MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

Mushroom: কাঠফুলা খোৱাৰ ৬ টা অবিশ্বাস্য লাভালাভ!

KJ Staff
KJ Staff
Health Benefit of eating Mushroom
Health Benefit of eating Mushroom

আমাৰ ওচৰে-পাজৰে বিভিন্ন ধৰণৰ কাঠফুলা আছে ৷ ইয়াৰে 400 ৰো অধিক প্ৰকাৰৰ কাঠফুলাত (Mushroom) চিকিৎসাজনিত বৈশিষ্ট্য থকা দেখা যায়। ইয়াত এণ্টিভাইৰেল, এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী কাৰ্যকলাপৰ বাবে চীনা ঔষধত ব্যৱহাৰৰ এক দীঘলীয়া ইতিহাস আছে। ই পটাছিয়াম, ভিটামিন ডি, আৰু ভিটামিন বি-ৰ এক উৎস, যিয়ে স্বাস্হ্য ৰক্ষাত সহায়ক

কাঠফুলাই আমাৰ শৰীৰক শৰীৰক বিভিন্ন ধৰণে ইয়ে সহায় কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে কোষলৈ প্ৰেৰণ কৰা খাদ্যক শক্তিলৈ পৰিৱৰ্তন কৰা, স্নায়ৱিক প্ৰণালী নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰু কোষবোৰৰ সাধাৰণ স্বাস্থ্য বজাই ৰখা। হাড়ৰ স্বাস্থ্য অটুট কৰাৰ উপৰিও কাঠফুলাত পোৱা ভিটামিন ডি- এ ভাইৰেল আৰু বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ প্ৰয়োজনীয় প্ৰ'টিন প্ৰস্তুত কৰাৰ শৰীৰৰ সামৰ্থ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।

  • বিভিন্ন গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি প্ৰদান কৰে (Provide a Range of Vital Nutrients)

কাঠফুলাত কেলৰি কম, উচ্চহাৰত প্ৰ'টিন, পুষ্টি আৰু আঁহ থাকে। এইবোৰত খনিজ আৰু বি ভিটামিনত প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। আপুনি আপোনাৰ আহাৰত কাঠফুলা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। কিয়নো সেইবোৰত নিমখ আৰু চৰ্বিৰ মাত্ৰা কম পৰিমাণে থাকে।

  •  জীৱনকাল বৃদ্ধি আৰু সুৰক্ষামূলক প্ৰভাৱ  (Increase lifespan and have a protective effect)

কেইবাপ্ৰকাৰৰ কাঠফুলা হৈছে গ্লুটাথিয়নৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, এণ্টি-এজিং গুণাগুণ থকা বুলি ভবা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট। বহু প্ৰকাৰৰ কাঠফুলা হৈছে প্ৰাকৃতিক এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎস, যি আমাৰ বয়সৰ লগে লগে অক্সিডেটিভ চাপ আৰু মুক্ত ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে। সৰ্বাধিক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থকা কাঠফুলা প্ৰজাতিবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে চাগা। আপোনাৰ পৰিপূৰক পদ্ধতিত এই প্ৰাকৃতিক উৎসটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে আপোনাক অক্সিডেটিভ ক্ষতিৰ পৰা প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে, যি পৰিপক্ক প্ৰক্ৰিয়াটো দ্ৰুত কৰে।

  • মস্তিষ্কৰ কাৰ্য সমৰ্থন কৰক(Support Brain Function)

প্ৰাকৃতিক নুট্ৰপিক্স, যি হৈছে উদ্ভিদ, বনৌষধি আৰু ভেঁকুৰত পোৱা পদাৰ্থ, মস্তিষ্কৰ কাৰ্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে, নিয়মীয়াকৈ খোৱা কেইবাটাও কাঠফুলাৰ প্ৰজাতিত সন্নিৱিষ্ট থাকে। কাঠফুলাই কেইবাটাও ৰোগৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ প্ৰতি আপোনাৰ শৰীৰৰ প্ৰতিক্ৰিয়াত সহায় কৰিব পাৰে।

  • চাপমুক্ত কৰাত সহায়ক (Support Your Response to Stress)

এডাপ্টোজেন বিচাৰি উলিওৱাৰ এটা সহজ উপায় হৈছে কিছুমান উপকাৰী কাঠফুলা। আপোনাৰ শৰীৰে প্ৰাকৃতিকভাৱে উদ্ভৱ হোৱা, বিষাক্ত নোহোৱা আৰু অভ্যাস সৃষ্টি নকৰা পদাৰ্থবোৰৰ বাবে জীৱনৰ চাহিদাৰ সৈতে খাপ খাব পাৰে। আমি প্ৰতিদিনে অনুভৱ কৰা ভৌতিক, ৰাসায়নিক আৰু জৈৱিক শক্তিৰ স্বত্বেও আমাৰ শৰীৰে হোমিঅ'ষ্টেচিছ বা ভাৰসাম্য পুনৰুদ্ধাৰ আৰু সাধাৰণ শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ বজাই ৰখাৰ বাবে কাম কৰে। অত্যাধিক পৰিশ্ৰম কৰাৰ পিছত শৰীৰৰ ভাৰসাম্য ৰখাত সহায় কৰিব পৰা এটা প্ৰজাতি হ'ল ৰেইছি।

  • শৰীৰ বিশ্ৰামত সহায়ক (Help You Wind Down)

কাঠফুলাত পোৱা কিছুমান এডাপ্টোজেনে আপোনাৰ শৰীৰক অভিযোজন আৰু আৰাম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কিয়নো সেইবোৰ হৈছে ট্ৰাইটাৰপেন, পলিচেকাৰাইড, আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট সহ স্বাস্থ্যকৰ পদাৰ্থৰ এক প্ৰাকৃতিক উৎস।

  • ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে (Boaster the immune System)

বিটা-গ্লুকেন হৈছে কাঠফুলাত পোৱা এক উপকাৰী যৌগ আৰু প্ৰায়ে খোৱাৰ সময়ত ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে বুলি ধাৰণা কৰা হয়। আপোনাৰ ৰুটিনত কাঠফুলা ব্যৱহাৰ কৰি আপুনি ৰোগ আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধী প্ৰণালী উন্নত কৰিব পাৰে। টাৰ্কী নেজ কাঠফুলা হৈছে পলিচেকাৰাইডৰ এক সহজ উৎস, যি অন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰি আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধী প্ৰণালী শক্তিশালী কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-Bitter Gourd Cultivation: জানো আঁহক কেনেদৰে কৰিব তিঁতা কেৰেলাৰ খেতি!

English Summary: 6 incredible health Benefit of eating Mushroom

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.