MFOI 2024 Road Show
  1. News

বিহাৰৰ মিথিলা মাখানাই লাভ কৰিলে জি আই (GI) টেগ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Bihar Makhana Receives GI Tag
Bihar Makhana Receives GI Tag

ভাগলপুৰৰ জাৰ্দালু আম, কাটাৰ্নি ধান (চাউল), নৱাদাৰ মাগাহী পান আৰু মুজাফ্ফৰপুৰৰ শ্বাহি লিচ্চিৰ পিছত, বিহাৰৰ মিথিলা মাখনাক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে  জিআই (GI) টেগ প্ৰদান কৰিছে।

ইউৰিয়েল ফেৰক্স চেলিচব হৈছে মাখানাৰ উদ্ভিদ বিজ্ঞানৰ নাম, যাক ফক্সনাট বা পদুমৰ বীজ বুলিও কোৱা হয়। এছিয়ান ঔষধৰ লগতে ৰন্ধনপ্ৰণালীৰ ক্ষেত্ৰতো এই বীজবোৰৰ যথেষ্ট মূল্য আছে। সেইবোৰ সাধাৰণতে খোলা, শুকোৱা হয় আৰু তাৰ পিছত বজাৰত বিক্ৰী কৰা হয়।

বিহাৰৰ মিথিলা আৰু নেপালৰ কাষৰীয়া অঞ্চলত এই বিশেষ প্ৰকাৰৰ বাদামৰ খেতি ব্যপকভাৱে কৰা হয়। মিথিলাঞ্চলৰ 'কোজাগ্ৰা' উৎসৱত প্ৰ'টিন, আঁহ আৰু বিভিন্ন মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্ট যেনে মেগনেছিয়াম, কেলচিয়াম, ফছফৰাছ অতি আৱশ্যক।

মিথিলা মাখানাক জিআই টেগৰ বিষয়ে অৱগত কৰি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে টুইট কৰি কয় যে মিথিলা মাখানাই জিআই টেগ লাভ কৰিছে আৰু এতিয়া কৃষকসকলৰ বাবে ইয়াৰ পৰা অধিক লাভ অৰ্জন কৰাটো সহজ হ'ব।  উৎসৱৰ বতৰত মিথিলা মাখানালৈ ভৌগোলিক ইণ্ডিকেচন টেগৰ বাবে, বিহাৰৰ বাহিৰৰ লোকসকলে এই শুভ সামগ্ৰী শ্ৰদ্ধাৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

বিহাৰৰ মিথিলা আৰু নেপালৰ কাষৰীয়া অঞ্চলত এই বিশেষ প্ৰকাৰৰ বাদামৰ খেতি ব্যপকভাৱে কৰা হয়। মিথিলাঞ্চলৰ 'কোজাগ্ৰা' উৎসৱত প্ৰ'টিন, আঁহ আৰু বিভিন্ন মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্ট যেনে মেগনেছিয়াম, কেলচিয়াম, ফছফৰাছ অতি আৱশ্যক।

মিথিলা মাখানাক জিআই টেগৰ বিষয়ে অৱগত কৰি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে টুইট কৰি কয় যে মিথিলা মাখানাই জিআই টেগ লাভ কৰিছে আৰু এতিয়া কৃষকসকলৰ বাবে ইয়াৰ পৰা অধিক লাভ অৰ্জন কৰাটো সহজ হ'ব।  উৎসৱৰ বতৰত মিথিলা মাখানালৈ ভৌগোলিক ইণ্ডিকেচন টেগৰ বাবে, বিহাৰৰ বাহিৰৰ লোকসকলে এই শুভ সামগ্ৰী শ্ৰদ্ধাৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

দৰভাঙ্গাৰ সাংসদগৰাকীয়ে কয়, "ইয়াৰ পূৰ্বে দৰভাঙ্গাক 'এক জিলা এক সামগ্ৰী' আঁচনিৰ অধীনত মাখনা খেতিত উৎকৃষ্ট কাম কৰি থকা ৰাজ্য হিচাপে পুৰস্কৃত কৰা হৈছে।" মিথিলাৰ মাখানাই জিআই টেগ পোৱাৰ তথ্যত ৰাইজ সুখী, এই বাতৰি ছচিয়েল মিডিয়াত বিয়পি পৰাৰ লগে লগে মানুহে এই তথ্য শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। মিথিলাৰ মানুহে দীৰ্ঘদিন ধৰি অপেক্ষা কৰি আছিল।

জিআই টেগ প্ৰাথমিকভাৱে প্ৰাকৃতিক বা নিৰ্মিত সামগ্ৰী হস্তশিল্প আৰু ঔদ্যোগিক সামগ্ৰীক দিয়া হয় যি ভৌগোলিক এলেকাৰ পৰা উৎপন্ন হয়। সাধাৰণতে এনে নামটোৱে গুণগত মানদণ্ড আৰু স্বকীয়তা নিশ্চিত কৰে, ইয়াৰ উৎপত্তিৰ স্থানৰ বাবে।

লগতে পঢ়ক-হস্ততাঁত উন্নয়ন আয়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ত ২৯ পদত নিযুক্তিৰ বিজ্ঞাপন

English Summary: Bihar Makhana Receives GI Tag

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.