MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

Blackberry: জাম খোৱাৰ ১০ টা অসাধাৰণ উপকাৰিতা!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Benefit of  Blackberry
Benefit of Blackberry

গ্ৰীষ্মকালত ক'লা জাম বহুতৰ প্ৰিয়। আমি সকলোৱে সৰু ক'লা ফলটোৰ সৈতে পৰিচিত। মে’ মাহৰ মাজভাগৰ পৰা আগষ্টলৈকে বৃহৎ পৰিমাণত উপলব্ধ ঋতুগত ফল । সোৱাদত টেঙা-মিঠা। এই ফলটো ইয়াৰ বহুতো স্বাস্থ্যকৰ লাভালাভৰ বাবে বিশেষভাৱে প্ৰশংসিত হয়। বিশেষকৈ ডায়েবেটিচ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত চিকিৎকে কলা জাম খেৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। তলত জামৰ ১০ টা স্বাস্হ্য উপকাৰিতা সম্পৰ্কে আলোচনা কৰা হ’ল-

  • জামত যথেষ্ট লো থাকে। আৰু লোৰ উপস্থিতিৰ বাবে, তেজত হিমোগ্লোবিন বৃদ্ধি হয়। ই তেজ পৰিষ্কাৰ ৰখাত সহায় কৰে। ৰক্তহীনতাত ভুগি থকা সকলৰ বাবে জাম বহুত ভাল।

  • ইয়াত ভিটামিন 'এ' আৰু 'চি' থকাৰ বিভিন্ন খনিজ পদাৰ্থও থাকে, যিবোৰ আমাৰ চকু আৰু ছালৰ বাবে অতি উপকাৰী।

  • জাম খালে পেট ঠাণ্ডা হয়, সেয়েহে ই সোনকালে হজম হয়। যিসকলৰ বুকুজ্বলাৰ সমস্যা আছে, তেওঁলোকে অধিক জাম খোৱাটো লাভদায়ক।

  • জাম'ৰ গেলিক এচিড' মেলিক এচিড' 'টেনিন'ত থকা অক্সিলিক এচিডে বেটুলিক এচিড সংক্ৰমণ আঁতৰাই ৰাখে। জাম মেলেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী

  • যিহেতু ইয়াত বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী গুণ সেয়ে ই দুৰ্গন্ধ মুখৰ পৰা আঁতৰাই ৰখাত সহায় কৰে।

  • জামত উচ্চ পৰিমাণৰ ভিটামিন চি থাকে। ফলস্বৰূপে, শৰীৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। শৰীৰক সাধাৰণ ঋতুগত ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। জামত থকা পটাছিয়ামে হৃদযন্ত্ৰস্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে। একে সময়তে, উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিলে কাৰ্ডিঅ'-ভাস্কুলাৰ ৰোগ আঁতৰত থাকে।

  • যিসকলৰ ডায়েবেটিচ আছে তেওঁলোকৰ বাবে জাম বহুত ভাল। ইয়াৰ ডায়েবেটিক-প্ৰতিৰোধী উপাদান আছে যি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে।

  • এই ফলৰ গ্লাইচেমিক সূচক নিম্ন হোৱাৰ বাবে, ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ হয়। ই ডায়েবেটিচৰ লক্ষণবোৰো নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে, যি অত্যাধিক প্ৰস্ৰাৱ বা বাৰে বাৰে প্ৰস্ৰাৱৰ ফলত হয়। কেৱল ফলেই নহয়, লগতে 'এই গছৰ পাত' ডালবোৰকো সকলোৰে সৈতে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

  • জামত গ্লুকোজ, ডেক্সট্ৰোজ, আৰু ফ্ৰুক্টোজ থাকে, যি মানুহক কাম কৰিবলৈ শক্তি প্ৰদান কৰে। মানুহৰ বয়স বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ স্মৃতিশক্তি হেৰুৱায়। জামে স্মৃতি শক্তিশালী ৰখাত সহায় কৰে।

  • যিসকল লোকে বৰ্ধিত ওজনক লৈ চিন্তিত আৰু নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে, তেওঁলোকে আহাৰ তালিকাত জাম ৰাখিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে নেকি আপুনি? খাওঁক ব্ৰাহ্মী শাক!

English Summary: Know About Health Benefit of Blackberry

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.