MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

ক'লা কুঁহিয়াৰ কৃষকসকলৰ উপাৰ্জনৰ এক উন্নত উৎস, বহু ৰোগৰ বাবে কাৰ্যকৰী

KJ Staff
KJ Staff
Health Benefit of Black Sugarcane
Health Benefit of Black Sugarcane

যদিও কুঁহিয়াৰৰ চাহিদা বছৰৰ সকলো সময়তে থাকে, কিন্তু গ্ৰীষ্মকালত ইয়াৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। কাৰণটো হ'ল কুঁহিয়াৰৰ মিঠা আৰু গ্ৰীষ্মকালৰ ঠাণ্ডা ৰস। বেছিভাগ সময়তে আপুনি হয়টো সেউজীয়া কুঁহিয়াৰ দেখিছে আৰু খাইছে, কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ক'লা কুঁহিয়াৰৰ বিষয়ে শুনিছে নে? গতিকে আজি আমি ক'লা কুঁহিয়াৰ আৰু ইয়াৰ লাভালাভৰ বিষয়ে কিছু কথা আলোচনা কৰিম-

ভাৰতত, মধ্য প্ৰদেশত মুখ্যতঃ ক'লা কুঁহিয়াৰৰ খেতি কৰা হয়। যদিও ক'লা কুঁহিয়াৰ এতিয়াও মানুহৰ মাজত সিমান জনপ্ৰিয় নহয়, কিন্তু যদি আমি ইয়াৰ লাভালাভৰ বিষয়ে কওঁ, সেইবোৰ অগণন। যাৰ বাবে ইয়াৰ চাহিদা হঠাতে বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰিছে আৰু কৃষকসকলেও এই খেতিত অধিক মনোযোগ দিয়া পৰিলক্ষিত হৈছে ।

'লা কুঁহিয়াৰে শালকমইনা নিৰাময় কৰাত সহায়ক(Black sugarcane cures acne)

প্ৰায়ে আমাৰ মুখ আৰু শৰীৰত ক'লা শালমইনা ওলাই। বহুলোকে নাজানে যে মানুহে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ কি ব্যৱস্থা লয়, তেওঁলোকে কিমান টকা খৰচ কৰে, কিন্তু ইয়াৰ কোনো ডাঙৰ প্ৰভাৱ নাই।  যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিতসকলে এই সমস্যাত ভুগি আছে, আপুনি তেওঁলোকক ক'লা কুঁহিয়াৰ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। ই শালমইনা নাইকিয়া কৰে আৰু এইবোৰ বৃদ্ধি হোৱাত বাধা দিয়ে।

'লা কুঁহিয়াই কোঁচ আঁতৰ কৰে (Black sugarcane removes wrinkles)

বয়সৰ সৈতে মুখত কোঁচ পৰাটো সচৰাচৰ হয়, কিন্তু মহিলাসকলে প্ৰায়ে এই বস্তুটো বিৰক্তিকৰ অনুভৱ কৰে। যদি আপুনিও এই সমস্যাৰ বাবে অসুবিধাত পৰে, তেন্তে দৈনিক ক'লা কুঁহিয়াৰৰ ৰস খাব। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ছালত জ্বলা-পোৰা হ'ব আৰু কোনো কোঁচ নাথাকিব। মুখত দামী ক্ৰীম আৰু ঔষধ খোৱাতকৈ দৈনিক ১ গিলাচ ক'লা কুঁহিয়াৰৰ ৰস খোৱাভাল।

তাৎক্ষণিক শক্তিৰ বাবে ক'লা কুঁহিয়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ (Black sugarcane is best for instant energy)

গ্ৰীষ্মকালত, লোকসকল লগে লগে ভাগৰি পৰে। উচ্চ তাপমাত্ৰাৰ বাবে অস্থিৰতা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে। যিয়ে আপোনাৰ শৰীৰৰ পৰা অধিক শক্তি লয় আৰু আপোনাক সোনকালে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰায়। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি বজাৰত উপলব্ধ বহুতো শক্তি পানীয় গ্ৰহণ কৰে, যাতে আপুনি লগে লগে শক্তি প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে । এই ক্ষেত্ৰত কলা কুঁহিয়াৰ সেৱনে আপোনাক তাৎক্ষণিক শক্তি প্ৰদান কৰে । গতিকে আপুনি তাৎক্ষণিক শক্তিৰ বাবে ক'লা কুঁহিয়াৰৰ ৰস খাব পাৰে।

উশাহৰ দুৰ্গন্ধ আৰু দাঁতৰ ৰোগত কাৰ্যকৰী (Effective in bad breath and dental disease)

প্ৰায়ে ভুল আহাৰৰ বাবে আপোনাৰ পেটত সমস্যা হয়। যাৰ বাবে আপোনাৰ উশাহত গোন্ধৰ সমস্যা হয়। এই সমস্যাটোৱে আপোনাক আনৰ সন্মুখত বেয়া অনুভৱ কৰাব পাৰে। একে সময়তে, ইয়াৰ ফলত, আপোনাৰ দাঁতত প্ৰায়ে বিষ বা পাইৰিয়াৰ দৰে ৰোগ দেখা যায়। ক'লা কুঁহিয়াৰ সেৱন কৰি, আপুনি ইয়াৰ পৰা সহজে পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

'লা কুঁহিয়াৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হয় (Black sugarcane is helpful in reducing weight)

মানুহৰ প্ৰায়ে ধাৰণা থাকে যে মিঠাই খোৱাটোৱে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি কৰে, কিন্তু সদায়ে এনে নহয়। ক'লা কুঁহিয়াৰ সেৱন কৰি, আপুনি সহজে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি হোৱাব ন্ধ কৰিব পাৰে। ইয়াক দৈনিক সীমিত অনুপাতত সেৱনে আপোনাৰ বৰ্ধিত ওজন প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

লগতে পঢ়কঃ ওজন বৃদ্ধি কৰক মাত্র এমাহতে কিন্তু কেনেকৈ জানক সকলো সবিশেষ

English Summary: Health Benefit of Black Sugarcane

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.