MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

Radish: শীতকালত সকলোৰে পৰিচিত এবিধ জনপ্ৰিয় পাচলি ‘মূলা’

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Health Benefit of Radish
Health Benefit of Radish

শীতকালত মূলা হৈছে প্ৰতিজন মানুহৰ আটাইতকৈ পৰিচিত পাচলি। শীতকালীন বজাৰত, বিভিন্ন ৰঙৰ পাচলিৰ সৈতে, বজাৰখন বগা মূলাত আৱৰি থাকে। কিন্তু এনে বহুতো লোক আছে যিয়ে মূলা দেখি নাক কুঞ্চিত কৰে, আনহাতে বহুতে কয় যে মূলা খালে বায়ুৰ সমস্যাত ভুগে। কিন্তু শীতকালত, মূলা হৈছে এক পাচলি যাৰ লাভালাভ জানি আপুনি আচৰিত হ'ব।

এটা মূলাত ফলেট, ফাইবাৰ, ৰিবোফ্লেভেন, পটাছিয়াম, ভিটামিন বি6, মেগনেছিয়াম, মেঙ্গানিজ আৰু কেলচিয়াম থাকে। এইবোৰৰ বাহিৰেও, মূলাত 95% পানী থাকে। কেৱল 3% কাৰ্বোহাইড্ৰেট আছে। মূলাৰ স্বাস্থ্য ক্ষেত্ৰত লাভালাভবোৰ জানো আহক-

মূলাত যথেষ্ট পৰিমাণৰ পটাছিয়াম থাকে, যি শৰীৰত তৰলৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখে। লগতে, ফোলেট বা ভিটামিন বি-ৰ উপস্থিতিয়ে লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ সংশ্লেষণত সহায় কৰে। মূলাৰ কেলচিয়ামে কেৱল হাড়ৰ শক্তি বৃদ্ধি নকৰে, লগতে উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে। 

ইয়াত এক প্ৰকাৰৰ ছালফাৰ সমৃদ্ধ যৌগ থাকে যাক গ্লুকোচিনোলেট বুলি কোৱা হয়। যি কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়ক। মুলোৱে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, সেয়েহে ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে আহাৰত তালিকাত মূলা ৰাখিব লাগে।

তাৰোপৰি মূলা এন্থোচাইনিনৰ এক ডাঙৰ উৎস। ই এক প্ৰকাৰৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট সমৃদ্ধ ফ্লেভোনইড। যি আমাৰ হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাত সহায় কৰে। আৰু যিসকলে পাকস্থলীৰ সমস্যা যেনে বদহজম, এচিডিটি, কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগি আছে, তেওঁলোকে আহাৰত মূলা যোগ দিব লাগে। 

মূলা হৈছে এক আঁহ সমৃদ্ধ পাচলি। ই পাচন প্ৰক্ৰিয়া উন্নত কৰে। মূলাৰ ইমানবোৰ গুণৰ বাবে, আদৰ্শ পাচলিও আয়তক্ষেত্ৰত অন্তৰ্ভূক্ত কৰিব পাৰি।

অৱশ্যে, সেয়া মূলা বা চালাডৰ সৈতে হওঁক, কেঁচা মূলা খোৱাৰ মজা বেলেগ। আপুনি সন্ধিয়া বা ৰাতিপুৱাৰ জলপান হিচাপে খাব পাৰে। বহুলোকে মূলাটো পাতলকৈ কাটি ছেণ্ডউইচৰ সৈতে খায়।

লগতে পঢ়ক-পাগলাদিয়া পাৰত কৃষি বিপ্লৱ আলায়াৰন আবাদাৰী কৃষিপাম সমবায় সমিতিৰ

English Summary: Health Benefit of Radish

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.