MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

Success story: কৰ্মশ্ৰী কৃষক বঁটা প্ৰাপক নিৰঞ্জন কুম্ভকাৰৰ সফলতাৰ ৰহস্য

KJ Staff
KJ Staff
Farmer Niranjan Kumbhakar
Farmer Niranjan Kumbhakar

নিৰঞ্জন কুম্ভকাৰ নাজিৰাৰ ধুপাবৰ এডিঅ' চক্ৰৰ অন্তৰ্গত বৰদুৱাৰমুখ, শিমলুগুৰিৰ বাসিন্দা। তেওঁ ২০০১ চনত কেচিচি ঋণ প্ৰদান কৰা শিৱসাগৰ জিলাৰ প্ৰথম তিনিজন কৃষকৰ ভিতৰত এজন। আগতে তেওঁ পৰম্পৰাগত কৃষি পদ্ধতি অনুসৰণ কৰি মন’ ক্ৰপিং কৰিছিল। কিন্তু ২০০৯ চনৰপৰা তেওঁ লাহে লাহে তেওঁৰ খেতিপথাৰ সলনি কৰে। কৃষি বিভাগে তেওঁক বিভিন্ন সহায়-সহযোগ কৰিছিল। য'ত বিভিন্ন শস্যৰ পানী পাম্প, এইচৱাইভি আৰু হাইব্ৰিড বীজ, সেউজীয়া ছাঁয়া জাল, স্প্ৰিঙ্কলাৰ জলসিঞ্চন প্ৰণালী, কম খৰচী ভাৰ্মিকম্পষ্ট ইউনিট, সাৰ আৰু কীটনাশক আৰু এখন ট্ৰেক্টৰ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।

এই ইনপুট আৰু প্ৰযুক্তিগত সমৰ্থনৰ সৈতে, তেওঁৰ ফাৰ্মখন পৰিৱৰ্তন হৈছিল। তেওঁ একাধিক শস্য উৎপাদন কৰা আৰম্ভ কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছে বন্ধাকবি, ৰঙালাও, বেঙেনা, জলকীয়া বিলাহী আদিৰ খেতি। তেওঁ এতিয়া কৃষিভূমিত সাৰ হিচাপে ভাৰ্মিকম্পষ্ট আৰু চিউডোমোনাছ ফ্লুৰোচেঞ্চৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল।

যোৱা 8 বছৰৰ পৰা, তেওঁ এখন সৰু নাৰ্চাৰী আৰম্ভ কৰিছে, য'ত তেওঁ ৰবি ঋতুত ক'ল শস্যৰ পুলিবোৰ নিম্ন সুৰংগ পলি-হাউচত খেতি কৰি ওচৰৰ কৃষকসকলক বিক্ৰী কৰে। ২০২১-২০২২ চনত লকডাউনৰ সময়ত তেওঁ প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২ কুইণ্টল খেতিৰ সামগ্ৰী চুবুৰীয়া জিলা আৰু স্থানীয় বজাৰত বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। আৰম্ভণিৰ তুলনাত কুম্ভকাৰৰ তেওঁৰ খেতিপথাৰৰ পৰা বাৰ্ষিক উপাৰ্জন বহুগুণে বৃদ্ধি পাইছে।

যোৱা বছৰ তেওঁ তেওঁৰ খেতিপথাৰৰ পৰা উপাৰ্জন হিচাপে ৩ লাখ টকাতকৈও অধিক ৰাহি কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। ২০১৬ চনত "কৰ্মশ্ৰী কৃষক বঁটা" আৰু ২০২১ চনত শিৱসাগৰৰ শ্ৰেষ্ঠ প্ৰগতিশীল কৃষক বঁটা লাভ কৰা কুম্ভকাৰে তেওঁৰ খেতিপথাৰত পশুপালন অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিটোৱে তেওঁৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন আৰু বৃদ্ধি কৰিব বুলি তেওঁ বিশ্বাস কৰে।

লগতে পঢ়কঃ ষ্ট্ৰবেৰীৰ খেতিৰে এবছৰত ১,৪০,০০০ টকা উপাৰ্জন কৃষক পুলিন বৰুৱাৰ

English Summary: Success story of farmer Niranjan Kumbhakar

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.