MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

বাঁহ খেতিৰ ব্যৱসায়িক ধাৰণা; ক’ম খৰচত আৰম্ভ কৰি উপাৰ্জন কৰক লাখ টকা!

KJ Staff
KJ Staff
Bamboo Cultivation is a Profitable Business
Bamboo Cultivation is a Profitable Business

খেতি কৰিবলৈ যথেষ্ট পৰিশ্ৰম কৰিব লাগিব পাৰে, কিন্তু ই এক লাভজনক ব্যৱসায় য'ত আপুনি আপোনাৰ ব্যয়তকৈ অধিক উৎপাদন লাভ কৰে, সেয়েহে যদি আপুনি আপোনাৰ নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰি আছে, আপুনি কৃষি সম্পৰ্কীয় ব্যৱসায় এটা আৰম্ভ কৰিব পাৰে-

যদি আপুনি  মনত কোনো ব্যৱসায়িক ধাৰণা ভাবিছে তেন্তে আমি আপোনাক এটা ভাল আৰু লাভজনক ধাৰণা ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যাতে আপুনি ঘৰত বহি এমাহত লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। বাঁহ খেতি আজিৰ সময়ত খেতিৰ বাবে এক ভাল আৰু উৎকৃষ্ট বিকল্প হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে, সেয়েহে যিসকলে অধিক টকা উপাৰ্জন কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকে বাঁহখেতি কৰি ভাল টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। বাঁহ খেতিৰ পৰা আপুনি কেনেকৈ আৰু কিমান টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে জানো আহক-

বাঁহখেতি (Bamboo Farming)

বাঁহ হৈছে এনে এক খেতি যাক এবাৰ ৰোপণ কৰাৰ পিছত প্ৰায় ৪০ বছৰ ধৰি থাকে। বাঁহ খেতিৰ সৈতে বিশেষ প্ৰচেষ্টা জড়িত নহয়। ইয়াৰ উপৰিও, বাঁহ খেতিৰ বাবে চৰকাৰে ৰাজসাহায্যও প্ৰদান কৰে।

বজাৰত চাহিদা (Market Demand)

বাঁহ হৈছে এক শস্য যাক বিভিন্ন সামগ্ৰী যেনে কাঠৰ সামগ্ৰী, কাগজৰ কাৰখানা আৰু কাৰ্বনিক কাপোৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ বৃহৎ পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আচবাব তৈয়াৰ কৰিবলৈ বাঁহো বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, বাঁহ, চশমা, চাকি আদিৰে তৈয়াৰ কৰা আলংকাৰিক সামগ্ৰীও তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰৰ ডাঙৰ চহৰবোৰত যথেষ্ট চাহিদা আছে।

বৰ্তমান সময়ত বাঁহেৰে তৈয়াৰ কৰা বস্তুৰ ব্যৱহাৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে, কিয়নো বাঁহেৰে তৈয়াৰ কৰা সকলো বাস্তুৱে পৰিৱেশৰ লগতে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কোনো বেয়া প্ৰভাৱ নেপেলায়। বাঁহৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা কেইটামান সামগ্ৰীৰ ভিতৰত এটা হৈছে বাঁহৰ বটল, যাৰ চাহিদা আজিকালি বজাৰত যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। বাঁহেৰে তৈয়াৰ কৰা বটলত ৰখা কোনো তৰল বিষাক্ত নহয়। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি বাঁহেৰে নিৰ্মিত সামগ্ৰী এটা তৈয়াৰ কৰে, তেন্তে আপুনি যথেষ্ট টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

বাঁহৰ ব্যৱসায়ৰ বাবে কিমান বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন হ' (How Much Investment Will Be Required For Bamboo Business)

বাঁহৰ ব্যৱসায়ৰ বাবে আপুনি বেছি টকা খৰচ কৰিব নালাগিব। আৰম্ভনিতে আপুনি অতি সীমিত টকাৰে এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে ।ইয়াৰ লগতে, যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি যিকোনো অনলাইন ছাইটত আপোনাৰ একাউণ্ট বনাব পাৰে আৰু বাঁহেৰে তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰীভাল মূল্যত বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-বাঁহৰ পৰা ইথানল উৎপাদন কৰিব নুমলীগড় শোধনাগাৰে

English Summary: Bamboo Cultivation is Profitable Business

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.