MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

নীলা হালধিৰ খেতি কৰকঃ এক কিলোৰ দাম ৩ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত

KJ Staff
KJ Staff
Blue turmeric
Blue turmeric

আমাৰ সকলোৰে ঘৰত সদায় হালধি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আমি সদায় ব্যৱহাৰ কৰি থকা এই হলধিৰ ৰং হালধীয়া। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে পৃথিৱীত কেৱল হালধীয়া হালধিহে থাকে। এই পৃথিৱীত এবিধ নীলা ৰঙৰ হালধিও পোৱা যায়। এই হালধিৰ খেতি এতিয়া ভাৰতত দ্ৰুতগতিত কৰা হৈছে। এই হালধি হালধীয়া হালধিতকৈ বেছি লাভজনক আৰু বজাৰত ইয়াৰ মূল্যও অধিক। অৱশ্যে নীলা হালধি খাদ্যৰ বাবে নহয়, ঔষধৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বিশেষকৈ আয়ুৰ্বেদত ইয়াৰ বহুতো ব্যৱহাৰ আৰু গুণাগুণৰ বৰ্ণনা কৰা হৈছে। গতিকে ভাৰতৰ কৃষকসকলে নীলা হালধিৰ পৰা কেনেকৈ লাভ অৰ্জন কৰি আছে জানো আহক।

নীলা হালধিৰ খেতি কেনেকৈ কৰা হয়?

নীলা হালধিৰ খেতি হালধীয়া হালধিৰ খেতিতকৈ অলপ বেছি কঠিন। ইয়াক সকলো ধৰণৰ মাটিত খেতি কৰিব নোৱাৰি। এই খেতিৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত হৈছে মুগা লোম মাটি। এই হালধি খেতি কৰোঁতে, মনত ৰাখিব লগা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল যে ইয়াৰ বাবে পথাৰত বেছি পানীৰ প্ৰয়োজন নাই। কিয়নো যদি ইয়াৰ খেতি কৰিবলৈ লোৱা পথাৰত পানী থাকে, তেন্তে ই দ্ৰুতগতিত পচি যায়। সেয়েহে, হেলনীয়া পথাৰত বেছিভাগ লোকে নীলা হালধিৰ খেতি কৰে, য'ত পানী জমা হোৱাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই।

ইয়াৰপৰা কৃষকসকল কিমান লাভান্বিত হ'ব?

কৃষকসকলে এই হালধিৰপৰা দুটা ধৰণে লাভান্বিত হ'ব পাৰে। প্ৰথম কথা হৈছে বজাৰত ইয়াৰ মূল্য অধিক হ'ব আৰু দ্বিতীয়তে এই হালধিয়ে হালধীয়া হালধিতকৈ কম মাটিত অধিক উৎপাদন দিয়ে। মূল্যৰ বিষয়ে ক'বলৈ গ’লে, চাহিদা অনুসৰি বজাৰত নীলা হালধি ৫০০ টকাৰ পৰা ৩০০০ টকা প্ৰতি কিলোগ্ৰামলৈ বিক্ৰী কৰা হয়। উৎপাদনৰ দিশটো চালে এক একৰ মাটিত নীলা হালধিৰ উৎপাদন ১২ ৰ পৰা ১৫ কুইণ্টল পৰ্যন্ত হয়, যি হালধীয়া হালধিতকৈ যথেষ্ট বেছি।

সেয়েহে, যদি আপুনি হালধি খেতি কৰে, তেন্তে আপুনি হালধীয়া এৰি এতিয়াৰ পৰা নীলা হালধিৰ খেতি কৰি চাব পাৰে। কিছুমান লোকে এই নীলা হালধিক ক'লা হালধি বুলিও কয়, সেয়েহে যদি কোনোবাই আপোনাক ক'লা হালধিৰ কথা কয়, তেন্তে বুজি ল’ব যে তেওঁ নীলা হালধিৰ বিষয়ে কৈ আছে। প্ৰকৃততে, ওপৰৰ পৰা দেখাত এই হালধিৰ ৰংটো ক'লা আৰু ভিতৰৰ পৰা এই হালধিৰ ৰং নীলা, যি শুকোৱাৰ পিছত ক'লা হৈ পৰে। সেইকাৰণে কিছুমান লোকে ইয়াক ক'লা হালধি বুলি কয়।

লগতে পঢ়কঃ ড্ৰেগন ফলতকৈ অধিক উপাৰ্জন দিব ক’লা কুঁহিয়াৰৰ খেতিয়ে : পুলি পাবলৈ আজিয়ে যোগাযোগ কৰক

English Summary: Blue turmeric cultivation

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.