট মূল্য উন্মোচন কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। আহুজাই এই সন্দৰ্ভত ডিজিটেল কৃষি মিছনৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকক পৰিচয়ৰ ক্ষেত্ৰত কাৰ্যকৰীভাৱে ডিজিটেল কৰা, কৃষকৰ ভূমি আৰু শস্যৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰা আৰু সেইবোৰক ভূ-ৰেফাৰেন্স কৰা।

Release Ceremony of FICCI's Compendium on "Enhancing Farmers' Income"
Release Ceremony of FICCI's Compendium on "Enhancing Farmers' Income"

এইবোৰ হৈছে কিছুমান মৌলিক উপাদান যাক আমি কৃষিস্তূপত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছো। তেওঁ লগতে কয়, "আমি কিছু অগ্ৰগতি লাভ কৰিছো; হয়তো, অহা বছৰ, আমি যথেষ্ট ভাল ফলাফল দেখুৱাব পাৰিম।"

"কৃষি পৰিস্থিতিতন্ত্ৰৰ বহুতো অংশগ্ৰহণকাৰীৰ বাবে প্ৰাসংগিক তথ্যই কি সুবিধা প্ৰদান কৰিব পাৰে মই বুজি পাওঁ", আহুজাই লগতে কয়।

Manoj Ahuja, Secretary, Union Ministry of Agriculture & Farmers Welfare
Manoj Ahuja, Secretary, Union Ministry of Agriculture & Farmers Welfare

কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ যুটীয়া সচিব চেমুৱেল প্ৰবীণ কুমাৰে কৃষি উদ্যোগীসকলক সহায় কৰাৰ বিষয়ত বক্তব্য ৰাখি এই ক্ষেত্ৰত অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান হিচাপে তিনিটা চি-ৰ একত্ৰীকৰণ, ক্ষমতা নিৰ্মাণ আৰু সমষ্টি (এফপিঅ' আৰু সমবায়) উল্লেখ কৰে।

একত্ৰীকৰণৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি কুমাৰে কয়, "যদি চৰকাৰে আঁচনিবোৰ এনেদৰে পেকেজ কৰিব পাৰে যাতে আপুনি অধিক লাভালাভ প্ৰদান কৰে, ব্যৱসায় বা ষ্টাৰ্টআপবোৰক একত্ৰিত ভাৱে, মই ভাবো তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ব্যৱসায় বজাই ৰাখিবলৈ সক্ষম হ'ব।" ক্ষমতা নিৰ্মাণৰ দিশত আগবাঢ়ি তেওঁ উল্লেখ কৰে, "যেতিয়া আমি কৃষক বা সম্প্ৰসাৰণ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ক্ষমতা নিৰ্মাণৰ কথা কওঁ, তেতিয়া এনে নহয়। এইটো পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সকলোৰে বাবে।"  কুমাৰে পৰিৱৰ্তনশীল জলবায়ু ৰক্ষা কৰিব পৰা শস্য সৃষ্টি কৰা, কাৰ্বন পদচিহ্ন হ্ৰাস কৰিবলৈ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা আৰু আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি কৰাৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰে।

এফ.আই.চি.চি.আই. ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি সমিতি আৰু গোটৰ সভাপতি, টি.এ.এফ.ই.-ৰ অধ্যক্ষ এছ. কেচাভানে সংকলনটোৰ ওপৰত বক্তব্য ৰাখে আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিবোৰ নথিভুক্ত কৰা আৰু সেইবোৰ জনসাধাৰণৰ আগত প্ৰচাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে যাতে, "মানুহে প্ৰথাবোৰ স্পৰ্শ, অনুভৱ, কৰিব আৰু বুজিব পাৰে।" তেওঁ লগতে কয়, "ক্ষুদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষকসকল দেশৰ অন্যতম বৃহৎ শক্তি হ'বলৈ গৈ আছে। সংকলনৰ কিছুমান কেছ অধ্যয়নে কয় যে সেইবোৰ কেনেদৰে সলনি হৈ আছে।"

শস্যৰ সংযোগ, সম্পদ ব্যৱহাৰৰ দক্ষতা, শস্যৰ তীব্ৰতা, আৰু উচ্চ মূল্যৰ কৃষিৰ প্ৰতি বৈচিত্ৰতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে, কেইবাটাও সংগঠনে সফল পদক্ষেপ আৰু হস্তক্ষেপ ৰূপায়ণ কৰিছে, যিবোৰ নিৰ্দেশনাৰ এফআইচিচিআই সংকলনত উপস্থাপন কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়কঃ বিশ্ব বজাৰত বাঢ়িছে অসমৰ কেতবোৰ কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ চাহিদা

English Summary: Digital Farmer

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.