Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা: আপোনাৰ ছোৱালীৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰক

Monday, 27 September 2021 02:14 PM
Sukanya Samridhi Yojana

Sukanya Samridhi Yojana

যদি আপুনি এজনী ছোৱালীৰ পিতৃ, আপুনি নিশ্চয় কিছু বিনিয়োগেৰে তাইৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাৰ কথা ভাবি আছে। সেয়েহে আজি আমি আপোনালৈ এটা ভাল খবৰ লৈ আহিছো। আমি চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ বিষয়ে কথা ক'ব গৈ আছো। দেশৰ কন্যাসকলৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কেন্দ্রীয় চৰকাৰে 2015 চনৰ 22 জানুৱাৰী তাৰিখে হাৰিয়ানাৰ পানিপথত এই যোজনা আৰম্ভ কৰিছিল। আহকছোন তেন্তে আমি আজি আঁচনি খনৰ বিষয়ে জানো -

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা কি? (What is Sukanya Samridhi Yojana)

এই আঁচনিখন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কন্যাসকলৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত 10 বছৰলৈকে কন্যা সন্তানৰ একাউণ্ট খুলিব পাৰি। আৰু যেতিয়া ছোৱালীজনীৰ বয়স ২১ বছৰ হ'ব তেতিয়া ই পৰিপক্ক হ'ব। আৰু এই আঁচনিত, জীয়েকৰ বয়স 18 বছৰ নোহোৱালৈকে টকাখিনি বন্ধ কৰি ৰখা হ'ব। আৰু 18 বছৰ হোৱাৰ পাছতো, মুঠ ধনৰাশিৰ মাত্ৰ 50% উলিয়াব পাৰিব। আৰু যেতিয়া আপোনাৰ ছোৱালীৰ বয়স ২১ বছৰ হ'লে সকলো ধন উলিয়াব পাৰিব।

কিমান টকা জমা কৰিব লাগে? (Deposit Amount)

    এই আঁচনিৰ অধীনত, আপুনি একাউণ্ট খোলাৰ সময়ৰ পৰা 15 বছৰলৈ টকা জমা কৰিব লাগিব। আৰু তাৰ পিছত, আপোনাৰ ছোৱালীৰ বয়স 21 বছৰ নোহোৱালৈকে, সেই টকাত সূত পৰিশোধ কৰা হ'ব। আপুনি বছৰি সৰ্বাধিক ২৫০ টকাৰ পৰা সৰ্বাধিক ১.৫ লাখ টকা জমা কৰিব পাৰে।

যদি আপুনি দৈনিক 100 টকা জমা কৰে তেন্তে কিমান হ'ব?

   ধৰি লওঁক আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীৰ বাবে দৈনিক 100 টকা জমা কৰে। আৰু আপুনি এই ধন সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত বিনিয়োগ কৰিছে যেতিয়া আপোনাৰ ছোৱালী 1 বছৰীয়া আছিল। যদি 2021 চনত, আপোনাৰ ছোৱালী 1 বছৰীয়া হয়, আপুনি 15 বছৰৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। এবছৰত মুঠ বিনিয়োগৰ ধন হ'ব 365 X100= 36500 অর্থাৎ 15 বছৰত মুঠ বিনোয়োগৰ ধন হব 36,500X15=5,47,000 টকা। আৰু আপোনাৰ ছোৱালীৰ বয়স ২০৪২ চনত ২১ বছৰ হ'ব।

   আৰু 7.6% সূতৰ হাৰৰ সৈতে, 2042 চনত, আপুনি পাবলগীয়া ধন হব= 15,48,854 টকা। গতিকে চাওক ইয়াৰ দ্বাৰা, কেৱল সৰু বিনিয়োগৰ জৰিয়তে, আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

Sukanya Samridhi Yojana Schemes News assam Krishi Jagran Assam

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.