MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

ঠাণ্ডা দিনত দৈ খালে কি হয় জানেনে?

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Curd
Curd

দৈ আমাৰ শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী। দৈত থকা বেক্টেৰিয়া স্বাস্থ্যজনিত ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত কাৰ্যকৰী। দৈ খালে আমাৰ শৰীৰে সকাহ পায়। ভাৰতত বহুতো ব্যঞ্জন দৈৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি যিকোনো শুভ কামৰ আগতে দৈ-চেনী খোৱাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু কিছুমান লোকে বিশ্বাস কৰে যে শীতকালত দৈ খালে স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে, সেয়েহে ঠাণ্ডা বতৰত দৈ খাব লাগে নে নাই জনা উচিত।

শীতকালত দৈ খোৱাৰ ফলত ঠাণ্ডা লাগিব পাৰে নেকি?

কিছু লোকৰ মতে, ঠাণ্ডা বতৰত দৈ খোৱাৰ ফলত ঠাণ্ডা ঠাণ্ডা লাগিব পাৰে। কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, দৈত ভিটামিন আৰু প্ৰ'বায়োটিক থাকে, যি শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে। ঠাণ্ডা বতৰত দৈ খোৱাটোৱে আপোনাক অসুস্থ নকৰে, বৰং ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায়হে কৰে। কিন্তু হয়, যদি আপোনাৰ ইতিমধ্যে অসুখ হৈছে তেন্তে আপুনি দৈ খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত।

স্তনপান কৰাই থকা মহিলাসকলে দৈ খাব নালাগে নেকি?

লোকসকলৰ মতে, শীতকালত স্তন্যপান কৰাই থকা মহিলাসকলে দৈ খাব নালাগে, কিয়নো কেঁচুৱাটো অসুস্থ হ'ব পাৰে, কিন্তু এয়া কেৱল এটা পৌৰাণিক কাহিনী। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে শীতকালত দৈ খোৱাৰ ফলত মাতৃ আৰু শিশু দুয়োৰে বাবে চৰ্দি আৰু কাহৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট হ্ৰাস পায়। দৈত থকা বেক্টেৰিয়াবোৰ মাতৃ আৰু শিশুৰ বাবে উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়।

ৰাতি দৈ খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

আপুনি নিশ্চয় শুনিছে যে ৰাতি দৈ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। কিছুমান বিশেষজ্ঞৰ মতে, দৈ ৰাতি ৰাতি খাদ্যৰ সৈতে খাব লাগে, কিয়নো ইয়াত এমিনো এচিড থাকে যি আমাৰ মগজুৰ বাবে ভাল। কিন্তু বৃদ্ধ আৰু ৰুগীয়া লোকসকলে নিশা দৈ খাব নালাগে, ইয়াৰ ফলত শৰীৰত বিষ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰে, জ্বৰ উঠিলে যিকোনো ঋতুত দৈ খাব নালাগে।

লগতে পঢ়কঃ ৰং-বিৰঙৰ শীতকালীন ফুলেৰে সজাই তোলক আপোনাৰ বাগিচা

English Summary: Should you have curd in winters

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.