MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

মৌ-পালনৰ জৰিয়তে ১২ লাখ টকা উপাৰ্জন এইহাল দম্পতীৰ; পঢ়ক তেওঁলোকৰ কাহিনী

KJ Staff
KJ Staff
তানৱী , মৌ পালনৰ  কিছু মধুৰ মুহুৰ্ত
তানৱী , মৌ পালনৰ কিছু মধুৰ মুহুৰ্ত

পেচাত হিমাংশু এজন যান্ত্ৰিক অভিযন্তা আছিল আৰু জেএছডব্লিউ শক্তি প্ৰকল্পত জ্যেষ্ঠ মেনেজাৰ হিচাপে কাম কৰ্মৰত আছিল। আৰু তেওঁৰ পত্নী তানৱীয়ে শিক্ষক হিচাপে কাম কৰিছিল।

গুজৰাটৰ তানভি আৰু হিমাংশু পেটেল হৈছে সেইসকলৰ কৃষকৰ ভিতৰত এজন যিয়ে জৈৱিক কৃষিৰ বাবে স্বেচ্ছাই কৰ্পোৰেট চাকৰি এৰি আহিছিল। ইয়াৰ অন্তৰালত এক উল্লেখনীয় কাহিনী আছিল । মন কৰিবলগীয়া যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ খেতিপথাৰ ভাড়ালৈ লোৱা কৃষকজনে ইয়াক বিষাক্ত পদাৰ্থ ছটিয়াইছিল বুলি গম পোৱাৰ পিছত ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ চিন্তা চৰ্চা কৰিছিল আৰু পিছলৈ জৈৱিক পদ্ধতিৰে তেওঁলোকে ঘৰতে মৌ পালন কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে।

জৈৱিক মৌ তৈয়াৰ কৰাৰ যাত্ৰা

দম্পতীহালৰ জৈৱিক মৌ খেতিৰ যাত্ৰা ২০১৯ চনত আৰম্ভ হৈছিল। ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰাৰ বিকল্প পদ্ধতিৰ সন্ধানৰ সময়ত তেওঁলোকে মৌপালনক এক বিকল্প হিচাপে গ্ৰহণ কৰে। তেওঁলোকে নিজে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিছিল আৰু আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে মৌ মাখিৰ দ্বাৰা পৰ্যাপ্ত পৰাগৰণ লাভ কৰি শস্যৰ বিকাশ বৃদ্ধি পাইছিল। আৰম্ভণিতে, তেওঁলোকে মাত্ৰ ১ৰ পৰা ২ টা কাঠৰ ক্ৰেটৰ সৈতে আৰম্ভ কৰিছিল কিন্তু লাহে লাহে তেওঁলোকে ক্ৰেটৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিছিল, সম্প্ৰতি ইয়াৰ সংখ্যা ৫০০ ক্ৰেটলৈকে বৃদ্ধি কৰি ইয়াক লাভজনক ব্যৱসায়লৈ পৰ্যবসিত কৰিছে।

মৌ নিৰ্মাণ ছেট আপ

৩-৪ কিলোমিটাৰ দূৰত্বৰ পৰাও ৰাসায়নিক পদাৰ্থ উশাহত লৈ মৌমাখিৰ তৎক্ষণাৎ মৃত্যু হ'ব পাৰে। তানভি আৰু হিমাংশুয়ে প্ৰায় ৩,৬০,০০০ টকা হেৰুৱাইছিল যেতিয়া তেওঁলোকৰ মৌমাখিবোৰে ওচৰৰ ফাৰ্মৰ পৰা ৰাসায়নিক পদাৰ্থ উশাহত লৈ মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

পৰৱৰ্তী চিজনৰ আৰম্ভণিতে, অক্টোবৰৰ পৰা এপ্ৰিললৈ, দম্পতীহালে তেওঁলোকৰ খেতিপথাৰৰ একেবাৰে শেষত তেওঁলোকৰ বাকচবোৰ প্ৰব্ৰজন কৰিছিল।

তেওঁলোকে মৌমাছি পালনকাৰীসকলৰ পৰা মৌমাখি কিনিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল আৰু প্ৰতিটো কাঠৰ ক্ৰেটত আঠটা মৌমাখি সংগ্ৰহ কৰিছিল যাৰ ফলত মুঠ ৩০,০০০ মৌমাখি আহিছিল।

তেওঁলোকে ঋতুটোত ৪০০০ টকাত মৌচাক কিনিছিল। উল্লেখ্য যে এই ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকে কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ পৰা মৌচাকৰ ক্ৰেট লাভ কৰিছিল।

মৌপালনৰ পৰা উপাৰ্জন

তানৱীয়ে বৰ্তমান নিজৰ ব্ৰেণ্ড 'স্বদিয়া' চলায় আৰু সামাজিক মাধ্যমৰ জৰিয়তে তেওঁৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰে। তানভি আৰু হিমাংশুৱে ও কেইবাটাও স্থানীয় ব্যৱসায়ক লক্ষ্য কৰি লৈছে যাতে তেওঁলোকৰ গ্ৰিপ শক্তিশালী হয়। বৰ্তমান তেওঁলোকৰ প্ৰায় ৩০০ মৌচাক আছে, যি প্ৰতি বছৰে প্ৰায় 9 টন মৌ উৎপাদন কৰে। তানবী আৰু হিমাংশু পেটেলে মৌপালনৰ পৰা প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ১২ লাখ উপাৰ্জন কৰে।

লগতে পঢ়কঃ ভেড়া বা ছাগলীৰ পিপিআৰ ৰোগ; ইয়াৰ লক্ষণ আৰু প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে জানো আহক

English Summary: Bee Keeping a Profitable Business

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.