MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

কেটলীক ৰাজ্যিক মাছ হিচাপে ঘোষণা ছিকিমৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Sikkim Declares Katley as state Fish
Sikkim Declares Katley as state Fish

ছিকিম চৰকাৰে ইয়াৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি আৰু সংৰক্ষণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিবলৈ copper mahseerক ৰাজ্যিক মাছ হিচাপে ঘোষণা কৰিছে। স্থানীয়ভাৱে ইয়াত কেটলী বুলি কোৱা হয় যাৰ বৈজ্ঞানিক নাম নিওলিচোচিলাছ হেক্সাগোনোলেপিছ।

মীন বিভাগৰ সঞ্চালক এন যশৱন্ত সিঙে কয় যে-

"ছিকিমত, সমগ্ৰ ৰাজ্যক সামৰি বিভিন্ন উচ্চতাত কেটলী পোৱা যায় আৰু মুখ্যতঃ তিস্তা আৰু ৰঙিত নদী আৰু তেওঁলোকৰ উপনদীত সীমাবদ্ধ। 1992 চনত, আইচিএআৰ-নেচনেল ব্যুৰো অফ ফিছ জেনেটিক ৰিচৰ্চেছ (আইচিএআৰ-এনবিএফজিআৰ), লক্ষ্ণৌয়ে কেটলীক বিপদাপন্ন প্ৰজাতি হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিছিল। পিছলৈ, 2014 চনত, মাছটোক আইইউচিএন (আন্তৰ্জাতিক প্ৰকৃতি সংৰক্ষণ সংঘ) ৰ দ্বাৰা বিপদাপন্ন বুলি শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছিল,"

সিঙে কৈছিল যে ছিকিম চৰকাৰেও ৰাজ্যখনৰ জলাশয়সমূহ মাছ ধৰা কাৰ্যকলাপৰ বাবে মুকলি বুলি ঘোষণা কৰিছিল। কোভিড-19 সীমাবদ্ধতাৰ মাছ ধৰাৰ ক্ষেত্ৰত এটা বাধা আছিল কিয়নো কোভিড-19 সীমাবদ্ধতাৰ অংশ। আগ্ৰহী ব্যক্তিগত মাছমৰীয়া বা মাছমৰীয়া সমবায় সমিতিবা মীন পালন সঞ্চালকালয়ৰ দ্বাৰা অনুজ্ঞাপত্ৰ জাৰী কৰা হ'ব।

তেওঁ কয় যে ছিকিম মীন পালন নিয়ম, ১৯৯০ ৰ অধীনত বিদ্যমান ব্যৱস্থা অনুসৰি জলাশয়সমূহত মাছ ধৰাৰ বাবে এছএইচজিক অনুমতি দিয়া হৈছে। জলাশয়বোৰ উত্তৰ ছিকিমৰ চুংথাং আৰু পশ্চিম ছিকিমৰ লেগছেপত আছে, লগতে পূব ছিকিমৰ দিখ্চু আৰু ৰোৰাথাঙত আছে।

কেটলীৰ সাংস্কৃতিক গুৰুত্বৰ উপৰিও, চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক বুজাবুজি, বা পানীৰ অভাৱৰ বাবে লোকসকলৰ মাজত মাছবিধক জনাটো জটিল কৰি তুলিছে।

তিস্তা নদী প্ৰণালীৰ এগৰাকী স্কলাৰ জেটা চান্সক্ৰিটাইনে কয় যে-“কেটলী আমাৰ অঞ্চলৰ অন্তৰ্গত কিয়নো সেইবোৰ বছৰি সাগৰৰ পৰা আমাৰ নদীলৈ প্ৰজননৰ বাবে আহে। ইয়াৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰ আছে,"।

লগতে পঢ়কঃ কৃত্ৰিম উপায়েৰে কেঁকোৰা কেনেদৰে পালন কৰিব পাৰি জানো আহঁক

English Summary: Sikkim Declares Katley as state Fish

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.