MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

বিলাহী শস্যৰ বিভিন্ন ৰোগ আৰু ইয়াক নিৰাময়ৰ তথ্য

KJ Staff
KJ Staff
Various diseases of tomato crop
Various diseases of tomato crop

বিলাহী হৈছে এক শস্য যাক সাধাৰণতে প্ৰতিটো ঋতুতে খেতি কৰা হয়। বিলাহী ভালদৰে উৎপাদন কৰাৰ বাবে, বিলাহী গছ ৰোপণ কৰক, সেইবোৰৰ যত্ন লওঁক, সেইবোৰ কটাওক, সাৰ যোগ দিয়ক ইত্যাদি।

কিন্তু ইমান যত্ন আৰু মনোযোগ দিয়া স্বত্বেও, কেতিয়াবা বিলাহী গছ বিভিন্ন ৰোগৰ দ্বাৰা আক্ৰমণ হয়, যি শস্যৰ ক্ষতি কৰে, সেয়েহে শস্যবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকক কীট আৰু ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, আজি আমি এই প্ৰবন্ধটোত আলোচনা কৰিবলৈ গৈ আছোঁ। ইয়াৰ লগতে তেওঁ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণৰ ব্যৱস্থাৰ বিষয়েও আলোচনা কৰিম।

ভেঁকুৰ (Fungal)

প্ৰায়ে বতৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত, বিলাহী গছটো বিলাহীপুলি নামৰ ভেঁকুৰৰ ৰোগৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয় । এনে ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত, প্ৰথমে উদ্ভিদৰ নাৰ্চাৰীৰ অৱস্থান সলনি কৰক আৰু বিলাহী শস্য ৰোপণৰ সময়ত, ইয়াত ৩ গ্ৰাম কেপ্টনৰ পৰিমাণ থিওফেনেট মিথাইল ৪৫ গ্ৰাম আৰু পাইৰাক্লষ্টৰবিন ৫  গ্ৰাম ১০ লিটাৰ পানীৰ দ্ৰৱণেৰে স্প্ৰে কৰক।

ফল পচা (Fruit Rot)

কেতিয়াবা বিলাহী গছত ফল পচা ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। এনে পৰিস্থিতিত, শস্যত ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে, বাৰিষাৰ বৰষুণৰ আগতে, শস্যৰ ওপৰত ১০  লিটাৰ পানীৰ সৈতে ২৫ গ্ৰাম চাইমোক্সানিল-মানকোজেব ছটিয়াই দিয়ক। একে সময়তে, পচা ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থকা ফলবোৰ আঁতৰ কৰক আৰু পেলাই দিয়ক।

বেক্টেৰিয়াৰ দাগ (Bacterial Stain)

এই প্ৰকাৰৰ ৰোগত, বিলাহী শস্যৰ পাত আৰু কাণ্ডৰ ওপৰত সৰু দাগ পৰে, যি পিছত গাঢ় মুগা হৈ পৰে। এনে ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ১০ লিটাৰ পানীত ষ্ট্ৰেপ্টোচাইক্লিন ১ গ্ৰাম ষ্ট্ৰেপ্টোচাইক্লিনৰ সৈতে বিলাহীবীজৰ দ্ৰৱণ প্ৰস্তুত কৰক আৰু ইয়াক ৩০ মিনিটৰ বাবে চিকিৎসা কৰক।

লগতে পঢ়কঃ শুকলতি (পাচাউলি) শাকৰ উপকাৰিতা সম্পৰ্কে জানেনে আপুনি?

English Summary: Various diseases of tomato crop

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.