1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

আপুনি নজনাকৈয়ে এই অভ্যাস হৈ পৰিব পাৰে কৰ্কট ৰোগৰ কাৰণ

KJ Staff
KJ Staff
This habbit may cause cancer
This habbit may cause cancer

আপুনি যি খায় সেই খাদ্যই পোনপটীয়াকৈ আপোনাৰ স্বাস্থ্যক প্ৰভাৱিত কৰে। বেয়া জীৱনশৈলী আৰু বেয়া খাদ্যাভ্যাস আপোনাৰ বাবে বহু প্ৰকাৰৰ ৰোগৰ কাৰক হ’ব পাৰে। সেই কাৰণেই বেছিভাগ লোক সময়ত ডায়েবেটিচ, মেদবহুলতা, ৰক্তচাপ আৰু হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ দ্বাৰা অসুবিধাত পৰে।

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, আপোনাৰ স্বাস্থ্য বেয়া খাদ্যৰ দ্বাৰা যিমান বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় তাতকৈ আপুনি কোনটো পাত্ৰত খাদ্য খাই আছে তাৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্যৰ বেছি ক্ষতি হ’ব পাৰে। গতিকে আপুনি কোনটো পাত্ৰত খাই আছে সেইটো মন কৰাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ। আজিকালি বজাৰত বিভিন্ন ধৰণৰ বাচন-বৰ্তন ওলাইছে। ইয়াৰ ভিতৰত, প্লাষ্টিকৰ বাচন-বৰ্তনৰ ব্যৱহাৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। এই বাচনবোৰত খোৱাটোৱে আপোনাৰ স্বাস্থ্যক বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

এই অভ্যাসবোৰে কৰ্কট ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে প্লাষ্টিকৰ বাচন-বৰ্তনৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে। তেওঁলোকে কয় যে, প্লাষ্টিকৰ বাচন-বৰ্তনত খাদ্য খোৱাটোৱে কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। প্লাষ্টিকৰ পাত্ৰত খাদ্য গৰম কৰাৰ ফলত এণ্ড’ক্ৰিন ডিষ্ট্ৰেক্টিং নামৰ এক বিপজ্জনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ খাদ্যলৈ আহে। ই স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়। প্লাষ্টিকত খাদ্য গৰম কৰাৰ ফলত, শৰীৰৰ হৰমনৰ ভাৰসাম্যৰ অৱনতি হয়। ইয়াৰ ফলত শৰীৰ অসুস্থ আৰু কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হ'ব পাৰে।

এনে কাম কেতিয়াও নকৰিব

মাইক্ৰ'ৱেভত খাদ্য দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে গৰম কৰিব নালাগে।

প্লাষ্টিকৰ পাত্ৰত ভুলতো খাদ্য গৰম নকৰিব।

ইয়াৰ ফলত কৰ্কট ৰোগ হ'ব পাৰে।

পানী খাবলৈ প্লাষ্টিকৰ বটলৰ সলনি ধাতু বা কাঁচৰ বটল ব্যৱহাৰ কৰিব।

প্লাষ্টিকৰ বটলত কেতিয়াও গৰম পানী নাখাব।

সৰু ল'ৰা-ছোৱালীক খুৱাবলৈ কেতিয়াও প্লাষ্টিকৰ বটল ব্যৱহাৰ নকৰিব।

লগতে পঢ়কঃ Lakadong Turmeric: ঔষধী গুণেৰে ভৰপূৰ মেঘালয়ৰ লাকাডং হালধি

English Summary: Is your utensil a threat to your health?

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.