MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

Drumstick farming: এবাৰ পুলি ৰুলে দহ বছৰলৈ ফল দিব এই উদ্ভিদে

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
চজিনা
চজিনা

চজিনা (Drumstic) হৈছে এক ঔষধি উদ্ভিদ। উচ্চ পুষ্টিগত গুণাগুণৰ বাবে চজিনাক এক ছুপাৰ ফুড বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক অলিফেৰা আৰু ড্ৰামষ্টিক গছ বুলিও জনা যায়। যোৱা কেইবছৰমানত, কৃষকসকলে চজিনা খেতি (drumstick farming) কৰিবলৈ যথেষ্ট আগ্ৰহ দেখুৱাইছে। ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণটো হ'ল কৃষকসকলে কম খৰচত ইয়াৰ পৰা ভাল লাভালাভ অৰ্জন কৰে। কৃষকসকলে চজিনা ফুল কুমলীয়া চজিনা আৰু বুঢ়া চজিনা বিক্ৰী কৰি কৃষকে বৃহৎ পৰিমাণে লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। চজিনা বিজ্ঞানসন্মত খেতি কেনেদৰে কৰিব লাগে আৰু গছবোৰ ৰোগ আদিৰ পৰা কেনেদৰে সুৰক্ষিত কৰিব লাগে জানো আহক। 

চজিনা খেতিৰ পদ্ধতি: অনুৰ্বৰ ভূমিত চজিনা খেতি কৰা হয়। চজিনা এবিধ বহু বছৰ ধৰি পাচলি প্ৰদান কৰা উদ্ভিদ। আপুনি কোনো বিশেষ যত্ন অবিহনে ঘৰত চজিনাৰ পুলি ৰোপণ কৰিব পাৰে। প্ৰতি বছৰে শীতকালত, চজিনাৰ ফলবোৰ পাচলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইফালে, দক্ষিণ ভাৰতৰ কিছু অংশত মানুহে গোটেই বছৰজুৰি চজিনা ফুল আৰু পাতৰ খেতি কৰে, লগতে ইয়াক গোটেই বছৰটোত বিভিন্ন ধৰণৰ পাচলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

চজিনাৰ খেতি কেৱল ভাৰততে নহয়, পৃথিৱীৰ বহু দেশত কৰা হয়। ভাৰতৰ উপৰি, ফিলিপাইনছ, শ্ৰীলংকা, মালয়েছিয়া, মেক্সিকো আদি দেশত চজিনাৰ খেতি কৰা হয়। উল্লেখযোগ্য যে চজিনাত উচ্চ পৰিমাণৰ ঔষধি গুণ থাকে।

পতংগ আৰু ৰোগ: চজিনাত কীট বা ৰোগ সোনকালে নহয় যদিও ফুল ফুলাৰ সময়ত কিছুমান কীট বা ৰোগে শস্যৰ উৎপাদন প্ৰভাৱিত কৰাৰ সম্ভাৱনা থাকে।

বিভিন্ন ঔষধ তৈয়াৰ কৰাত চজিনাৰ ব্যৱহাৰ: ঔষধ তৈয়াৰ কৰাত চজিনা উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চজিনা উদ্ভিদৰ বাকলি, পাত আৰু বীজৰ শিপা আদিৰ পৰা ঔষধ প্ৰস্তুত কৰা হয়। একে সময়তে, ইয়াৰ পাতবোৰ পশুখাদ্য হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদিও শস্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে চজিনা উদ্ভিদত সোনকালে কোনো কীট বা ৰোগ নহয়, তথাপি কিছুমান ৰোগ আছে যি চজিনা উদ্ভিদক প্ৰভাৱিত কৰে।

এবাৰ সহজান বা চজিনা গছ ৰোপণ কৰাৰ পিছত, ই চাৰিৰ পৰা দহ বছৰৰ বাবে ফল দিয়ে। একে সময়তে, স্বতঃস্ফূৰ্ত উদ্ভিদৰ খেতিৰ বাবে বেছি মাটিৰ প্ৰয়োজন নহয়। ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ ঘৰৰ কাষত বা যিকোনো সৰু ঠাইত চজিনীা গছ ৰোপণ কৰিব পাৰে। চজিনা গছবোৰত বেছি পানী দিব নালাগে বা এই গছবোৰৰ বেছি যত্নও ল'ব নালাগে।

চজিনা এবিধ বহুমুখী উদ্ভিদ। চজিনাৰ সকলো অংশ ফাৰ্মাচিউটিকেল, খাদ্য আৰু ঔদ্যোগিক উদ্দেশ্যত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই উদ্ভিদ পুষ্টি আৰু ভিটামিনেৰে সমৃদ্ধ। বিজ্ঞানীসকলৰ এক অধ্যয়ন অনুসৰি, চজিনা উদ্ভিদত গাখীৰতকৈ চাৰিগুণ অধিক পটাছিয়াম আৰু কমলাতকৈ সাত গুণ অধিক ভিটামিন চি থাকে।

চজিনাৰ ফুল, ফল আৰু পাত খাদ্য হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, লগতে ইয়াৰ বাকলি, বীজ, আঠা, শিপা আৰু পাত আদি ঔষধ প্ৰস্তুত কৰোঁতে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই গৱেষণা অনুসৰি, ৩০০ প্ৰকাৰৰ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে চজিনা উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

চজিনা ভাৰতৰ বহুতো আয়ুৰ্বেদিক কোম্পানীয়ে ঔষধ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে। সঞ্জীৱন হাৰ্বেল কোম্পানীয়ে ঔষধ তৈয়াৰ কৰিবলৈ দেশত বাণিজ্যিকভাৱে সহজান প্ৰকল্প ব্যৱহাৰ কৰে। এই কোম্পানীটোৱে চজিনাৰ পৰা কেপচুল, তেল, বীজ আদি ৰপ্তানি কৰে আৰু ইয়াক দেশ আৰু বিদেশৰ বিভিন্ন ঠালৈ যোগান ধৰে। 

লগতে পঢ়কঃ মাঘৰ বিহুত মাছমৰীয়াসকলৰ বাবে ওলাব SOP!

English Summary: Drumstick farming

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.