MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

PM Kisan: ২,০০০ টকাৰ কিস্তি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কেনেদৰে আপডেট কৰিব ইকেৱাইচি

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan Update
PM Kisan Update

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ অধীনত, যোগ্য ভূমিধাৰক কৃষক পৰিয়ালবোৰে প্ৰতি বছৰে ৬,০০০ টকাৰ বিত্তীয় লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰে । এই আচঁনিৰ প্ৰতি চাৰি মাহত হিতাধিকাৰীৰ একাউণ্টলৈ চৰকাৰে প্ৰত্যক্ষভাৱে ২,০০০ টকাৰ তিনিটা সমান কিস্তিত স্হানান্তৰ কৰে ।

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০২২ চনৰ ১ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি (PM Kisan) যোজনাৰ দশম কিস্তি মুকলি কৰিছিল । অৱশ্যে, ১১ তম কিস্তিৰ তাৰিখ এতিয়াও মুকলি কৰা হোৱা নাই ।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ ৱেবছাইটৰ মতে, "প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি পঞ্জীভুক্ত কৃষকসকলৰ বাবে e-kyc বাধ্যতামূলক । আধাৰ আধাৰিত ওটিপি প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে আৰু নিকটতম চিএছচি কেন্দ্ৰৰ বাবে বায়োমেট্ৰিক প্ৰমাণীকৰণ যোগাযোগৰ বাবে ফাৰ্মাৰ কৰ্ণাৰত ইকেৱাইচি বিকল্পত ক্লিক কৰক।"

UIDAI পৰা প্ৰাপ্ত জাননী অনুসৰি ইউআইডিএআইৰ ওটিপি সেৱাত মাজে মাজে সমস্যাৰ বাবে ওটিপি পৰীক্ষা কৰোঁতে সঁহাৰি দিয়াত সময় উকলি যাব আৰু পলম হ'ব পাৰে।"

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা: e-kyc অনলাইন কেনেদৰে আপডেট কৰিব লাগে ইয়াত দিয়া হৈছে-

  • পদক্ষেপ 1: পিএম-কিষাণৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক

  • পদক্ষেপ 2: পৃষ্ঠাৰ সোঁফালে উপলব্ধ ইকেৱাইচি বিকল্পত ক্লিক কৰক

  • পদক্ষেপ 3: আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰ, কেপচা কোড প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু সন্ধানত ক্লিক কৰক

  • পদক্ষেপ 4: আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে সংযোজিত ম'বাইল নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰক

  • পদক্ষেপ 5: 'ওটিপি প্ৰাপ্ত কৰক'ত ক্লিক কৰক আৰু নিৰ্ধাৰিত ক্ষেত্ৰত ওটিপি প্ৰবিষ্ট কৰক

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ (PM Kisan)

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ হৈছে এক কেন্দ্ৰীয় খণ্ডৰ পদক্ষেপ যাক সম্পূৰ্ণৰূপে ভাৰত চৰকাৰে পুঁজি যোগান ধৰে । সকলো ভূমি-মালিক কৃষক পৰিয়ালে আঁচনিখনৰ অধীনত তিনিটা সমান কিস্তিত বাৰ্ষিক ৬,০০০- টকাৰ উপাৰ্জন সমৰ্থন প্ৰাপ্ত কৰিব । পুঁজিবোৰ হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ জমা কৰা হ'ব । আঁচনিখনৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলপ্ৰশাসনে সহায়ৰ বাবে যোগ্য কৃষক পৰিয়ালবোৰ চিনাক্ত কৰিব ।

উচ্চ অৰ্থনৈতিক স্থিতিৰ হিতাধিকাৰীসকলৰ নিম্নলিখিত শ্ৰেণীবোৰ আঁচনিখনৰ অধীনত লাভালাভৰ বাবে যোগ্য নহ'ব, পিএম কিষাণ ৱেবছাইটৰ মতে;

  • সকলো প্ৰতিষ্ঠানিক ভূমি ধাৰক।

  • কৃষক পৰিয়াল যিবোৰ নিম্নলিখিত শ্ৰেণীবোৰৰ এক বা একাধিক শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্ভুক্ত

  • সাংবিধানিক পদৰ প্ৰাক্তন আৰু বৰ্তমানৰ ধাৰক

  • প্ৰাক্তন আৰু বৰ্তমানৰ মন্ত্ৰী/ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী আৰু লোকসভা/ৰাজ্যসভা/ ৰাজ্যবিধানসভা/ ৰাজ্যিক বিধান সভা/ ৰাজ্যিক বিধান পৰিষদৰ প্ৰাক্তন আৰু বৰ্তমানৰ মেয়ৰ, জিলা পঞ্চায়তৰ প্ৰাক্তন আৰু বৰ্তমানৰ অধ্যক্ষ।

  • কেন্দ্ৰীয়/ ৰাজ্য চৰকাৰৰ মন্ত্ৰালয়/কাৰ্যালয়/বিভাগ আৰু ইয়াৰ ক্ষেত্ৰ গোটবোৰৰ সকলো সেৱাপ্ৰাপ্ত বা অৱসৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া আৰু কৰ্মচাৰী কেন্দ্ৰীয় বা ৰাজ্যিক পিএছই আৰু চৰকাৰৰ অধীনত সংলগ্ন কাৰ্যালয় /স্বায়ত্তশাসিত প্ৰতিষ্ঠানৰ লগতে স্থানীয় সংস্থাসমূহৰ নিয়মীয়া কৰ্মচাৰী (মাল্টি টাস্কিং কৰ্মচাৰী /চতুৰ্থ শ্ৰেণী/গোট ডি কৰ্মচাৰীৰ বাহিৰে)

  • সকলো অৱসৰপ্ৰাপ্ত/অৱসৰপ্ৰাপ্ত পেঞ্চনাৰ যাৰ মাহিলী পেঞ্চন হৈছে ১০,০০০- টকা বা অধিক

  • যোৱা মূল্যায়ন বৰ্ষত আয়কৰ পৰিশোধ কৰা সকলো ব্যক্তি

  • পেছাদাৰী যেনে চিকিৎসক, অভিযন্তা, উকীল, চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্ট, আৰু স্থপতিবিদসকলে পেছাদাৰী সংস্থাত পঞ্জীয়ন কৰিছিল আৰু অনুশীলন কৰি বৃত্তি টো চলাইছিল

লগতে পঢ়কঃ দ্বিতীয় কিস্তিৰ ধন লাভ কৰিলে e-Shram Card ধাৰকসকলে

English Summary: PM Kisan Update News

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.