Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

Vertical Farming: ইজৰাইলী কৃষি কৌশলৰ সৈতে 2.5 কোটি টকা উপাৰ্জন কৰক

Wednesday, 12 January 2022 02:17 PM
Vertical Farming

Vertical Farming

অনুমান কৰা হৈছে যে 2050 চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ জনসংখ্যা 1.64 বিলিয়নত উপনীত হ'ব আৰু ইমান বৃহৎ জনসংখ্যাক খাদ্য যোগান ধৰাটো এক প্ৰত্যাহ্বান হ'ব । নগৰায়ন আৰু ঔদ্যোগিকৰণৰ বাবে, আমি প্ৰতিদিনে কৃষিযোগ্য ভূমি হেৰুৱাই আছো । এই পৰিস্থিতি অনুসৰি সেই দিনটো বেছি দূৰ নহয় যেতিয়া পথাৰৰ সলনি কাৰখানাত ফল আৰু পাচলি খেতি কৰা হ'ব ।

ইয়াৰ সৈতে উন্নত দেশবোৰত এক নতুন প্ৰকাৰৰ ইজৰাইলী প্ৰযুক্তি জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে । ইয়াক উলম্ব কৃষি (Vertical Farming) বুলি কোৱা হয় । অৰ্থাৎ, বহুতো স্তৰত খেতি কৰা, কিন্তু মাটিত নহয়, মাটিৰ ওপৰত । আপুনি আনকি অনুৰ্বৰ ভূমিত এই খেতি কৰিব পাৰে । শেহতীয়াকৈ মহাৰাষ্ট্ৰত নীতিন গাডকাৰীয়ে এটা কোম্পানীৰ (A S Agri and Aqua LLP) একে ধৰণৰ প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰিছিল, য'ত উলম্ব কৃষিৰ জৰিয়তে হালধি খেতি কৰা হৈছে। 

হালধি কেৱল ঘৰত খাদ্যত ব্যৱহাৰ কৰা নহয়,  ইয়াক প্ৰসাধন আৰু ফাৰ্মা উদ্যোগতো যথেষ্ট পৰিমাণে ব্যৱহাৰ কৰা হয় । আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে এই কৌশলৰ দ্বাৰা আপুনি মাত্ৰ 1 একৰৰ পৰা 100 একৰৰ উৎপাদন লাভ কৰিব পাৰিব আৰু হালধি খেতিৰ পৰা প্ৰায় 2.5 কোটি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। 

A S Agri and Aqua LLP was inaugurated by Nitin Gadkari in Maharashtra

A S Agri and Aqua LLP was inaugurated by Nitin Gadkari in Maharashtra

উলম্ব কৃষিৰ সুবিধাসমূহ:

  • বছৰজুৰি শস্য উৎপাদন

  • কৃষিজাত প্ৰবাহ নাইকিয়া কৰে

  • জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ যথেষ্ট হ্ৰাস কৰে

  • পৰিত্যক্ত বা অব্যৱহৃত গুণাগুণ ব্যৱহাৰ কৰে

  • বতৰ সম্পৰ্কীয় শস্যৰ বিফলতা নাই

  • নগৰীয় কেন্দ্ৰসমূহৰ বাবে স্থিৰতাৰ সম্ভাৱনা প্ৰদান কৰে

উৎপাদন আৰু ব্যয় লাভ বিশ্লেষণ:

যদি আমি ধৰি লওঁ যে এক একৰ খেতি কৰা হৈছে আৰু 11 টা স্তৰৰ পাত্ৰ স্থাপন কৰা হৈছে, যিদৰে মহাৰাষ্ট্ৰৰ এটা প্ৰকল্পত হৈ আছে । এনে পৰিস্থিতিত 1 একৰত প্ৰায় 6.33 লাখ বীজ ৰোপণ কৰিব পাৰি। 

এই পদ্ধতিৰ দ্বাৰা, এটা উদ্ভিদত গড়ে 1.67 কিলোগ্ৰাম উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি, অৰ্থাৎ প্ৰতি একৰত আপোনাৰ উৎপাদন হ'ব প্ৰায় 10 লাখ কিগ্ৰা । এই হালধি বিক্ৰী কৰাৰ আগতে সংসাধিত কৰিব লাগিব । ইয়াক প্ৰথমে উতলাই তাৰ পিছত শুকুৱাই পলিছ কৰা হয়  ।

শুকুৱাৰ পিছত, আপোনাৰ ওচৰত 250 টন হালধি থাকিব । এতিয়া যদি আপোনাৰ হালধিৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত 100 টকা হয়, তেন্তে আপোনাৰ হালধি 2.5 কোটি টকাত বিক্ৰী কৰা হ'ব। বীজ আৰু সাৰ আদিৰ ব্যয় 50 লাখ টকা বুলি ধাৰণা কৰা হ'লেও, 2 কোটি টকাৰ লাভ।

টোকা: প্ৰথমবাৰৰ বাবে, আন্তঃগাঁথনিৰ ওপৰত বৃহৎ ব্যয় হ'ব, কিন্তু সেইটো সৰ্বাধিক 2-3 বছৰৰ ভিতৰত পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰি!

লগতে পঢ়কঃ ২০২১ বৰ্ষত অসমত চাহ উৎপাদন ৮% হ্ৰাস: NETA

Vertical Farming Agriculture

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.