Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপোনাৰ ঘৰত আছে নেকি এইবিধ গছ? আছে যদি জানি লওক এইখিনি কথা l জীবনত কেতিয়াও ডক্টৰৰ ওচৰত যাব লগা নহয়।

Wednesday, 10 February 2021 10:53 PM
Aloe Vera

Aloe Vera

   ঘৃতকুমাৰী বা এলোভেৰা (ALOEVERA) অসমৰ বহুতৰে ঘৰৰ সম্মুখভাগত সৌন্দৰ্য্য বর্দ্ধক হিচাপে টাবত ৰোৱা দেখা যায় । তাৰোপৰি ইয়াৰ পৰা বনোৱা নানা ঔষধ বা প্ৰসাধন সামগ্ৰীও বহুতে ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে । কিন্তু বহুতে ইয়াৰ ঘৰুৱা ব্যৱহাৰ আৰু গুনাগুন সঠিকভাৱে নজনাৰ বাবে অসমত ইয়াৰ চাহিদা সীমিত ৷ সেয়েহে আজি ইয়াৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে চমুকৈ আপোনালোকৰ আগত দাঙি ধৰিম- 

   ঘৃতকুমাৰী বা এলোভেৰা (Aloe Vera) হৈছে আমাৰ দেহৰ নানা ৰোগৰ বাবে ঔষধস্বৰূপ । ইয়াৰ বহুতো প্ৰজাতি আছে। চিকিৎসা বৈজ্ঞানিকৰ মতে ই এনে এবিধ উদ্ভিদ য’ত ১২ বিধ ভিটামিন, ১৮ বিধ এমিনো এচিড, ২০ বিধ খনিজ পদাৰ্থ থকাৰ লগতে ৭৫ বিধ পুস্তিগুনযুক্ত পোষক দ্ৰব্য (Micro nutrient) আদিৰ লগতে এন্টি বায়োতিক, এন্টিচেপ্তিক, এন্টি ওক্সিডেন্ট, আৰু এন্টি বেক্টেৰিয়েল আদি গুন থকাৰ বাবে আমাৰ শৰীৰক নানা ৰোগৰ পৰা মুক্ত কৰি ৰাখিব পাৰে তথা দেহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বঢ়াব পাৰে।

   বর্তমান সময়ত সমগ্র বিশ্বত ঘৃতকুমাৰী বা এলোভেৰাৰ (Aloe Vera) দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা নানান দামী ঔষধ আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰীৰ বৃহত ব্যৱসায় গঢ়ি উঠিছে। সেইবোৰৰ নানা কাৰনত বা ব্যৱসয়িক কাৰণত গুনগত মান কম হোৱাতো ডাঙৰ কথা নহয়। সেয়েহে ১০০% পাবলৈ সঠিক পদ্ধতিৰে ঘৰুৱা ভাবেও ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰো।

ব্যৱহাৰ — এলোভেৰা দৰে ২০০ৰো অধিক প্ৰজাতি আছে , তাৰে কেবল ৩/৪বিধ মানহে ঔষধ হিচাবে ব্যৱহৃত হয়। অঞ্চলভেদে ইয়াৰ গুনাগুনৰো ব্যৱধান আছে ।

 

এলোভেৰা (Aloe Vera)ৰ গুনাগুণ :—

 

১। পেটৰ পাচনক্ৰিয়া জনিত যিকোনো ৰোগত ২চামুচ ৰস ২চামুচ মৌৰ লগত খাব ।

২। শৌচকচা ৰোগ তথা ইয়াৰ পৰা হোৱা নানা লক্ষণত ঘৃতকুমাৰী উপকাৰী। সৰু কেচুৱা হলে অলপ হিং মিহলাই নাভীত প্রলেপ দিব পাৰে।

৩। যিকোনো ঘা, ফোহোৰা হলে অলপ হালধী মিলাই প্রলেপ দিলে ঘা শুকায় আৰু ফোহোৰা পকি পুজ বাহিৰ কৰি দিব পাৰে। 

৪। বেচিকৈ জ্বৰ মুৰত উঠিলে আৰু মুৰৰ বিষ হলে মুৰত / কপালত ৰস লগালে আৰাম পায়।

৫। চুলি সৰা, পকা, শুকান হোৱা আদি যিকোনো সমস্যাত খাব পাৰে আৰু সপ্তাহত ১ দিন মূৰত ঘহিব। লগত আমলখি মিহলাব পাৰে।

৬। ছালৰ বাবে অতি উত্তম এলোভেৰা। ছাল সোতোৰা, ৰুক্ষ্য, দাগ, ৰ’দৰ তাপত চালৰ ৰোগ বা যিকোনো সমস্যা হলে ইয়াৰ ৰস মুখত বা গাত ঘহিলে (কেচুৱাৰ গাধোৱা পানীত মিহলাই ধুৱাব) চালৰ ৰোগ আৰোগ্য হোৱাৰ লগতে চাল নিমজ, মসৃন আৰু চালৰ পৰা হবপৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধ হয়। জেল হিচাবে ছালত ঘহিলে আৰু নিয়মিত খালে বয়সৰ চাপ নপৰে।

৭। দাড়ি খুৰাই উঠি ইয়াৰ ৰস চেভিং লোচন হিচাবে ব্যৱহাৰ কৰিলে গালৰ কোনো সমস্যা নহয়।

৮। শৰীৰত ভিটামিন,কেলচিয়াম, ফলিক এচিদ, আইৰন, জিংক বা বিভিন্ন খনিজ লৱণৰ অভাৱত হব পৰা ৰোগ নিৰাময় কৰে।

৯। চকু, দাঁত, হাড় আদিৰ ৰোগত অতি উপকাৰী।

১০। গাঠিৰ বিষ হলে হালধীসহ এই ৰসৰ প্রলেপ দিব পাৰে অৰু নিয়মিত খাবও পাৰে।

১১। এলোভেৰা খালে তেজৰ কলেষ্টৰেল কমি যায়। তেজ পৰিস্কাৰ কৰে আৰু দেহৰ অপদাৰ্থ বাহিৰ কৰি দিয়ে।

১২। দেহৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰন কৰে। এলোভেৰা নিয়মিত সেৱনে অধিক শকত বা ক্ষীন লোক স্বাভাৱিক ওজনৰ হয়। অৱশ্যে দেহত কোনো ৰোগ থাকিলে ডক্তৰৰ ডক্টৰৰ পৰামৰ্শ লৈহে খাব।

১৩। ডায়বেটিছ বা চুগাৰ জনীত ৰোগত ১০ গ্ৰামকৈ এলোভেৰা আৰু কেৰেলা নিয়মিত খালে উপশম হয়। ( কিছুদিন খাই পৰীক্ষা কৰাব)

১৪। এলোভেৰাই কৰ্কত ৰোগ প্ৰতিৰিোধক হিচাপে কাম কৰে, কিন্তু ডক্তৰৰ পৰামৰ্শ লৈ খাব ৷

১৫। হৃদৰোগতো ইয়াৰ ৰস অতিউপকাৰী। গতিকে দেখা গ'ল যে এলোভেৰাত বহুতো ৰোগ প্রতিৰোধী গুনাগুন আছে। সেইবাবেই . ইয়াৰ জনপ্রিয়তা দিনক দিনে বাঢ়ি গৈ আছে।

  নিৰোগী লোকেও মাজে মাজে খালে দেহ মন ভালে থাকে। বয়সীয়াল লোকে খাই থাকিলে বিভিন্ন বার্দ্ধক্যজনিত ৰোগৰ সমস্যা দূৰ হয়।

সাৱধানতা :—

১) সঠিক প্ৰজাতি চিনিহে খাব 

২) বহুদিনলৈ একেৰাহে নাখাব 

৩) গৰ্ভৱতী বা মাহেকীয়া ঋতুস্ৰাবৰ সময়ত মহিলা সকলে নাখাব। 

৪) জটিল কোনো ৰোগত চিকিৎসকক নুশুধাকৈ নাখাব।

 ৫) পিত্তাশয় বা গোলব্লাডাৰৰ ৰোগ থাকিলে নাখাব। 

৬) কেচা পাত অধিক দিনলৈ সাচি থৈ নাখাব ।

আপুনি যদি লিখনিটো পঢ়ি ভাল পালে তেন্তে চেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব। আপোনালোকৰ উৎসাহে আমাক অধিক কর্মস্পৃহা যোগায়।

প্ৰতিদিনে বা নিয়মিক কণী খোৱা অভ্যাসে শৰীৰৰ গুৰুতৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে; হব পাৰে এই তিনিটা সমস্যা৷ (Eggs is may dangerous for your health know here why)

 

উৎস - জীৱন বৰ অনুপম

Health benefits of Aloe Vera What is Aloe Vera Is medically safe to assume Aloe Vera Benefits of Aloe Vera in assamese

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.