MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

চীনা বাদাম উৎপাদনৰ সহজ পদ্ধতি আৰু ইয়াৰ পৰিচৰ্যা

KJ Staff
KJ Staff
penaut cultivation

 চীনা বাদাম হৈছে এক বহুল ভাৱে জনপ্ৰিয় খাদ্য । চীনা বাদাম কেঁচা আৰু ভজা দুয়োটা পৰিস্থিতিত খাব পাৰি। ইয়াৰ ব্যৱহাৰ সৰ্বাধিক। ইয়াক চানাচুৰ, মাখন, কেক, বিস্কুট, তৰকাৰী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয় । বাদামৰ পৰা তেল তৈয়াৰ কৰা হয় । চীনা বাদামত উচ্চ প্ৰ'টিন থাকে। ইয়াৰ চৰ্বিয়ে তেজৰ কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰে । এক কথাত চীনা বাদামৰ পুষ্টি অতি বেছি ।

মাটি:

চীনা বাদাম খেতিৰ বাবে  নিষ্কাশিত বালিময় লোম  মাটি  উপযুক্ত । পাতল বালিৰ উফি মাটি বিশেষভাৱে উপযোগী যাতে বাদাম সহজে মাটি ভেদ কৰি মাটিত প্ৰবেশ কৰিব পাৰে ।৬.৫-৭.০ পি.এইচ. আৰু উচ্চ উৰ্বৰতাৰ সৈতে গভীৰ ভালদৰে নিষ্কাশিত মাটি চীনা বাদামৰ বাবে আদৰ্শ ।

বীজ ৰোপণ কৰাৰ সময়:

সাধাৰণতে এপ্ৰিল আৰু জুনৰ মাজত চীনা বাদাম খেতি কৰাৰ সঠিক সময় । অৱশ্যে ৰবি ঋতুত খেতি কৰিবলৈ  আহিন মাহৰ মাজভাগৰ পৰা কাতি মাহৰ মাজভাগলৈ বীজ ৰোপণ কৰিব পাৰি।

বীজৰ পৰিমাণ:

বাদাম খেতিত বীজৰ পৰিমাণ বিভিন্ন বাদামৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে । খচৰ বাবে সাধাৰণতে এক হেক্টৰ মাটিত ৯৫-১০০ কিলোগ্ৰাম বাদামৰ প্ৰয়োজন হয় ।

Penaut Cultivation
Penaut Cultivation

মাটি প্ৰস্তুত:

উন্নত উৎপাদন পাবলৈ  মাটিখিনি ভালদৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব ।মাটিখিনি ৩-৪ বাৰ চহাই সমান কৰি ল’ব লাগিব । জলসিঞ্চনৰ সুবিধাৰ বাবে ভূমিত নলাৰ ব্যৱস্হা কৰিব লাগিব ।

ৰোপণ পদ্ধতি:

সিঁচিবলৈ আগতে চীনা বাদামবোৰৰ পৰা ভালদৰে বাকলি উলিয়াই ল’ব লাগে । বাকলি উলিওৱাৰ সময়ত  বীজৰ পাতল পৰ্দা ক্ষতিগ্ৰস্ত নোহোৱাটো নিশ্চিত কৰিব লাগে । বীজবোৰ সতেজ হোৱাৰ বাবে গুটিবোৰ বাকলি উলিওৱাৰ লগে লগে সিঁচিব লাগে । অৱশ্যে, বাকলি উলিওৱাৰ ২-৫ দিনৰ ভিতৰতো বীজ ৰোপণ কৰিব পাৰি । বাদামৰ গুটি সাধাৰণতে শাৰীশাৰীকৈ ৰোপণ কৰিব লাগে । এটা শাৰীৰ পৰা আন এটা শাৰীলৈ দূৰত্ব ৪৫ চেমি হ'ব লাগে আৰু এটা বীজৰ পৰা আন এটালৈ  দূৰত্ব ১৫  চেমি হ'ব লাগে । ৫ চেমি গভীৰভাৱে বীজবোৰ সিঁচিব লাগে । মন কৰিব বীজ সিঁচোতে মাটিডৰা পৰ্যাপ্ত জীপাল হৈ থাকিব লাগে । মাটিত জীপালৰ পৰিমাণ কম হ'লে পানী জলসিঞ্চন কৰিব লাগে।

সাৰ ব্যৱস্থাপনা:

ভাল উৎপাদন পাবলৈ মাটিত প্ৰয়োজনীয় সাৰ প্ৰয়োগ কৰাতো প্ৰয়োজন । চীনা বাদাম খেতিৰ ক্ষেত্ৰত এক হেক্টৰ ভূমিত ৫-৭ টন পচা গোবৰ, ইউৰিয়া ২০-৩০ কিগ্ৰা, টি.এছ.পি. ১৫০-১৭০কিগ্ৰা, এম.ও.পি. ৮০-৯০ কিগ্ৰা, জিপচাম ১৬০-১৮০ কিগ্ৰা প্ৰয়োজন হয়।

অপতৃণ নিস্কাষণ:

ভূমিডৰাৰ অপতৃণবোৰ সঠিকভাৱে সময়তে আঁতৰাব লাগে । বীজ ৰোপণৰ ১৫-২০ দিনৰ পিছত বাদামৰ শাৰীবোৰ খুচৰি দিব লাগে । যদি মাটি অধিক কঠিন হৈ পৰে, গছত ফুল ধৰাৰ আগতে গছৰ গুৰিত মাটি হেঁচি দিব লাগে ।

শস্য চপোৱা:

বাদামবোৰ পৰিপক্ক হোৱাৰ পিছত সময়মতে সংগ্ৰহ কৰিব লাগে । যেতিয়া গছৰ পাত হালধীয়া হয় আৰু গছৰ তলৰ পাতবোৰ সৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়া ফলবোৰ সংগ্ৰহ কৰিব লাগে । এক হেক্টৰ ভূমিৰ পৰা প্ৰায় ২-২.৫ টন চীনা বাদাম প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি ।

English Summary: Easy method of Peanuts Cultivation and its care

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.