1. কৃষি সঁজুলি

কৃষিৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ ৫ খন টেক্টৰ। আটাইতকৈ কম তেল খায় এইকেইখন টেক্টৰে

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
main tractors with lowest fuel consumption
main tractors with lowest fuel consumption

বৰ্তমান দেশৰ অন্যান্য ৰাজ্যসমূহৰ সমান্তৰালভাৱে অসমৰ কৃষকসকলে কৃষি কাৰ্যৰ বাবে মেচিনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ  কৰিব ধৰিছে। অসমৰ কৃষকসকলেও প্ৰায় গৰুৱে হালবাবলৈ এৰিছে গৰুৰ সলনি টেক্টৰ, পাৱাৰটিলাৰে হালবাবলৈ লৈছে। গৰুক বৰ্তমান মৈ দিবলৈহে ব্যৱহাৰ কৰা দেখা যায়। পিছে কৃষক এজনৰ বাবে কেনেকুৱা টেক্টৰ উপযোগী। কোনবোৰ টেক্টৰে তেল কম খায়, সোণকালে বেয়া নহয় বা কৃষকজনক টেক্টৰেখনে বিপদত নেপেলায়- এই কথাবোৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কেইখনমান টেক্টৰ বিষয়ে আমি এই লেখাত আলোচনা কৰিম। আটাইটকৈ বেছি গুৰুত্ব দিয়া হৈছে ডিজেল কম ব্যৱহাৰ দিশটোক। কাৰণ কম ডিজেল ব্যৱহাৰে কৃষকসকলক লাভান্বিত কৰে।

মহিন্দ্ৰা ৪৭৫ ডি এক্সপি প্লাছ (Mahindra 475 Di Xp Plus)

ট্ৰেক্টৰখন মহিন্দা কোম্পানীটোৰ ভিতৰতে সৰ্বোত্তম মাইলেজ ট্ৰেক্টৰ। PTO ৰ জৰিয়তে 38.9 HP শক্তি প্ৰদান কৰা এই 44 HP ট্ৰেক্টৰখন শক্তিশালী, লগতে দেখাত সুন্দৰ। পাৱাৰ ষ্টিয়াৰিং, অ’আইবি ব্ৰেকৰ লগতে ট্ৰেক্টৰখনত এডিডিচি হাইড্ৰলিকও আছে। যাৰ জৰিয়তে ট্ৰেক্টৰখনে ১৪৮০ কিলোগ্ৰাম পৰ্যন্ত বোজা তুলিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক- 

আৰু এটা মাহৰ পাছতেই চীনক পাছ পেলাব ভাৰতে

স্বৰাজ ৭৪৪ এফ ই (Swaraj 735 Fe)

দ্বিতীয় স্থানত আছে স্বৰাজ ৭৩৫ এফ ই ট্ৰেক্টৰ। এই স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰখন খেতিৰ কামৰ বাবে অতি উত্তম । এই ট্ৰেক্টৰৰ মাইলেজে ইয়াৰ ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ অনুকূল কৰি তোলে। স্বৰাজ ৭৩৫ এফ ইৰ মূল্য ৫.৫০ লাখ - ৫.৮৫ লাখ টকাৰ ভিতৰত।

মহিন্দ্ৰা ২৭৫ ৱান ( Mahindra 275 One)

মহিন্দ্ৰা ২৭৫ এক ট্ৰেক্টৰখন কৃষকসকলৰ বৰ পছন্দ। এইখন অন্যতম বিখ্যাত ট্ৰেক্টৰ তৃতীয় স্থানত আছে। কম ইনপুটৰ সৈতে অধিক উৎপাদন বিচৰা ভাৰতীয়সকলৰ বাবে মহিন্দ্ৰা ট্ৰেক্টৰ নিৰ্মাণ কৰা হয়। মহিন্দ্ৰা ২৭৫ ডি আইৰ মূল্য ৫.২৫ লাখৰ পৰা ৫.৪৫ লাখ টকা।

সোণালিকা দি ৭৪৫ তৃতীয় চিকাণ্ডাৰ (Sonalika Di 745 Iii Sikander)

ইয়াৰ পিছত ভাৰতীয় কৃষিৰ বাবে বিশেষভাৱে ডিজাইন কৰা সোণালিকা ট্ৰেক্টৰ, যাৰ বাবে অধিক শক্তি আৰু কম ৰক্ষণাবেক্ষণৰ প্ৰয়োজন হয়। সোণালিকা ট্ৰেক্টৰে ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰাই নহয় ভাৰতত কাম কৰা অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ ট্ৰেক্টৰ। সোণালিকা ডি আই ৭৪৫ III চিকাণ্ডাৰ হৈছে সুলভ মূল্যৰ সুলভ মূল্যৰ ট্ৰেক্টৰৰ ভিতৰত অন্যতম। সোণালিকা ৭৪৫ ডি আই III চিকাণ্ডাৰৰ মূল্য ৬.৩৫-৬.৭০ লাখ টকা।

জন ডিৰে ট্ৰেক্টৰ (John Deere Tractors)

জন ডিৰে ট্ৰেক্টৰসমূহ শেহতীয়া প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা হয়। এই ট্ৰেক্টৰখনে ভাল মাইলেজৰ সৈতে কম ইন্ধন খৰচ কৰে। জন ডিৰে ৫০৫০ ডি ট্ৰেক্টৰত অনুকূল পৰিৱেশনৰ বাবে সৃষ্টি কৰা অনন্য বৈশিষ্ট্য আৰু প্ৰযুক্তি আছে। জন ডিৰে ৫০৫০ ডিৰ মূল্য ৬.৯০ লাখ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হৈ ৭.৪০ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি পায়।

লগতে পঢ়ক- 

এতিয়াৰে পৰা যাত্ৰীসকলে ৰে’লতে লাভ কৰিব বিনামূলীয়া খাদ্য

English Summary: 5 main tractors with lowest fuel consumption

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.