MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

অসমৰ কামৰূপ, হাজো, নলবাৰী আদিৰ দৰে ঠাইত কৃষকে মুকুতা খেতি কৰি হৈছে লাভৱান

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Pearl Farming, a Profitable Business for farmers
Pearl Farming, a Profitable Business for farmers

আজিৰ বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ মাজত  জীৱিকা অৰ্জনৰ বাবে অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি শক্তিশালী কৰাটো মানুহৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে। একে সময়তে সকলো ৰাজ্যৰ বেছিভাগ কৃষকে কৃষি আৰু তেওঁলোকৰ আগ্ৰহৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ পৰিছে। সাম্প্ৰতিক সময়ত, কৃষি এক ব্যৱসায় হৈ পৰিছে য'ত কৃষকসকলে বিনিয়োগতকৈ অধিক লাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিবলৈ ন ন কৃষি পদ্ধতি আকোৱালি লোৱাৰ দিশত অগ্ৰসৰ হৈছে। আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত আমি আপোনাৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিম মধ্য প্ৰদেশৰ খাণ্ডৱাৰ মান্ধাটা অঞ্চলৰ এটা খবৰ। য'ত মীন পালনৰ লগতে কৃষকসকলে মুকুতা খেতিৰ ওপৰত যথেষ্ট গুৰুত্ব দিছে।

মধ্যপ্ৰদেশৰ মন্ধাটাৰ এগৰাকী অৱসৰপ্ৰাপ্ত আবকাৰী বিষয়া নাম সুৰেন্দ্ৰপাল সিংহ চোলাঙ্কী। অৱসৰৰ পিছৰ সময়খিনিত তেওঁ প্ৰত্যক্ষভাৱে মুকুতা খেতি কৰি আন বহুতো কৃষকৰ বাবে এতিয়া আদৰ্শ হৈ পৰিছে। বৈজ্ঞানিক পদ্ধতি মুকুতা খেতি কৰি চোলাঙ্কীয়ে অধিক লাভালাভ অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে।

মুকুতা খেতিৰ বাবে অসমৰ পৰিবেশ আৰু জলবায়ু বহু পৰিমাণে অনুকূল। কামৰুপৰ হাজো, নলবাৰী আদিৰ দৰে ঠাইত অসমৰ উদ্যমী কৃষকে মুকুতা খেতি কৰি আনকি বাতৰিৰ শিৰোনাম দখল কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। গতিকে আহক এই  মুকুতা খেতিৰ পৰা কেনেদৰে লাভ কৰিব পাৰি আহঁক সেই সম্পৰ্কে আজি কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ আলোচনা কৰো-

পুখুৰী বনাই কেনেদৰে কৰিব মুকুতা খেতি

  • প্ৰাকৃতিক মুকুতা উৎপাদনৰ বাবে মুকুতা খেতি কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে, পুখুৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মুকুতাৰ খেতিৰ বাবে প্ৰায় দহ গুণ দহ আকাৰৰ পুখুৰীৰ প্ৰয়োজন।

  • প্ৰথমতে, ইয়াৰ খেতিৰ বাবে ঝিনুক সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব।

  • সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত, প্ৰতিটো চিপিত এটা সৰু ষ্টাইল ক্ৰিয়াৰ পিছত, ইয়াৰ ভিতৰত চাৰিৰ পৰা ছয় মিটাৰ ব্যাসৰ এটা সৰল বা ডিজাইন কৰা এটা যেনে গণেশ বুধ পুষ্পক আকৃতি ইত্যাদি সুমুৱাই দিয়া হয়।

  • তাৰ পিছত চিপি বন্ধ কৰা হয়। ইয়াক বন্ধ কৰাৰ পিছত, অয়েষ্টাৰবোৰ নাইলন বেগত ১০ দিনৰ বাবে এণ্টিবায়টিক আৰু প্ৰাকৃতিক পশু খাদ্যত ৰখা হয়। সেইবোৰ প্ৰতিদিনে পৰীক্ষা কৰা হয়।

  • ইয়াৰ পিছত সকলো অয়েষ্টাৰ পুখুৰীত ৰখা হয়। মণিবোৰ নাইলন বেগুত ৰখা হয় আৰু বাঁহ বা পিভিচি পাইপৰ সহায়ত টাঙি দিয়া হয় আৰু এক মিটাৰ গভীৰতাত পুখুৰীত এৰি দিয়া হয়। ভিতৰৰ পৰা ওলাই অহা পদাৰ্থটো চিপিৰ চাৰিওফালে জমা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু শেষত ই মুকুতাৰ ৰূপ লই ।

মুকুতাৰ মূল্য হৈছে ১০ ৰ পৰা ২৫ টকা 

মুকুতাৰ খেতিৰ ব্যয়ৰ বিষয়ে ক'লে, পুখুৰীটো প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গাঁথনি স্থাপনত  ১০ ৰ পৰা ১২ হাজাৰ টকা ব্যয় হয়। পুখুৰীত উৎপাদিত প্ৰতিটো মুকুতাৰ মূল্য বজাৰত ১০ ৰ পৰা ২৫ টকা।

আপুনি উপযুক্ত পুখুৰীত প্ৰায় ২০০০ উৎপাদনশীল মুকুতা পুখুৰীত মেলি দিয়ে তেনেহলে ইয়াৰ পৰা কমেওঁ ৫,০০ মণিৰ সংখ্যা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। একেদৰে, ক্ৰমান্বয়ে ৫০০ৰ পিছত ১,০০০ মুক্তা লাভ কৰিব আৰু এনেদৰে, মুক্তা উৎপাদক উদ্যোগ বৃদ্ধি হ'ব।

লগতে পঢ়ক-Integrated farming: সমন্বিত হাঁহ আৰু মাছ পালন

English Summary: How Farmer can benefited from pearl farming

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.