MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

মীন পালকসকলৰ বাবে সু-খবৰ! অনলাইন মাছ বিক্ৰী কৰিবলৈ "মৎস্য সেতু" মোবাইল এপ মুকলি

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Matsya Setu App Launched by Parshottam Rupala
Matsya Setu App Launched by Parshottam Rupala

কেন্দ্ৰীয় মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ উৎপাদন মন্ত্ৰী পৰশত্তম ৰূপলাই ৰাষ্ট্ৰীয় মীন পালন উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ নৱম সাধাৰণ সভাত "মৎস্য সেতু" নামেৰে মোবাইল এপ মুকলি কৰে। এই এপৰ বিশেষত্ব হ’ল মীন পালকসকলে ইয়াৰ জৰিয়তে এক অনলাইন বজাৰৰ সুবিধা লাভ কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰী মৎস্য সম্পদা যোজনাৰ জৰিয়তে হায়দৰাবাদৰ ৰাষ্ট্ৰীয় মীন উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ (NFDB) পুঁজিৰ সহায়ত ভূৱনেশ্বৰৰ আইচিএআৰ-চেণ্ট্ৰেল ইনষ্টিটিউটৰ প্ৰতিষ্ঠান ICAR-CIFAৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছিল।

উল্লেখ্য যে এই অনলাইন বজাৰে মীন পালক আৰু আৰু অংশীদাৰসকলক মাছৰ বীজ, পশুখাদ্য, ঔষধ আদিৰ দৰে তথ্য লাভ কৰাত সহায় কৰিব। লগতে কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ মাছবিক্ৰীৰ বাবে তালিকাভুক্ত কৰিব পাৰিব। এই বজাৰৰ উদ্দেশ্য হৈছে মীন পালন খণ্ডৰ সকলো অংশীদাৰক সংযোগ কৰা।

দেশত মীন পালনৰ সফলতা আৰু বিকাশৰ বাবে সঠিক স্থানত সময়মতে গুণগত মানদণ্ডৰ ইনপুট উপলব্ধ হোৱাৰ বিষয়ে নিৰ্ভৰযোগ্য তথ্য অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কেতিয়াবা মীন পালকসকলে মীন পালনৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ, মানদণ্ডৰ ইনপুট যেনে মাছৰ বীজ, পশুখাদ্য, খাদ্য সামগ্ৰী, সাৰ, নিউট্ৰেচুটিকেল, এডিটিভ, ঔষধ আদি তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাত সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়।

একেদৰে, নিৰ্দিষ্ট সময়ত, মাছ খেতিয়কসকলে তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী বজাৰত বিক্ৰী কৰাত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয় বা তেওঁলোকে কেৱল সীমিত সংখ্যক ক্ৰেতা/ক্ৰেতাক তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এজেণ্টৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিবলগীয়া হয়। তেওঁলোকৰ উৎপাদিত মাছৰ ক্ৰয় সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ, আইচিএআৰ-চিআইএফএ আৰু এনএফডিবিয়ে সকলো অংশীদাৰক এক স্থানত অনাৰ বাবে এই ডিজিটেল প্লেটফৰ্মটো বিকশিত কৰিছে। এই প্লেটফৰ্মৰ জৰিয়তে, যিকোনো পঞ্জীভুক্ত বিক্ৰেতাই তেওঁলোকৰ ইনপুট সমল তালিকাভুক্ত কৰিব পাৰে।

তালিকাভুক্ত সামগ্ৰীবোৰ এপ ব্যৱহাৰকাৰীৰ ভৌগোলিক নৈকট্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বজাৰত প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব। তালিকাবোৰ নিম্নলিখিত মুখ্য শ্ৰেণীবোৰত শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে; মাছৰ বীজ, ইনপুট সামগ্ৰী, সেৱা আদি। প্ৰতিটো তালিকাত সামগ্ৰী, মূল্য, উপলব্ধ পৰিমাণ, যোগান ক্ষেত্ৰ আদিৰ বিষয়ে বিতং তথ্য আৰু লগতে বিক্ৰেতাৰ যোগাযোগৰ বিৱৰণ থাকিব।

দৰিদ্ৰ কৃষক/অংশীদাৰসকলে বিক্ৰেতাসকলৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি তেওঁলোকৰ ক্ৰয় সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে। এই সুবিধাই মীন পালকসকলক মূল্য প্ৰস্তাৱৰ সৈতে উপলব্ধতাৰ তাৰিখ নিৰ্দিষ্ট কৰাৰ বিকল্পৰ সৈতে তেওঁলোকৰ খেতি কৰা মেজৰ আকাৰৰ মাছ/মাছ বাছনি কৰিবলৈ অনুমতি দিব। ই মাছৰ পোনা বিক্ৰীৰ বাবে তালিকাভুক্ত কৰিব দিয়ে। আগ্ৰহী মাছ ক্ৰেতাসকলে কৃষকসকলৰ ওচৰলৈ যাব আৰু তেওঁলোকৰ মূল্য আগবঢ়াব। ই নিশ্চিতভাৱে কৃষকসকলক মাছ ক্ৰয় কৰা ক্ৰেতা বা ক্ৰেতা এজেণ্টৰ পৰা অধিক সংখ্যক ব্যৱসায়িক অনুসন্ধান প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিব, বজাৰৰ পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিব আৰু কৃষকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ উচিত মূল্য প্ৰাপ্তিৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব।

সমবেত লোকসকলক সম্বোধন কৰি মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ জাত ৰক্ষা মন্ত্ৰী পৰশত্তম ৰূপলাই কয় যে মীন পালন ৰক্ষকসকলৰ ক্ষমতা নিৰ্মাণক সৰ্বাধিক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া উচিত। তীব্ৰ পৰীক্ষামূলক পাঠ্যক্ৰম অনুষ্ঠিত কৰিব লাগে আৰু কৃষকসকলৰ বাবে এক্সপোজাৰ ভিজিট কৰিব লাগে।

মীন পালন ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী পশুপালন এল মুৰুগানে তেওঁৰ ভাষণত কয় যে চৰকাৰে প্ৰথমবাৰৰ বাবে আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱৰ অধীনত লক্ষ্যযুক্ত মাছ উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ উদ্যোগীসকলৰ দ্বাৰা ষ্টাৰ্টআপসমূহক প্ৰচাৰ কৰিছে।

লগতে পঢ়ক-অসমত থলুৱা প্ৰজাতিৰ মাছ আৰু ইয়াৰ সংৰক্ষণ

English Summary: Matsya Setu App Launched by Parshottam Rupala

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.