MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

সৌৰ প্ৰকল্প স্থাপনৰ বাবে লাভ কৰিব ৪০ শতাংশ ৰাজসাহাৰ্য, কেনেকৈ কৰিব আবাদন

RAHUL ALI
RAHUL ALI

সৌৰ প্ৰকল্প স্হাপনৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈ আছে ৰাজসাহায্যযুক্ত ঋণ প্ৰদান বিশেষ আচঁনি। সৌৰ প্ৰকল্প (Solar Plant) ত উৎপন্ন হোৱা বিদ্যুৎৰ জৰিয়তে আপুনি বিদ্যুৎ ক্ৰয়ৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ লগতে অতিৰিক্ত বিদ্যুৎ পাৱাৰ গ্ৰিডলৈ বিদ্যুৎ বিক্ৰী কৰি লাভ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি ঘৰ বা দোকানৰ চালত সৌৰ প্ৰকল্প (Solar Plant) এটা স্থাপন কৰিব বিচাৰে এই প্ৰবন্ধটো পঢ়ক, ইয়াত আমি প্ৰকল্পটোৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰিবলৈ গৈ আছোঁ-

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সেউজ শক্তিৰ পৰা 175 গিগাৱাট বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। ইয়াৰ ফলত, নৱীকৰণযোগ্য শক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা সেউজ শক্তি স্থাপনৰ বাবে লোকসকলক ৰাজসাহায্য দিয়া হৈছে। উল্লেখ্য যে, এই আঁচনিত ঘৰৰ চালত 3 কিলোৱাটৰ পৰা 10 কিলোৱাটলৈকে সৌৰ পেনেল স্থাপন কৰিব পাৰিব। যিকোনো লোকে এই আঁচনিখনৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে।

সৌৰ পেনেলৰ বাবে ঋণ (Loan for Solar Panel)

সৌৰ প্ৰকল্প (Solar Plant) স্থাপনৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সৰ্বাধিক ১০ লাখ টকাৰ ঋণ প্ৰদান কৰিছে। যদি চালত 3 কিলোৱাট সৌৰ পেনেল স্থাপন কৰা হয় আৰু 10 ঘণ্টা সূৰ্যৰ পোহৰ নিৰ্গত কৰা হয়, প্ৰতি মাহে প্ৰায় 450 ইউনিট বিদ্যুৎ উৎপাদন হ'ব। ফলত আপুনি প্ৰতি মাহে বিদ্যুতৰ বাবে ব্যয় কৰা হাজাৰ হাজাৰ টকা ৰাহি কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

সৌৰ প্ৰকল্পৰ খৰচ কিমান (How Much Solar Plant Does Cost)

আমি আপোনাক জনাওঁ যে ঘৰৰ চালত গ্ৰিড সৌৰ পেনেলত 2 কিলোৱাট স্থাপন কৰাৰ বাবে প্ৰায় 1 লাখ 25 হাজাৰ টকা ব্যয় হয়। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে সৌৰ পেনেল, স্থাপন, মিটাৰ আৰু ইনভাৰ্টাৰ। ইয়াত ৪০ শতাংশলৈকে ৰাজসাহায্য লাভ কৰিব পাৰে।

অন-গ্ৰীড সৌৰ প্ৰণালী কি? (What is on-Grid Solar System)

সৌৰ প্ৰকল্প কাৰ্যকৰী কৰিলে আপুনি 24 ঘণ্টাৰ ভিতৰত 20 বা 22 ঘণ্টা বিদ্যুৎ পাবলৈ সক্ষম হ’ব। ইয়াত, সৌৰ পেনেলবোৰ বিদ্যুৎ বোৰ্ডলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। আপুনি এইটো ঘৰত ব্যৱহৃত বিদ্যুত বোৰ্ডৰ দৰে কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আন এটা  প্ৰণালী হৈছে অফ-গ্ৰিড, যাক সৌৰ পেনেলৰ সৈতে ইনভাৰ্টাৰ আৰু বেটাৰি স্থাপন কৰি চাৰ্জ কৰা হয় ।

সৌৰ প্ৰকল্প (Solar Plant) স্থাপনৰ বাবে ঋণ ক'ত পাব (Where to get Loan for Solar Plant)

যদি আপুনি এই আঁচনিখন লাভ কৰিব বিচাৰে, আপুনি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সেউজ শক্তি আঁচনিৰ অধীনত ঋণৰ বাবে যিকোনো চৰকাৰী বেঙ্কত আবেদন কৰিব পাৰে। বৰ্তমান, ভাৰতীয় ইউনিয়ন বেঙ্কে 3ৰ পৰা 10 কিলোৱাট সৌৰ প্ৰকল্পৰ বাবে ঋণ প্ৰদান কৰি আছে। আপুনি ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-আমাৰ দেহৰ বাবে দালচেনি কিয় ইমান প্রয়োজনীয়? জানো আহক ইয়াৰ উপকাৰিতাসমূহ

English Summary: solar plant subsidiy loan

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.