MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

দৈনিক ২৬.৫৯ লিটাৰ গাখীৰ উৎপাদন কৰি অভিলেখ গঢ়িলে এইজনী ম’হে

KJ Staff
KJ Staff
Buffalo
Buffalo

দৈনিক ২৬.৫৯ লিটাৰ গাখীৰ উৎপাদন কৰি অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ চাৰি বছৰীয়া মুৰা প্ৰজাতিৰ ম'হ এটাই গাখীৰ উৎপাদনৰ অভিলেখ ভংগ কৰিছে। মুথিয়ালা সত্যনাৰায়ণ নামৰ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ গাখীৰ ব্যৱসায়ীজন ড০ বি আৰ আম্বেদকাৰ কোনাসীমা জিলাৰ মান্দাপেটা চহৰৰ বাসিন্দা। আঠ বছৰ আগতে তেওঁ তেলেংগানাৰ নিজামাবাদত ম'হটো কিনিছিল।

ম'হটোৱে দৈনিক ২৬.৫৮ লিটাৰ গাখীৰ উৎপাদনৰ অভিলেখ গঢ়িছিল আৰু মান্দাপেটা আৰু বিজয়ৱাড়াত ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত প্ৰতিযোগিতাত দুবাৰকৈ প্ৰথম স্থান লাভ কৰিছিল। ইয়াৰ পৰা দুটা মাইকী আৰু চাৰিটা মতা ম'হৰ জন্ম হৈছিল।

সংবাদ মাধ্যমৰ সূত্ৰ অনুসৰি, মুথিয়ালা সত্যনাৰায়ণে কয় যে বাকী দুটা মতা ম'হ তেওঁৰ সৈতে আছিল আনহাতে আন দুটা মতা ম'হ বীৰ্য সংগ্ৰহ কেন্দ্ৰ কৰ্তৃপক্ষই লৈ গৈছিল। তেওঁ কয় যে যেতিয়া এটা মাইকী ম'হ চাৰি বছৰ বয়সত উপনীত হৈছিল, তেতিয়া ই মাকৰ তুলনাত প্ৰতিদিনে অধিক গাখীৰ উৎপাদন কৰা আৰম্ভ কৰিছিল।

কেন্দ্ৰীয় পশুপালন আঁচনিৰ বিষয়া ডি ৰাজেশ্বৰ ৰাওৰ মতে, সমগ্ৰ দেশতে দৈনিক গৰুৰ গাখীৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এক আঁচনিৰ অংশ হিচাপে মন্দাপেটা আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে উচ্চ উৎপাদনশীল ম'হ চিনাক্ত কৰা হৈছে।

প্ৰতিদিনে, সত্যনাৰায়ণে ম'হটোক মাকৈ, ডুমুর আৰু ব্ৰাণ খুৱায় আৰু পশুখাদ্যৰ বাবে ৫০০ টকা খৰচ কৰে। ড০ বি আৰ আম্বেদকাৰ জিলাৰ বাসিন্দাসকলৰ উপৰি চুবুৰীয়া জিলাৰ বহুলোকে সৰ্বাধিক গাখীৰ উৎপাদন কৰা ম'হজনী চাবলৈ মাণ্ডাপেটালৈ যাত্ৰা কৰি আহিছে। এনে প্ৰাকৃতিক ঘটনা কেতিয়াবাহে সংঘটিত হয় বুলি জনা যায়। উদাহৰণ স্বৰূপে, যোৱা বছৰ মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোলহাপুৰত এটা কুকুৰাৰ দ্বাৰা দিয়া ২১০ গ্ৰামৰ কণীটোৱে ভাৰতত এতিয়ালৈকে কুকুৰাই দিয়া সৰ্ববৃহৎ কণীৰ অভিলেখ ভংগ কৰিছিল।

টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ এক কাহিনী অনুসৰি চৰাইটো কোলহাপুৰ জিলাৰ তালচান্দে গাঁৱৰ এখন কুকুৰা ফাৰ্মৰ আছিল। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, এই হাই-লাইন আৰু ডব্লিউ-80 প্ৰকাৰৰ মুৰ্গীৰ দ্বাৰা দিয়া কণীত তিনিৰ পৰা চাৰিটা কুহুম থাকিব পাৰে। যোৱা বছৰৰ ১৬ অক্টোবৰত, চৱন মালা অঞ্চলৰ এই কুকুৰা ফাৰ্মৰ গৰাকী দিলীপ চৱনে প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিশাল কণীটো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল।

লগতে পঢ়কঃ Gir Gaai : এজনী গিৰ গাইৰ দাম কিমান, দৈনিক কিমান লিটাৰ গাখীৰ দিয়ে!

English Summary: AP Buffalo Produces 26 Litres of Milk Daily

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.