Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কোনবিধ ফলৰ খেতি কৰিলে চৰকাৰে দিব ৩৫,০০০ টকাৰ ৰাজসাহায্য

Tuesday, 11 January 2022 04:27 PM
Andhra Pradesh Government Provid Subsidy  for Dragon Fruit Farming

Andhra Pradesh Government Provid Subsidy for Dragon Fruit Farming

যোৱা বছৰৰ পৰা  অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ উদ্যমী কৃষকসকলে ড্ৰেগন ফলৰ খেতি কৰি আহিছে আৰু লক্ষ্যণীয়ভাৱে ইয়াৰ উৎপাদন আশাব্যঞ্জক । সম্প্ৰতি ৰাজ্যখনৰ সাতটা অঞ্চলত এই  ড্ৰেগন ফলৰ  খেতি কৰা হয় । অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী জগন মোহনে ৰাজ্যখনত  ড্ৰেগন ফলৰ উৎপাদনৰ বাবে 200 হেক্টৰৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে ।

ড্ৰেগন ফল খেতিৰ বাবে চৰকাৰৰ সহায়

নতুন শস্য নীতিৰ সম্প্ৰসাৰণৰ অধীনত ৰাজ্যখনৰ ফেডাৰেল চৰকাৰে প্ৰতিজন কৃষকৰ বাবে পাঁচ একৰ লৈকে বীজৰ ব্যয় সামৰি ল'ব । লতাসদৃশ শস্য ৰক্ষা কৰিবলৈ, কৃষকসকলে পথাৰত চিমেণ্ট বা শিলৰ স্তম্ভ নিৰ্মাণ কৰিব লাগিব। প্ৰতি একৰত এনে ৪০০ টা স্তম্ভৰ প্ৰয়োজন ।  

অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ উদ্যমী কৃষকসকলক ড্ৰেগন ফলৰ খেতি কৰিবলৈ প্ৰতি হেক্টৰত ৩৫,০০০ টকাৰ ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিছে বুলি ৰাজ্যখনৰ পশ্চিম গোদাৱৰীৰ উদ্যানপালনৰ উপ-সঞ্চালক ড০ পাণ্ডুৰাঙ্গাৰে উল্লেখ কৰে । বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি কৃষকসকলে ড্ৰেগন খেতি এবছৰৰ ভিতৰত চপাব পাৰিব বুলি কলেওঁ কৃষকসকলে দাবী কৰে যে তেওঁলোকে ৯ মাহতে এই শস্য চপাব পাৰিব ।

Dragon Fruit

Dragon Fruit

পূব গোদাৱৰী জিলাৰ ৰংমপেটাত ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ কাষত এক একৰ মাটিত নায়কমপল্লী গাঁৱৰ কৃষক মাচীনা ৰামবাবুয়ে ড্ৰেগন ফলৰ শস্য খেতি কৰি আছে । তেওঁ ২০২০ চনৰ নৱেম্বৰত উদ্ভিদবোৰ ৰোপণ কৰিছিল আৰু মে মাহত ৫০০ কিলোগ্ৰাম ড্ৰেগন ফল সংগ্ৰহ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল । তেওঁক প্ৰতি কিলো ড্ৰেগন ফলৰ বিপৰীতে ৩০০ টকা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল ।

উল্লেখ্য যে এই ফলবোৰ ডাঙৰ শ্বপিং মলৰ দ্বাৰা গ্ৰাহকসকলক ক্ৰয়, শ্ৰেণীবদ্ধ, পেক আৰু বিক্ৰী কৰা হয় । আনহাতে, কিছুমান কৃষকে প্ৰতিটো ফলৰ বাবে মাত্ৰ ১৫০ ৰ পৰা ২০০ টকা লাভ কৰা বুলি দাবী কৰে।

উদ্যান শস্য বিভাগৰ উপ-সঞ্চালক ৰামমোহন ৰাওৰ মতে ফলটোক "Desert Produce"  বুলিও জনা যায় । সম্প্ৰতি বজাৰত ড্ৰেগন ফলৰ মূল্য উৎসাহজনক । কিন্তু যদি শস্য অধিক পৰিমাণে খেতি কৰা হয় বজাৰত মূল্য হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে । তেওঁ লগতে কয় যে, ড্ৰেগন খেতি উপভূমিৰ স্থানবোৰৰ বাবে এক ভাল শস্য কিয়নো ই কম ব্যয়ৰ সৈতে উচ্চ উৎপাদনক্ষম ।

কৃষকসকলে দাবী কৰে যে প্ৰতি একৰ ড্ৰেগন ফলৰ খেতি কৰিবলৈ ৬ লাখ টকাৰ প্ৰাৰম্ভিক ব্যয় প্ৰয়োজন । ইয়াৰ  কিন্তু উৎপাদন 20 বছৰলৈকে পাই থাকিব ।

লগতে পঢ়কঃ ৰেচম শিল্পৰ জৰিয়তে আত্ম-সংস্থাপন

Taking care of Horticulture field in Spring session Farmer Goverment Subsidy for Dragon fruit Farming

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.