MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

ঘৰত কিচমিচ (raisins) কেনেদৰে বনাব? জানক সম্পূৰ্ণ প্ৰক্ৰিয়া

KJ Staff
KJ Staff
How to make raisins at home
How to make raisins at home

কিচমিচ হৈছে এক শুকান ফল য'ত ইয়াক যোগ কৰা যিকোনো আহাৰৰ সোৱাদ উন্নত কৰাৰ ক্ষমতা থাকে । যদিও কিশ্মিছ চুপাৰমাৰ্কেটত সহজে উপলব্ধ, আপুনি সৰ্বোচ্চ মানদণ্ড আৰু সতেজতা নিশ্চিত কৰিবলৈ ইয়াক সহজে ঘৰতো প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে । বহুতো ভাৰতীয় মিঠাইত এই কিচমিছৰ সংযোজন সঘনাই হয়।

ঘৰত কিচমিচ কেনেদৰে বনাবঃ (How to make Raisins at Home)  

আপোনাক ইয়াৰ বাবে আপোনাক কেৱল এটা উপাদানৰ প্ৰয়োজন হ'ব- আঙুৰ! এই ফলটো ভাৰতীয়সকলে সকলো ধৰণৰ সতেজ, শুকান (কিচমিচ) আৰু তৰল (ৰস)ত ভাল পায়। তদুপৰি, এইটো বছৰৰ সেই সময় যেতিয়া বজাৰত যথেষ্ট পৰিমাণে আঙুৰ উপলব্ধ হয়। সেয়েহে, যদি আপুনি পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিব বিচাৰে আৰু ঘৰত কিচমিচ বনাব বিচাৰে, আঙুৰৰ বতৰ শেষ হোৱাৰ আগতে বজাৰৰ পৰা কিছু আঙুৰ লৈ আহঁক।

ঘৰত অভেন অবিহনে আঙুৰৰ পৰা কিচমিচ কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব? (How to Prepare raisins from Grapes without oven at Home?) 

ৰেচিপিটো যথেষ্ট সৰল আৰু অতি উপযোগী। আপুনি অতি কম খৰচত কিচমিচ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে আৰু ইয়াক গোটেই বছৰ ধৰি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। 

পদক্ষেপ 1: ভালদৰে পকা আৰু মিঠা আঙুৰ লওঁক । আপুনি আপোনাৰ পচন্দৰ পৰিমাণ বাছনি কৰিব পাৰে।

পদক্ষেপ 2: সেউজীয়া আঙুৰবোৰ বাছনি কৰক আৰু সেইবোৰ ভালদৰে ধুই দিয়ক।

পদক্ষেপ 3: তাৰ পিছত, এটা ইডলি কুকাৰ লওঁক আৰু আঙুৰবোৰ ইডলি প্লেটত সজাওক (বৈকল্পিকভাৱে, আপুনি আন যিকোনো ছিদ্ৰযুক্ত প্লেটব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে)

পদক্ষেপ 4: আঙুৰবোৰ 5 মিনিটৰ বাবে ভাপ তৈয়াৰ কৰক

পদক্ষেপ 5: সেইবোৰ পৰিষ্কাৰ কাপোৰ বা ডাঠ প্লাষ্টিকৰ চাদৰ বা ট্ৰেএখনত বিয়পাই দিয়ক। শুকুৱাবলৈ সেইবোৰ সূৰ্যৰ পোহৰত ৰাখিব।

পদক্ষেপ 6: 2-3 দিনৰ ভিতৰত আঙুৰবোৰ সংকুচিত হ'ব আৰু সম্পূৰ্ণৰূপে শুকাই যাব। আপোনাৰ ঘৰত বনোৱা কিচমিচ সাজু।

এনে ধৰণৰ অধিক আকৰ্ষণীয় খাদ্য হেকৰ বাবে কৃষি জাগৰণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত থাকক!

লগতে পঢ়কঃ কোষ্ঠকাঠিন্য ৰোগীসকলে এৰাই চলক এই ৬ বিধ খাদ্য!

English Summary: How to make raisins easily at home

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.