MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

এতিয়া আকাশমাৰ্গেৰে সহজে পৰিবহণ কৰিব পাৰিব কৃষকসকলৰ উৎপাদিত-সামগ্ৰী

KJ Staff
KJ Staff
Krishi Yodan Yojna: Now  farmers can be easily transported their goods through the sky
Krishi Yodan Yojna: Now farmers can be easily transported their goods through the sky

কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে ২০২০-২০২১ বৰ্ষৰ কেন্দ্ৰীয় বাজেটত কৃষি উদান যোজনা (Krishi Udan Yojna)  প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল । এই কৃষি উদান আঁচনিৰ অধীনত চৰকাৰে ২০২২ চনত কৃষি উৎপাদন আৰু পৰিবহনৰ বাবে কৃষকসকলক সহায় আগবঢ়োৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল । যাৰ জৰিয়তে দেশৰ কৃষকসকলৰ শস্য বিশেষ আকাশ সীমাৰ  সময়মতে এঠাইৰ পৰা আন ঠাইলৈ পৰিবহন কৰা হ'ব, যাতে তেওঁলোকৰ শস্যৰ কোনো ক্ষতি নহয় ।

কৃষি উদান যোজনা (Krishi Udan Yojna) 2022

কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কৃষকসকলৰ বাবে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পথত আঁচনিখন চলাবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছে । অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয়ৰ সহায়ত এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰা হৈছিল । আঁচনিখনৰ অধীনত, কেন্দ্ৰীয়, ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু বিমানবন্দৰ পৰিচালকসকলৰ পৰা ৰেহাইৰ ক্ষেত্ৰত বিত্তীয় উদগনি নিৰ্বাচিত এয়াৰলাইনসমূহক প্ৰদান কৰা হ'ব । কৃষি উদান যোজনা ২০২২-ৰ অধীনত, গাখীৰ, মাছ, মাংসৰ দৰে পচনশীল সামগ্ৰী অতি সোনকালে বিমান যান-বাহনৰ দ্বাৰা বজাৰলৈ পৰিবহন কৰা হ'ব, যাতে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰি লোকচান হ্ৰাস কৰিব পাৰি ।

আঁচনিখনৰ মূল উদ্দেশ্য (Purpose of the Krishi Udan Yojna)

আমাৰ দেশৰ জনসংখ্যাৰ আধা অংশ সম্পূৰ্ণৰূপে কৃষি কাৰ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল । খেতি কৰাটো কৃষকৰ উপাৰ্জনৰ মুখ্য উৎস । এনে পৰিস্থিতিত, কৃষকসকলৰ বাবে আৰু দেশৰ অৰ্থনীতি বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে ইয়াৰ নিৰাপত্তা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ । যদি গাখীৰ, মাছ, মাংসৰ দৰে পচনশীল পদাৰ্থবোৰ সঠিক সময়ত বজাৰত উপস্থিত নহলে এইবোৰ নষ্ট হয়, তেনেস্হলত ই কৃষকসকলৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰে । ফলত কৃষকসকলে উপাৰ্জন বৃদ্ধি নাপায় আৰু কৃষকসকলে চৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লগা হয় ।

দেশৰ কৃষকসকলৰ এনে সমস্যাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আৰু সেই সকলো সমস্যাৰ সমাধান বিচাৰি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৃষি উদান যোজনা ২০২২ আৰম্ভ কৰিছে । আঁচনিখনৰ জৰিয়তে কৃষকসকলৰ সামগ্ৰীবোৰ অতি কম সময়ৰ ভিতৰত পোনপটীয়াকৈ বজাৰলৈ প্ৰদান কৰা । ই কৃষকসকলক তেওঁলোকৰ শস্যৰ বাবে উচিত মূল্য লাভ কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব আৰু শস্য নষ্ট হোৱাৰ কোনো ভয় নাথাকিব ।

Perishable goods
Perishable goods

কৃষি উদান আঁচনি কেতিয়া আৰম্ভ কৰা হৈছিল (When Krishi Udan Yojna Started) ?

কৃষি উদান আঁচনিখন ২০২০ চনৰ ১ ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা হৈছিল । কৃষি উদান যোজনাৰ অধীনত, কৃষকসকলক বিমান সেৱাৰ ওপৰত ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে । আঁচনিখন আন্তঃৰাজ্যিক আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দুয়োটা পথতে ৰূপায়ণ কৰা হ'ব যাতে কৃষকসকলে ভাল লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰে । এই আঁচনিৰ অধীনত, কৃষকসকলক ৰেহাই মূল্যত আধা আসন দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে ।

কৃষি উদান আঁচনিত পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া  (Registration process in Krishi Udan Yojna)

আঁচনিখনৰ সুবিধা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, দেশৰ আগ্ৰহী কৃষকসকলে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব । তেতিয়াহে আপুনি এই পৰিকল্পনাৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে । কৃষি উদান আঁচনিখন চৰকাৰৰ দ্বাৰা প্ৰচাৰ কৰা হ'ব আৰু দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তলৈ কৃষিজাত সামগ্ৰী পৰিবহনৰ বাবে বিমানবন্দৰ পৰিচালনা কৰা হ'ব । বিমানৰ কমেও আধা আসন ৰেহাই ভাড়াত দিয়া হ'ব । আঁচনিখনত অন্তৰ্ভুক্ত হিতাধিকাৰীসকলক এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ সাৰ্থকতা অনুদান দিয়া হ'ব । সম্ভাৱ্যতা অনুদান পুঁজি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে বহন কৰিব ।

কৃষি উদান আঁচনিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ আৰু যোগ্যতা ( Eligibility and Required Document for Krishi Udan Yojna)

  • আধাৰ কাৰ্ড (Aadhar Card)

  • উপাৰ্জন প্ৰমাণপত্ৰ (Income Certificate)

  • কৃষি সম্পৰ্কীয় নথিপত্ৰ (Farming Related Document)

  • ঠিকনা প্ৰমাণ (Address Proof)

  • মোবাইল নম্বৰ (Mobile Number)

  • ৰেচন কাৰ্ড (Ration Card)

  • কেৱল ভাৰতৰ স্থায়ী বাসিন্দাহে এই আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী হ'ব পাৰে।

  • আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ আবেদনকাৰী এজন কৃষক হ'ব লাগিব।

কৃষি উদান যোজনাৰ বাবে অনলাইন পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া (Application Procedure)

  • প্ৰথমে, ইয়াৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট http://agriculture.gov.in/ চাওক

  • হোম পেজটো আপোনাৰ সন্মুখত খুলিব

  • এই হোম পৃষ্ঠাত, আপুনি 'অনলাইন এপ্লিকেচন' বিকল্পত ক্লিক কৰিব লাগিব

  • ইয়াৰ পিছত, অনলাইন আবেদন প্ৰপত্ৰখন আপোনাৰ সন্মুখত মুকলি হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ গোৱালিয়ৰত ভ্ৰাম্যমাণ কৃষি জ্ঞান কেন্দ্ৰ মুকলি কৰিলে কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে

English Summary: Krishi Yodan Yojna: Now farmers can be easily transported their goods through the sky

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.