MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

লেয়াৰ বনাম ব্ৰইলাৰঃ কৃষকসকলৰ বাবে কোনটো অধিক লাভজনক?

KJ Staff
KJ Staff
Layer Vs Broiler
Layer Vs Broiler

কুকুৰা জাত সামগ্ৰীৰ চাহিদা বাঢ়ি আহিছে । কুকুৰা পালন আজিৰ সময়ত আটাইতকৈ লাভজনক ব্যৱসায়বোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। ইয়াক কৃষি খণ্ডৰ দ্ৰুততম বিকাশশীল বিভাগ বুলি গণ্য কৰা হয়। সেয়েহে, কুকুৰা ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰাটো এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত হ'ব পাৰে-

যদি আপুনি আপোনাৰ কুকুৰা ফাৰ্মত কোন প্ৰকাৰৰ কুকুৰা (লেয়াৰ বা ব্ৰইলাৰ) পালন কৰা আৰম্ভ কৰিব সেই বিষয়ে বিভ্ৰান্ত হয়, তেনেহ'লে প্ৰতিটো প্ৰকাৰৰ কুকুৰা পালন কৰাৰ সুবিধা আৰু অসুবিধাবোৰ জানিবলৈ এই প্ৰবন্ধটো পঢ়ক।

লেয়াৰ কুকুৰা পালন:

এইটো কণী উৎপাদনৰ উদ্দেশ্যে কুকুৰাৰ ঘৰুৱাকৰণ। এই চৰাইবোৰৰ জিন থাকে যিয়ে তেওঁলোকক প্ৰায়ে কণী পাৰে। লেয়াৰ চৰাইৰ ওজন বেছি নহয়।

ব্ৰইলাৰ কুকুৰা পালন:

ব্ৰইলাৰ হৈছে চৰাই যিবোৰ কেৱল মাংস উৎপাদনৰ উদ্দেশ্যে পালন কৰা হয়। তেওঁলোকৰ জিনবোৰে তেওঁলোকক স্থানীয় কুকুৰা আৰু স্তৰৰ তুলনাত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি কৰে। 6-8 সপ্তাহৰ ভিতৰত, ব্ৰইলাৰে সৰ্বোত্তম বিপণনযোগ্য ওজন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

আপুনি কোনটো কুকুৰা ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰা উচিত? 

আপোনাৰ পছন্দৰ কুকুৰা ফাৰ্ম মুখ্যতঃ আপোনাৰ দক্ষতা, আৰম্ভণি মূলধন আৰু আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা বিপণন ৰণনীতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব।

বিপণন: 

যদি আপুনি ব্ৰইলাৰ পালন কৰিবলৈ গৈ আছে, আপুনি জানিব লাগিব কোনে ইয়াক ক্ৰয় কৰিব, তেওঁলোকে কিমান কিনিব, বজাৰত কি প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে আৰু আপুনি বজাৰখন কেনেদৰে লাভ কৰিব পাৰে। ব্ৰইলাৰবোৰ বজাৰ কৰা সহজ নহয় কিয়নো কুকুৰাবোৰে খাদ্য গ্ৰহণ কৰি থাকিব।  ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে আপুনি তেওঁলোকৰ খাদ্যৰ ওপৰত খৰচ কৰি থাকিব লাগিব, আনকি সেইবোৰ বজাৰৰ ওজন প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছতো। সেয়েহে ব্ৰইলাৰ বিক্ৰী নকৰাকৈ যিমানে বেছি থাকিব, আপুনি সিমানে হেৰুৱাব।

আনহাতে লেয়াৰবোৰ বজাৰ কৰিবলৈ সহজ কিয়নো কুকুৰাবোৰে উৎপাদিত কণীবোৰ নষ্ট নোহোৱাকৈ সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি কেৱল তেতিয়াহে কণী বিক্ৰী কৰিব যেতিয়া আপুনি ইচ্ছুক হয়।

সংক্ৰমণ আৰু ৰোগৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণ:

স্তৰবোৰ আপোনাৰ সৈতে দীঘলীয়া সময় থাকিব আৰু আপুনি তেওঁলোকৰ চিকিৎসাআৰু টিকাকৰণৰ বাবে ব্যয় কৰিব লগা ধন ব্ৰইলাৰৰ তুলনাত অধিক হ'ব। কিছুমান ঔষধৰ দ্বাৰা মুৰ্গীৰ ৰোগৰ চিকিৎসা বা প্ৰতিৰোধ বিশেষকৈ ককিডিঅচিছৰ বাবে তেওঁলোকৰ কণী উৎপাদন প্ৰভাৱিত কৰে। সেয়েহে আপুনি আৰম্ভ কৰাৰ আগতে আপোনাক ৰোগ আৰু স্তৰৰ চিকিৎসাৰ বিকল্পৰ ওপৰত যথেষ্ট জ্ঞানৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

প্ৰাৰম্ভিক ষ্টাৰ্টআপ ব্যয়:

ব্ৰইলাৰ ফাৰ্ম স্থাপন কৰিবলৈ লেয়াৰ ফাৰ্মিংতকৈ কম মূলধনৰ প্ৰয়োজন। ব্ৰইলাৰক পাতল, পৰিষ্কাৰ পানী, স্থান, কেইটামান ভেকছিন আৰু খাদ্য আৰু 8 সপ্তাহৰ ভিতৰত প্ৰয়োজন। আনহাতে লেয়াৰৰ বাবে অতিৰিক্ত ভেকছিন, ডিবিকিং, চৰাই বোৰ ৰখা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে কেইমাহমানৰ বাবে খোৱাৰ অতিৰিক্ত ব্যয়ৰ সৈতে ব্ৰইলাৰৰ প্ৰয়োজনীয় সকলো প্ৰয়োজন। 

দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত, বৃহৎ পৰিমাণত লেয়াৰ পালন অধিক লাভজনক হ'ব আৰু ব্ৰইলাৰ পালনতকৈ অধিক ৰাজহ আনিব কিয়নো কণী দিয়াৰ পিছত, চৰাইবোৰ মাংস হিচাপে বিক্ৰী কৰিব পাৰি যদিও ব্ৰইলাৰৰ তুলনাত কম মূল্যত। ব্ৰইলাৰে কেৱল তেতিয়াহে অধিক ৰাজহ আনিব পাৰে যেতিয়া আপোনাৰ ইতিমধ্যে বৃহৎ বজাৰৰ চাহিদা থাকে।

সেয়েহে, আপোনাৰ সিদ্ধান্ত সঠিক পৰিকল্পনা আৰু বিপণন ৰণনীতিৰ জ্ঞানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগে। ব্ৰইলাৰ আৰু লেয়াৰ কুকুৰা পালন দুয়োটা ভাল আৰু ওপৰত উল্লেখ কৰা কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি যিকোনো বাছনি কৰা। 

লগতে পঢকঃ কুকুৰা পালন: এই ৯ টা প্ৰজাতিৰ কুকুৰাই প্ৰায় ৩০০ কণী দিয়ে! জানক ইয়াৰ বৈশিষ্ট

English Summary: Layer Vs Broiler: Which One is Best for Farmers?

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.