MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

নিমৰ পাতৰ লাভালাভ-শালমইনামুক্ত ছালৰ পৰা চুলিৰ উন্নত বিকাশলৈ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Need Plant! beneficial for Skin and Hair
Need Plant! beneficial for Skin and Hair

নিম (Neem) হৈছে এক প্ৰসিদ্ধ ঔষধি উদ্ভিদ। নিম পাত আৰু নিষ্কাশনৰ এণ্টিচেপ্টিক, এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী, এণ্টিঅক্সিডেণ্ট  আৰু আৰোগ্যকাৰী গুণাগুণ অতি জনপ্ৰিয়। এই আশ্চৰ্যকৰ ভেষজত ফেটি এচিড, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ অধিক থাকে, যিবোৰ স্বাস্থ্যৱান ছাল আৰু চুলিৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।

ইয়াত নিম্বিডিন, নিম্বোলাইড, আৰু আজাদিৰাক্টিনৰ দৰে সক্ৰিয় উপাদান থাকে, যাৰ আশ্চৰ্যজনক ঔষধি গুণ আছে আৰু ই আপোনাক ছাল আৰু চুলিৰ সকলো সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।

এই সেউজীয়া পাতবোৰ এক উৎকৃষ্ট উপাদান যি আপোনাক আপোনাৰ সৌন্দৰ্যৰ খেল বজাই ৰখাত সহায় কৰিব। গতিকে, নিমৰ আশ্চৰ্যজনক লাভালাভবোৰ আৰু আপুনি সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি কেনেদৰে ঈৰ্ষণীয় সুন্দৰ ছাল আৰু চুলি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে চাওঁ আহক-

ছালৰ বাবে নিমৰ লাভালাভ:

শালমইনা চিকিৎসা কৰে

নিমৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল গুণাগুণে শালমইনা সৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰিয়াৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে, যি শালমইনাৰ চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধত সহায় কৰে। ছালত তেল উৎপাদন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ বাবেও এইটো ভাল।

খজুৱতি হোৱা ছাল প্ৰশমিত কৰে

নিমৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে যি খজুৱতি হোৱা ছাল প্ৰশমিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ছালৰ সংবেদনশীলতাৰ চিকিৎসাৰ বাবে নিম উপযোগী কিয়নো ইয়াৰ ছালত শীতল প্ৰভাৱ আছে। তদুপৰি, নিমে ডিহাইড্ৰেটেড বা শুকান ছালৰ ওপৰত এক আৰামদায়ক প্ৰভাৱ পেলায়।

বয়স বৃদ্ধিৰ লক্ষণৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে

নিম পাতত উচ্চ পৰিমাণৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ময়েশ্চাৰাইজিং ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড, আৰু ভিটামিন ই থাকে, যাৰ ফলত সেইবোৰ এক উৎকৃষ্ট এণ্টি-এজিং চিকিৎসা হয়। এইবোৰে কোঁচ, সূক্ষ্ম ৰেখা, আৰু ডাঠ দাগ হ্ৰাস কৰে আৰু লগতে আপোনাৰ ছালদৃঢ় আৰু সুন্দৰ দেখায়।

Neem for better Skin and Hair
Neem for better Skin and Hair

ব্লেকহেড আৰু হোৱাইটহেডৰ মোকাবিলা কৰে

নিয়মিয়াকৈ নিম ব্যৱহাৰে  ছালত, বিশেষকৈ মুখত হোৱাইটহেড আৰু ব্লেকহেড আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ই ডাঙৰ ছিদ্ৰবোৰ ঘূৰাই আনে আৰু অশুদ্ধি আঁতৰাবলৈ আৰু ছিদ্ৰবোৰ টান কৰিবলৈ এক্সফলিয়েণ্ট হিচাপে কাম কৰে।

চুলিৰ বাবে নিমৰ লাভালাভ

খজুৱতি হোৱা মূৰৰ ছালৰ পৰা সকাহ দিয়ে

নিমৰ এণ্টিফাংগাল গুণ আছে যি উফি চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰে। আপোনাৰ চুলিত নিম প্ৰয়োগ কৰিলে উফিৰ ফলত হোৱা খজুৱতি, প্ৰদাহ আৰু জ্বলা-পোৰা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

চুলিৰ বিকাশ তীব্ৰ কৰা

চুলি সৰা হ্ৰাস কৰাত নিম সহায়ৰ পুনৰ্গঠনকাৰী গুণাগুণ। নিম তেলেৰে আপোনাৰ মূৰৰ ছালত লাহেকৈ মালিচ কৰিলে মূৰৰ ছালত ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি হ'ব পাৰে আৰু চুলিৰ বিকাশ দ্ৰুত হ'ব পাৰে।

চুলি ৰৈ যোৱা ৰক্ষা কৰে

নিমত উচ্চ পৰিমাণৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে, যি মুক্ত ৰেডিকেলবোৰক চুলি অকাল সৰি যোৱাত বাধা দিয়ে। এই উদ্দেশ্যৰ বাবে নিয়মীয়াকৈ নিম পাউডাৰ বা নিম তেল ব্যৱহাৰ কৰাটো লাভজনক।

নিমত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান থাকে, ফেটি এচিড যেনে লিনোলিক, অলিক, আৰু ষ্টিয়াৰিক এচিড, যি মূৰৰ ছালক পুষ্টি প্ৰদান কৰে আৰু চুলি মসৃণ ৰাখে।

নীম হৈছে ছাল আৰু চুলিৰ যত্নৰ বাবে এক সম্পূৰ্ণ যাদুকৰী উপাদান যাক চুলি আৰু ছালৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিভিন্ন সমস্যাৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ বা সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰাৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰকাৰ যেনে নিম পাত, নিম পাউডাৰ, বা নিম তেলত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

লগতে পঢ়ক-Aloe Vera: এল' ভেৰা আৰু ইয়াৰ স্বাস্হ্য উপকাৰিতা! সবিশেষ পঢ়ক

English Summary: Need Plant! beneficial for Skin and Hair

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.