1. Government Schemes

কৃষকসকলে ডাকঘৰৰ এই আঁচনিৰ অধীনত ধন জমা কৰি নিৰ্দিষ্ট সময়ত দুগুণ লাভ কৰিব

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
কিষাণ বিকাশ পত্ৰ যোজনা
কিষাণ বিকাশ পত্ৰ যোজনা

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৃষি আৰু কৃষকৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বহুতো প্ৰণয়ন কৰিছে- পি এম কিষাণ যোজনা, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ মানধন আঁচনি, কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড আদি। এই আঁচনিসমূহৰ যোগদান কৰি দেশৰ কৃষক লাভান্বিত হৈছে৷ তদুপৰি শেহতীয়াকৈ কিন্তু অন্নদাতা কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ জমা ধনৰ ওপৰত উৎকৃষ্ট সুতৰ সুবিধা প্ৰদানৰ বাবে এখন আঁচনি গ্ৰহণ কৰিছে। আঁচনিখনৰ নাম “কিষাণ বিকাশ পাত্ৰ যোজনা”। ডাকঘৰৰ জৰিয়তে কৃষকসকলে এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব।

কিষাণ বিকাশ পাত্ৰ আঁচনি কি?

কৃষকসকলৰ অৰ্থনৈতিক লাভৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই আঁচনি অনা হৈছে। ডাকঘৰৰ সৰু সৰু সঞ্চয় আঁচনিসমূহৰ ভিতৰত এইখন অন্যতম। এই আঁচনিৰ অধীনত কৃষকে নিজৰ সঞ্চিত ধন জমা কৰি তাৰ ওপৰত ভাল সুত আদায় কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল বিনিয়োগৰ এটা সময় পিছত টকা দুগুণ হয়। এই আঁচনিখনত কৃষকজনে নূন্যতম ১ হাজাৰ টকাৰ পৰা ৫০ হাজাৰ টকা জমা কৰিব পাৰিব। ইয়াতকৈ অধিক টকা জমা কৰিবৰ বাবে পান কাৰ্ড বাধ্যতামূলক। অৰ্থাৎ যদি আপুনি পেন কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে আপুনিও ৫০ হাজাৰতকৈ অধিক ধন জমা কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক- 

সৰ্বভাৰতীয় প্ৰেক্ষাপটত অসমৰ কৃষিখণ্ড পিছপৰি ৰোৱা কেইটামান কাৰণ

আঁচনিখনত কিমান সুত উপাৰ্জন কৰা হয়?

ডাকঘৰৰ "কিষাণ বিকাশ পত্ৰ" আঁচনিৰ অধীনত ধন জমা কৰিলে ডাকঘৰৰ পৰা ৬.৯% সুত লাভ কৰিব। এই সুত বছৰি কম্পাউণ্ডিং ভিত্তিত দিয়া হয়। এইদৰে এই আঁচনিত জমা কৰা ধনৰাশি ১০ বছৰ ৪ মাহৰ ভিতৰত দুগুণ হয়।

কিষাণ বিকাশ পত্ৰ আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খুলিব পৰা বয়স-

ডাকঘৰৰ কিষাণ বিকাশ পাত্ৰ আঁচনিত ১৮ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ একাউণ্ট খুলিব পাৰিব। যদিও নাবালকসকলেও এই আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খুলিব পাৰে, কিন্তু এই একাউণ্টটো অভিভাৱকে খুলিব পাৰে।

এই ডাকঘৰৰ আঁচনি অন্নদাতা কৃষকৰ অৰ্থনৈতিক দিশটো শক্তিশালী কৰাৰ দিশত এক চৰকাৰৰ এক পদক্ষেপ বুলি বিবেচিত হৈছে।

লগতে পঢ়ক- 

কৃষকসকল কিয় সদায় উপেক্ষিত!

English Summary: Post Office Scheme For Farmers

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.