1. Government Schemes

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ অধীনত স্বামী আৰু পত্নীয়ে লাভ কৰিব দ্বাদশ কিস্তি! ইয়াত শেহতীয়া আপডেট আছে

Pranita Chutia
Pranita Chutia
A farmer couple waiting for next installment of PM Kisan Yojana
A farmer couple waiting for next installment of PM Kisan Yojana

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলক আৰ্থিক সাহায্য আগবঢ়োৱাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা আৰম্ভ কৰিছিল। আঁচনিখনৰ অধীনত, চৰকাৰে কৃষকসকলক প্ৰতিটো 2,000 টকাৰ তিনিটা সমান কিস্তিত 6,000 টকা প্ৰদান কৰে।

এতিয়ালৈকে, চৰকাৰে কৃষকসকলৰ একাউণ্টলৈ 11 টা কিস্তি স্থানান্তৰ কৰিছে। আৰু এতিয়া কৃষকসকলে দ্বাদশ কিস্তিৰ বাবে আগ্ৰহেৰে অপেক্ষা কৰি আছে।

স্বামী আৰু পত্নীয়ে দ্বাদশ কিস্তি পাব নেকি? Will Husband and wife get 12th installment?

 ইয়াত এটা ডাঙৰ প্ৰশ্ন হ'ল - এজন স্বামী আৰু পত্নী দুয়োজনে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ সুবিধা ল'ব পাৰিবনে? মই আপোনাক কওঁ যে স্বামী বা পত্নীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে পৰিয়ালৰ পৰা কেৱল এজন ব্যক্তিয়েহে আঁচনিখনৰ সুবিধা লাভ কৰিব। যদি স্বামী আৰু পত্নী দুয়োজনে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিছে আৰু সুবিধা লাভ কৰিছে, তেনেহ'লে তেওঁলোকৰ এজনে টকা ঘূৰাই দিব লাগিব।

ভাৰতত পাৰিবাৰিক ধাৰণাটোৰ অৰ্থ হৈছে স্বামী, পত্নী আৰু তেওঁলোকৰ দুই নাবালক সন্তান। আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ নিয়ম অনুসৰি, পৰিয়ালৰ কেৱল এজন সদস্যই হে ইয়াৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ বাবে কোন যোগ্য?(Who is eligible for PM Kisan?)

দেশৰ সকলো কৃষকে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে, কিন্তু যিসকলে আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ (আইটিআৰ) দাখিল কৰে। এই লোকসকলে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিব নোৱাৰে।

যিজন ব্যক্তিৰ মাটি তেওঁৰ নামত পঞ্জীয়ন কৰা হোৱা নাই তেওঁও আঁচনিখনৰ বাবে অযোগ্য। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যদি ভূমিটো পৰিয়ালৰ আন কোনো সদস্যৰ নামত পঞ্জীয়ন কৰা হয় তেন্তে আঁচনিখন লাভ কৰিব নোৱাৰি।

চিকিৎসক, উকীল, চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্ট আৰু অভিযন্তাসকলও আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্য নহয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ 12 কিস্তিৰ তাৰিখ (PM Kisan 12 Installment Date)

বিভিন্ন সূত্ৰ অনুসৰি, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ পৰৱৰ্তী কিস্তি আগষ্ট বা ছেপ্টেম্বৰত মুকলি কৰা হ'ব। অৱশ্যে, সঠিক মাহ বা তাৰিখ এতিয়াও চৰকাৰে ঘোষণা কৰা নাই।

লগতে পঢ়কঃ প্ৰকৃত কৃষক হলেও নাপাব পাৰে PM Kisan আচঁনিৰ দ্বাদশ কিস্তিৰ ধন!

English Summary: PM Kisan Yojana 12th installment

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.