Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

KCC Loan: কৃষকে ক’লে প্ৰতিশ্ৰুতিৰ পৰা আঁতৰি গৈছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ

Thursday, 13 January 2022 02:21 PM
KCC Loan for farmer

KCC Loan for farmer

সন্মুখত দেশৰ পাচঁখনকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচন । নিৰ্বচনৰ প্ৰাকমুহুৰ্তত কৃষকসকলৰ অসন্তুষ্টি লাহে লাহে যেন পৰিলক্ষিত হৈছে । ৰাজ্য চৰকাৰে কিছু কিছু ক্ষেত্ৰত নিজৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পালন কৰা যেন লাগিলেওঁ কিন্তু যদি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ইয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতিবোৰ ৰক্ষা কৰা যেন লেহেমীয়া হোৱা দেখিবলৈ পোৱা গৈছে ।

মধ্য প্ৰদেশ, ৰাজস্থান আৰু হাৰিয়ানা চৰকাৰে তেওঁলোকৰ স্তৰত প্ৰকৃত কৃষকসকলক সুতমুক্ত কৃষি ঋণ (Farm Loan) প্ৰদান কৰা আৰম্ভ কৰিছে, যাতে কৃষকসকলৰ ওপৰত ঋণৰ বোজা হ্ৰাস হয় । প্ৰায়ে দেখা যায় যে খেতিয়কসকলক খেতি কৰাৰ পৰা শস্য চপোৱালৈকে বৃহৎ পৰিমাণৰ ধনৰ প্ৰয়োজন  । এনে পৰিস্থিতিত, ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ প্ৰতিটো সৰু সহায় তেওঁলোকৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ । কিন্তু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়ালৈকে নিজৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰা নাই।

সাধাৰণ বাজেট

কৃষকসকলৰ অসন্তুষ্টিৰ মাজতে অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া পাঁচখন ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচনৰ সময়তো সাধাৰণ বাজেট উপস্থাপন কৰা হ'ব । কৃষকসকলে আশা কৰে যে চৰকাৰে এইবাৰ দাতাসকলক আকৰ্ষিত কৰিবলৈ এই অংশীদাৰী ত্বৰান্বিত কৰিব পাৰে । কৃষকসকলে ইতিমধ্যে এই বিষয়ে তেওঁলোকৰ মত বিৰোধ প্ৰকাশ কৰিছে । এইবাৰ কৃষি ঋণৰ লক্ষ্যও ১৬.৫ লাখ কোটি টকাৰ পৰা ১৮ টকা বা ২০ লাখ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব পাৰে । কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ইতিমধ্যে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড (KCC) বনোৱাৰ মাচুল শূন্য কৰিছে।

বিজেপিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি কি আছিল?

বিজেপিয়ে ২০১৯ ৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ সময়ত প্ৰস্তুত কৰা প্ৰস্তাৱ পত্ৰত কেচিচিক সূত অবিহনে ১ লাখ টকালৈকে ঋণ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল । চৰকাৰে কৈছিল যে চৰকাৰে ১ ৰ পৰা ৫ বছৰৰ বাবে শূন্য শতাংশ সূতত ১ লাখ টকালৈকে ঋণ প্ৰদান কৰিব । তেতিয়াৰ পৰা  কৃষকসকলে এই প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ হোৱালৈ অপেক্ষা কৰি আছে । কৃষকসকলৰ স্বাৰ্থৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি চৰকাৰে কেচিচিত কেইবাটাও পৰিৱৰ্তন কৰিছিল । কৃষিঋণ দিয়াৰ লক্ষ্য প্ৰতি বছৰে বৃদ্ধি কৰা হৈছিল, কিন্তু সূতমুক্ত ঋণ দিয়া হোৱা নাছিল ।

সুতমুক্ত ঋণৰ সৈতে সলনি হ' কৃষকৰ জীৱন

 Rastriya Kisan Progressive Association (RKPA) ৰ সভাপতি বিনোদ আনন্দে কয় যে চৰকাৰে বেংক (Bank)ত লেনদেনৰ বাবে ভাল ঋণ থকা কৃষকসকলক সুতবিনামূলীয়া ঋণ দিয়া উচিত  যত  মূলধন সময়মতে ঘূৰাই দিয়াৰ ব্যৱস্থা থাকিব লাগে । এইটোও চাব লাগে যে ইয়াক সেই ধনেৰে খেতি কৰা হৈছে নেকি । এনে কৰাৰ দ্বাৰা, কৃষকসকলে খেতিৰ বাবে ধন ল'বলৈ ধনদাতাৰ ওচৰলৈ যাব নালাগে । বৰ্তমান কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ ঋণ ৪ শতাংশ হাৰত ঋণ লাভ কৰে যত কৃষকসকলে এটা ডাঙৰ ঋণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে । সুতমুক্ত ঋণে কৃষকসকলৰ জীৱন সহজ কৰি তুলিব ।

কেচিচি ঋণত নতুন পৰিৱৰ্তন

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডত (KCC) চৰকাৰে বৰ্তমান কৃষিৰ বাবে  ৩ লাখ টকা ধাৰ দিয়ে । ইয়াৰ বাবে ৰাজহ ৰেকৰ্ডৰ গেৰাণ্টি দিব লাগে । কিন্তু যদি এজন কৃষকে ১.৬০ লাখ টকালৈকে ঋণ লয়, তেন্তে তেওঁৰ পৰা কোনো গেৰাণ্টি লোৱা নহয় । আগতে ১ লাখ টকালৈকে ঋণ গেৰাণ্টি অবিহনে উপলব্ধ আছিল । কৃষকসকলে কয় যে সীমাটো ২ লাখ টকালৈকে কৰি দিব লাগে । এতিয়া কেচিচিৰ অধীনত  পশুপালন আৰু মীন পালনৰ বাবে ২ লাখ টকালৈকে ঋণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে । কৃষকসকলে বিচাৰে যে ইয়াৰ সীমাও বৃদ্ধি কৰিব লাগে ।

কৃষকসকলৰ ওপৰত ঋণ কিমান?

ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি আৰু গ্ৰামোন্নয়ন বেংক নাবাৰ্ডৰ মতে ৩১মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখলৈকে মুঠ বকেয়া কৃষি ঋণ হৈছে ১৬,৮০,৩৬৬.৭৭ কোটি টকা । আনহাতে ২০১৯ চনত প্ৰতিজন কৃষকৰ গড় ঋণ ৭৪,১২১ টকা । কৃষকসকলৰ ওপৰত ঋণৰ বোজা বাঢ়ি আহিছে । ২০১৩ চনত প্ৰতিজন কৃষকৰ গড় ৪৭,০০০ টকা আছিল । কৃষি ঋণৰ ওপৰত এই বাজেটত চৰকাৰে কি পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে য়েয়াহে লক্ষণীয় হব ।

লগতে পঢ়কঃ ৭ লাখ কৃষকে উভতাই দিব লাগিব PM Kisan আচঁনিৰ ধন

Kcc loan Farmer

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.