MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

মীন পালকৰ বাবে চৰকাৰে ব্যয় কৰিব ৬ হাজাৰ কোটি টকা

KJ Staff
KJ Staff
Fishery budget
Fishery budget

কেন্দ্ৰীয় বাজেট ২০২৩ এ মীন পালনৰ সৈতে জড়িত কৃষকসকলৰ বাবে ভাল খবৰ আনিছে। বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে সাধাৰণ বাজেট উপস্থাপন কৰি কয় যে কৃষকসকলক পশুপালন আৰু মীন পালনৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা হ'ব। তেওঁ কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী মৎস্য সম্পদ যোজনা ৬ হাজাৰ কোটি টকা ব্যয়েৰে আৰম্ভ কৰা হৈছে। ই মাছৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব। তেওঁ কয় যে এই আঁচনিয়ে দেশৰ লাখ লাখ কৃষক লাভান্বিত হ’ব।

বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কৈছিল যে কৃষি ঋণ এতিয়া ২০ লাখ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। এইটোৱে কৃষকসকলৰ বাবে ঋণ লোৱা সহজ কৰি তুলিব। তেওঁ লগতে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়া মোটা শস্যৰ প্ৰচাৰ কৰিব। ইয়াৰ বাবে শ্ৰী অন্ন যোজনা আৰম্ভ কৰা হৈছে। ই উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব। তেওঁ কয় যে কম খৰচত অধিক উৎপাদন হ'ব। ই কৃষকসকলৰ উপাৰ্জনো বৃদ্ধি কৰিব।

১৪ কোটিৰো অধিক কৃষক উপকৃত হৈছে

সাধাৰণ বাজেট উপস্থাপন কৰাৰ সময়ত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে ২০২৪ চনৰ ১ জানুৱাৰীৰ ভিতৰত আৰ্থিকভাৱে দুৰ্বল লোকসকলক বিনামূলীয়া ৰেচন প্ৰদান কৰা হ'ব যাতে তেওঁলোক খালী পেটে থাকিব নালাগে। বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰতিটো শ্ৰেণীৰ লোকক সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব দিছে। তেওঁ কৈছিল যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে গৰীব কল্যাণ অন্ন যোজনাৰ অধীনত ২ লাখ কোটি টকা ব্যয় কৰিছে। বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে কয় যে তেওঁৰ কাৰ্যকালত ৪৭.৮ কোটি জন ধন একাউণ্ট খোলা হৈছে। ইয়াৰ উপৰি, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অধীনত ১৪ কোটিৰো অধিক কৃষকক সহায় আগবঢ়োৱা হৈছে।

ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি কৰা হৈছে

বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী বিশ্বকৰ্মা দক্ষতা বিকাশ আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে। ই শিল্পীসকলৰ দক্ষতা বিকাশত সহায় কৰিব আৰু নিযুক্তি বৃদ্ধি কৰিব। একে সময়তে, কৃষি ষ্টাৰ্টআপ খোলাৰ বাবে কৃষি পুঁজি স্থাপন কৰা হ'ব। ই কৃষি উৎপাদন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব। একে সময়তে, কৃষিৰ বাবে ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনি প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়কঃ PM KISAN আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীৰ আশাত চেঁচাপানী ঢালিলে সাধাৰণ বাজেটে!

English Summary: 6000 crore budget for fish farmers

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.